Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak poznat falešné inzeráty AirPods, Apple Watch a další

David Hořínek 0

V bazarech se objevuje obrovské množství falešných Apple produktů – sluchátka, hodinky, telefony a mnoho dalšího.

Především na AirPody a Watch se nakupující velmi snadno nachytají, protože jejich napodobeniny jsou velmi zdařilé.

Na co si dát v inzerátech pozor a jak oddělit zrno od plev?

Nutno říct, že tento návod nejspíš nebude pro zkušené matadory Aukra, Bazoše, Facebook Marketplace a dalších míst, kteří v tom umí chodit a Apple produkty znají velmi dobře. V tomto článku se spíš snažím poradit obyčejným uživatelům, na které všude čeká spoustu nepravostí.

Nejprve mi dovolte zmínit dvě nejdůležitější pravidla, která platí naprosto vždy.

Pokud objednáváte bazarovou věc, NIKDY NEPLAŤTE NIC PŘEDEM!

David Hořínek, 2023 n.l. 🙂

Druhé pravidlo – elektroniku si přebírejte pouze osobně, nejlépe na veřejném místě a před předáním peněz si důkladně ověřte funkčnost produktu. U iPhonu jde například o uzamčení na iCloud, mikrofon, reproduktor, připojení k GSM síti/WiFi, nabíjení a dotyk displeje.

A na co si tedy dávat největší pozor při procházení inzerátů na internetu?

1. Prodejní cena

Cena je většinou největší ukazatel padělku. Podvodník se snaží zboží rychle prodat a nalákat kupujícího příliš nízkou cenou.

Dívejte se na kompletní nabídku použitého zboží, které je identické nebo velmi podobné. Pokud je cena podezřele podprůměrná, jedná se pravděpodobně o podvod.

Podezřele nízká cena Apple Watch Ultra – podvodný inzerát

Nové Apple Watch Ultra se prodávají za 24 990 Kč. V bazaru (viz obrázek) můžeme vidět, že použité kusy jdou sehnat zhruba od 15 000 Kč a výše. Hodinky za 5 000 Kč jsou samozřejmě nesmysl. Narozdíl od prodávajícího vlevo se tento podvodník snaží předstírat, že hodinky jsou originál.

2. Prodávající je cizinec

Pokud rozkliknu výše uvedený inzerát – prodávající je cizinec (většinou ruské národnosti). Vždy se jedná o účet ukradený nebo založený před krátkou dobou.

Když si rozkliknete detail prodávajícího, většinou v jeho nabídce naleznete další pochybné produkty.

Na hodnocení se nespoléhejte – zvlášť pokud nejsou psaná kvalitní češtinou a od reálných uživatelů. I hodnocení se dají zfalšovat nebo koupit.

U falešných inzerátů si dejte pozor na prodávajícího

3. Neodpovídající fotografie a špatný popis

U falešných inzerátů se často opakují fotografie produktu. Napovědět může taky velmi nízká kvalita fotek, někdy dokonce nechybí vodoznak nějakého e-shopu.

Podvodník někdy ukazuje produkt vyfocený na několika fotkách, ale ostatní můžou být focené v jiné místnosti nebo na zcela jiném povrchu, což ukazuje na spolu nesouvisející fotografie.

Fotku můžete stáhnout a použít Vyhledávání podle obrázku na images.google.com – často se ukáže, že fotka byla použita již dříve a u jiného prodávajícího.

Falešný inzerát HomePodu 2. generace

Na výše uvedeném inzerátu je špatně skoro všechno. Zkuste najít všechny chyby, než budete pokračovat v textu.

Našli jste je všechny? Počítejte se mnou – nově založený účet, prodávající je cizinec, zcela chybějící popis, příliš nízká cena. Prodává bílý HomePod a na fotkách je černý. Pokud byste proklikali další fotografie, tak zjistíte, že se střídá bílý a černý HomePod, pokaždé v jiné místnosti.

Na popisky si dejte pozor obecně. Raději kupujte od lidí, kteří se rozepíšou dobrou češtinou a do detailu. Chybějící popisy nebo zkopírované specifikace z internetu rovnou vyřazujte z výběru.

4. Komunikace s prodávajícím

Pokud budou všechny předchozí body v pořádku, pak samozřejmě hodně napoví komunikace s prodávajícím. Pokud bude odepisovat špatnou češtinou, chtít zaplatit předem, bude velmi spěchat na prodej nebo zkoušet klasickou fintu, že objedná svoz přes kurýrní službu a vy musíte dopředu zadat na nějakém webu platební kartu – okamžitě zrušte kontakt a nahlašte inzerát jako podvodný.

5. Závěrečné rady

Nikdy na koupi nespěchejte a vše si dvakrát rozmyslete. Později můžete litovat nejen ztracených peněz, ale také času. A navíc nikdo není rád za blbce.

Jak už jsem psal na začátku – nikdy neplaťte nic předem, produkt si převezměte osobně, nespěchejte a zkontrolujte si kompletní funkčnost produktu. Pokud prodávající nic neskrývá (a klidně nějaké vady dopředu v inzerátu přizná), není důvod aby mu vadila 10 minutová důkladnější kontrola.

Především si dejte pozor na zámek iCloudu – hodinky musí jít spárovat s iPhonem bez problémů. Pokud budou kradené, většinou je na nich aktivní zámek iCloudu a nejdou připojit k novému zařízení.

Kupování AirPodů z druhé ruky se raději vyhněte úplně (alespoň pokud není prodávající extrémně důvěryhodný, má fakturu a AirPody při párování nezahlásí, že nelze ověřit jejich pravost), protože falešná sluchátka umí Čína vyrábět velmi dobře a jejich koupě je spíš loterie, kterou většinou prohrajete, pokud nejste velký odborník.

AirPody doporučuji kupovat pouze nové a od ověřených prodejců typu iStyle, iWant atd. Příliš často vidím oklamané zákazníky pochybných e-shopů, kterým poštou dojdou zaplacená falešná sluchátka a zjistí to až časem, když třeba nefunguje potlačení hluku.

Hodně štěstí při výběru!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *