Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Recenze AirTags – produkt který nechcete, dokud ho nepotřebujete

David Hořínek 1

AirTagy jsou po 2 letech spekulací konečně v rukách zákazníků. Jedná se o nejnudnější nový produkt Applu za poslední roky. A přesně tak to má být.

AirTagy se zaměřují na jednu věc – dohled nad sledovanými věcmi a jejich přesné nalezení. A tuhle jednu věc dělají dobře. To je ta dobrá zpráva. Trochu horší zpráva je, že AirTagům chybí pár funkcí, které by tracker posunuly automaticky do sféry nejlepšího produktu. Apple některé nedostatky může ještě napravit. Ale všechno popořádku.

Rozbalení a první nastavení

Otevřené balení 4 AirTagů

Objednat si můžete 1 AirTag za 890 Kč nebo 4 AirTagy za 2 990 Kč. Za větší balení tak ušetříte šest stovek. Přímo na Apple.cz si můžete nechat AirTagy zdarma pogravírovat. Jestli použijete jen iniciály, emoji nebo kombinaci obrázků a písmen je čistě na vás. AirTag díky tomu získá možnost odlišení a také vyjádření vaší osobnosti – na druhou stranu se takový kus bude případně hůře prodávat.

Aktuální doručení AirTagů během psaní článku (14. května 2021) je 16. – 23. června bez ohledu na balení nebo gravírování. Ze začátku prodeje se dostupnost lišila dle množství a personalizace. Nyní již došlo ke sladění k jednomu termínu. Ale pořád si měsíc počkáte. Sledovacích mentosek je stále málo.

Trackery dorazí v miniaturní krabičce, která obsahuje jen pár legálně nutných instrukcí a samotné sledovače s jednoduchými instrukcemi v angličtině – nainstalovat poslední verzi iOS/iPadOS, zapnout BlueTooth a umístit AirTag do blízkosti zařízení. Sundáním ochranného obalu se spojí kontakty s baterií, AirTag hezky zahraje a můžete párovat.

Po přiblížení AirTagu k iPhonu (nebo iPadu) se spustí jednoduchý párovací proces, který znáte například z AirPodů. Stačí potvrdit spárování s vaším konkrétním AppleID (čímž se zapne activation lock), a pak už stačí jen AirTag pojmenovat zvolením připravené kategorie nebo svým vlastním názvem.

Zámek aktivace funguje podobně jako na iPhonu. Zařízení máte spojené se svým Apple ID účtem. Pokud se někdo pokusí ukradené zařízení vymazat, nepůjde následně nastavit a zprovoznit bez zadání hesla účtu původního vlastníka.

AirTag tedy lze resetovat procesem složitějšího vyndávání baterie ale po krádeži je nepoužitelný pro další využívání nebo prodej.

Používání AirTagů

4 AirTagy – 2 s gravírováním

Apple svůj chytrý tracker definuje jako zařízení sloužící k hledání ztracených věcí, nikoliv osob nebo zvířat. Stejně tak nemá sloužit k hledání ukradených věcí (z důvodů které si řekneme později). Já se rozhodl svoje 4 AirTagy umístit následovně:

  • Velký svazek klíčů
  • Klíče od auta
  • Sledování auta
  • Jeden darovaný manželce, která si ho dá do peněženky (tím pádem i do kabelky) nebo na svoje klíče.

AirTag je velmi snadné kdykoliv přejmenovat. Příležitostně tak můžeme dva AirTagy ze čtyř použít ke sledování kufrů na letišti. Pokud tedy ještě někdy někam kvůli covidu poletíme. 😉 A pak je zase používat k jejich původnímu účelu.

První nevýhodou AirTagů je chybějící otvor pro uchycení na klíče nebo ke kufru. Pokud tedy chcete tracker k něčemu přivázat máte dvě možnosti. Buď můžete vyvrtat do AirTagu díru (což bych asi neriskoval). Nebo budete potřebovat dokoupit příslušenství. Já na zkoušku pořídil bílou Belkin klíčenku. Jedná se sice o kvalitně vyrobený kousek plastu se zamykacím mechanismem na otočení – i tak mi ale 390 Kč přijde celkem mastných. Pořád ale to ale asi lepší než kožená Apple klíčenka, která stojí o 200 Kč víc než samotný AirTag.

AirTag s bílou klíčenkou Belkin

Mimojiné můžete AirTag někam přilepit oboustrannou páskou (třeba pod sedadlo kola), dát ho do poutka (tím ho přivázat na batoh) nebo vložit do klíčenky. Poslední možností ho někam vložit volně – do kapsy, přihrádky, peněženky atd.

Já jsem začal umístěním do klíčenky na svazek klíčů. Nepochybuji o tom, že tohle využití bude jedno z nejčastějších. Proč? Znáte ten pocit, když nevíte ve které bundě jste klíče naposledy zapomněli? Stačí otevřít aplikaci Najít (Find my) a zapnout si lokální navádění. To funguje tak, že se iPhone přes Bluetooth připojí na AirTag, následně upřesní polohu přes Ultra wideband technologii a na centimetrovou přesnost vás telefon navede až ke klíčům. Stačí se orientovat podle směrové šipky. Telefon vám určuje nejen směr ale také výšku/sklon k signálu (třeba do druhého patra). Další možností je zapnout na AirTagu zvukový signál. Ten je až překvapivě hlasitý, takže klíče najdete spolehlivě jen podle zvuku.

Další AirTag jsem dal do auta. Samozřejmě ne z důvodu nahrazení GPS modulu. Spíše pro můj vnitřní klid – díky tomu vím, že auto stále na parkovišti je. A kdyby nebylo, pak mám solidní šanci získat alespoň přibližný pohyb vozidla po případné krádeži.

Samozřejmě pro monitoring auta na parkovišti (nebo jeho pohybu) bude velmi záležet na pohybu lidí v dané oblasti. Pokud kolem auta budou procházet často lidi s iPhony, iPady nebo Macbooky, budete vidět aktualizace polohy často. V mém případě mám přes den aktualizovanou polohu každých 15 – 30 minut. V noci je to samozřejmě méně často. I tak je to mnohem lepší výsledek než jsem očekával. Nebydlím nikde v centru, auto navíc parkuji o kus mimo hlavní komunikaci. I tak je aktualizace častá – což ovlivňuje kromě pohybu lidí také maximální dosah AirTagu.

Myslete tedy na to, že velmi záleží na umístění AirTagu. Auto je jedna velká kovová klec, která umí velmi dobře rušit signál. Normální Bluetooth 5.0 má teoretický maximální dosah kolem desítek metrů ve volném prostoru. Jakékoliv překážky, obzvlášť kovové, tento dosah můžou výrazně snížit. AirTag to chce umístit na sice diskrétní místo v případě krádeže, ale na takové, které nebude pohřbené v kovu – hodně pomůže možnost šíření signálu skrz okna. Určitě na pár míst sami přijdete. 🙂 Hodně záleží na každém konkrétním vozu.

Srovnání proti konkurenci. Zleva: Tile, Galaxy SmartTag, AirTag. Zdroj obrázku iFixit.com

Důraz na soukromí

Apple jako vždy navrhoval nový produkt v souladu s jejich přesvědčením, že každý člověk má právo na soukromí. AirTagy fungují na základech sítě Find my, která obsahuje všechny aktivní iPhony, iPady a Macbooky na světě. Funguje tak, že pokud svůj iPhone nebo AirTag označíte za ztracený, pak stačí aby kolem něj prošel někdo s Apple zařízením. AirTag dá šifrovaně a anonymně serverům Apple vědět kde se nachází. To vše bez poskytnutí polohy komukoliv kromě samotného majitele. Ani Apple geografickou polohu nevidí.

Apple také znemožnil stalking lidí bez jejich vědomí. Pokud je AirTag 3 dny bez svého majitele, pak při jakémkoliv pohybu vydá zvuk. Navíc pokud AirTag cestuje s někým bez jeho vědomí a ten člověk má iPhone, pak dostane při příchodu na svoji domovskou adresu upozornění na telefonu, že s ním cestuje cizí AirTag a může ho deaktivovat.

Výše uvedený fakt také logicky omezuje možnosti dlouhodobějšího sledování věcí v případě krádeže.

Další zajímavé informace

Pár dalších informací, které se někam nevešly ale je dobré o nich vědět.

AirTag je IP67 certifikovaný podle normy IEC 60529 (až 30 minut v hloubce do 1 metru). Nějakého chvilkového namočení nebo vlhkosti se tedy nemusíte bát.

Integrovaný reproduktor není levné řešení. Apple používá silný magnet pro oscilaci celého povrchu AirTagu. Výsledkem je překvapivě hlasitý a čitelný zvukový projev.

iFixit našel 3 místa, kde lze AirTag provrtat. Nepočítejte ale se zárukou nebo voděodolností.

Přesné hledání pomocí ultrawideband podporují všechny iPhony 11 a iPhony 12 protože v sobě mají lokalizační U1 čip. Uživatelé starších zařízení můžou AirTagy samozřejmě používat také. Pouze nebudou mít k dispozici velmi přesné lokální hledání.

Baterie by měla vydržet rok a při nízkém procentu nabití vás iPhone sám upozorní na nutnost výměny. Apple výdrž testoval při čtyřech prozvoněních a jednom přesném hledání za den. Pokud tyto funkce budete využívat méně často, výdrž může být ještě delší.

AirTag může aktivovat každý s iPhonem nebo Android telefonem přes NFC čtečku. Stačí mobil přiblížit k AirTagu a tím se zobrazí informace a zpráva o majiteli, který může AirTag postrádat.

Pozitiva

  • Integrace sítě Najít (Find my) – stovky milionů potenciálních Apple zařízení, které můžou AirTag lokalizovat
  • Důraz na soukromí
  • Hlasitý a kvalitní „reproduktor“
  • Kompaktní a hezký design
  • Vyměnitelná baterie CR2032 s roční výdrží
  • Aktivační zámek – uzamknutí ke konkrétnímu Apple ID
  • UltraWideband (UWB) pro velmi přesnou lokalizaci na krátkou vzdálenost
  • Nemožnost tajného sledování – nikdo vám AirTag nemůže hodit do batohu a sledovat váš pohyb po příchodu domů nebo déle než 3 dny

Negativa

  • Chybějící dírka na uchycení AirTagu
  • Nutnost zakoupení poutek nebo klíčenek pro další uchycení
  • AirTag se velmi snadno škrábe
  • Nemožnost sdílet AirTag v rámci rodinného sdílení
  • Prozatím nefunkční vyhledávání přes Siri v HomePodu
  • iPhone neupozorní, když se AirTag dostane mimo jeho dosah
  • Nemožnost tajného sledování – dlouhodobě nemůžete sledovat člověka, který vám něco ukradl

Závěr

AirTagy splňují přesně to, co jsem od nich očekával.

Těšil jsem se na ně. Po přijetí balíčku jsem je nastavil a pak na ně zapomněl. A tak to má být. AirTagy neskutečně oceníte až ztratíte klíče v lese nebo ve městě. Nebo pokud si nějaký dobrý občas bez dovolení vypůjčí vaše kole. Dokud je nebudete potřebovat, tak si budou žít svým nenápadným a tichým životem.

Síť Najít funguje vážně skvěle. iPhony jsou u nás rozšířené, takže aktualizace polohy AirTagu je častá. Nebudu ale lhát, že jedna divná bota se stala i mně. V jednu chvíli totiž AirTag zahlásil, že se moje auto nachází na kraji Brna a nejspíš jede na výpadovce směr Svitavy. Už se mě jímala panika, bral jsem schody po čtyřech a myslel si, že mi někdo ukradl auto. O pár minut později se ale poloha AirTagu aktualizovala a vozidlo bylo opět v pořádku před domem. Nepříjemná zkušenost ale žádný software není bezchybný. Stalo se to pouze jednou a od té doby se to neopakovalo.

Design AirTagů je vážně velmi pěkný. Vypadají jako elegantnější bonbony Mentos k nimž mám pozitivní vztah. 🙂 Zamrzí velmi snadné poškrábání – v případě umístění na klíče to zabere pouze pár dní. Další nevýhodou je absence otvoru na uchycení AirTagu, což se ale dá vzhledem k miniaturizaci komponent pochopit.

Celkově musím říct, že pozitiva pro mě výrazně převažují nad negativními vlastnostmi. Doufám, že Apple bude AirTagy i nadále softwarově vylepšovat a dočkáme se sdílení polohy AirTagu v rámci rodiny.

Podtrženo a sečteno – AirTagy můžu doporučit všem, kteří se bojí o svoje věci nebo je často někde založí a následně stráví půl hodiny jejich hledáním.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

  1. já

    ??? Titulek hodně pobavil, nechápu jak vás to napadlo ???

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *