Cestujete, využíváte hotspot z mobilu a máte malý datový tarif? Sedíte v kavárně s pomalou WiFi? V každém případě vám pomůže aplikace TripMode - zapněte pouze nezbytnou komunikaci s internetem.
Články označené jako “macOS”
Aktualizace iOS 14.3, iPadOS 14.3, WatchOS 7.2, macOS Big Sur 11.1 a tvOS 14.3 přináší relativně velké změny. Podporu služby Apple Fitness+, sluchátek AirPods Max, formátu ProRaw a další.
Tři barevné tečky v levém horním rohu aplikace umí víc funkcí, než se na první pohled zdá. Dnes vám ukážu několik pokročilejších možností a představím vám aplikaci Magnet, která by neměla chybět na žádném Macu.
Magnet umožňuje pokročilejší ovládání oken aplikací. Díky němu je mnohem snažší rozmístit vše přesně na polovinu, na třetiny nebo do jednotlivých kvadrantů.
Jednou z největších výhod Macu a Macbooku je operační systém MacOS. Někdy ale můžete potřebovat pracovat i s Windows. V tomto návodu zjistíte, jak Windows nainstalovat pomocí softwaru BootCamp.
Hraje skvělá písnička v rádiu. Moderátor neohlásil její jméno. Vy ale chcete vědět její název, interpreta a přidat si ji do své knihovny na Apple Music. To všechno zvládá Shazam.
Operační systém MacOS 11 se mimo vzhledu přibližuje k iOS také dalšími funkcemi - počínaje ovládacím centrem, které můžete znát z iPhonů. Pojďte se ho naučit používat.
A jako bonus přihodím tip, jak si k ikoně baterie přidat zpět číselná procenta nabití.
Apple přechází na svoje vlastní procesory. ARM architektura přinese spoustu výhod. Vyšší výkon a nižší spotřebu. Je tu ale jedna nepříjemná zpráva - Windows nepůjde nainstalovat na Mac. Co s tím?
Time Machine je neuvěřitelně snadný způsob, jak si zálohovat kompletní Mac nebo Macbook. Můžete pak oživit staré nebo smazané soubory a obnovit celý počítač, pokud systém havaruje.
Nastavit Time Machine zvládne naprosto každý. Budete k tomu potřebovat pouze externí disk.
Už nedopusťte ztrátu nenahraditelných rodinných fotek nebo cenných pracovních dat!
Apple dnes po dlouhém čekání vydal novou verzi MacOS: Big Sur. Nyní ji naleznete v Mac AppStore nebo v aktualizaci po kliknutí na jablíčko vlevo nahoře -> O tomto Macu -> Aktualizace softwaru.
MacOS Big Sur přináší hlavně redesignovaný vzhled, podporu nových počítačů s čipem M1 (čtěte zde), nové ovládací a notifikační centrum, zcela novou aplikaci Zprávy (pro iMessage) a mnoho dalšího.
Mac obsahuje jednoduchou funkci, která umožnuje vložit svůj vlastní podpis do PDF souboru v digitální podobě. Můžete tak podepisovat elektronické dokumenty přímo v počítači bez nutnosti tisknutí a skenování.
Aktivní rohy je funkce, kterou má každý Mac a přitom o ní mnoho lidí neví. Rychle uzamkněte počítač, přepněte na plochu, vypněte spořič obrazovky... přejetím myši do rohu obrazovky.
Máme novou naději, že Siri bude konečně umět česky, snad už v iOS 15.
Apple zveřejnil novou pracovní pozici - hledá česky mluvícího analytika pro Siri.
Aktualizace 19:30: Macrumors objevili také otevřené pozice pro Siri ve Slovenštině, Polštině, Řečtině, Vietnamštině, Chorvatštině a další.
Apple dnes zveřejnil první veřejnou betu MacOS: Big Sur. Po mnoha letech jsme se dočkali změny hlavního čísla operačního systému z 10 na 11 a je to z dvou významných důvodů - velký redesign a systém připravený pro architekturu ARM.
V celém článku najdete kompletní návod na instalaci bety.
Rozhovor s Craigem Federighi o přechodu na ARM, podpoře Intelu, chybějícímu BootCampu a dalších tématech
Můj oblíbený bloger John Gruber v interview po WWDC vyzpovídal Craiga Federighi, senior inženýra pro softwarový vývoj operačních systémů. Trio doplnil Greg Joswiak, viceprezident produkt marketingu kolem iOS, iPadu a iPhonu.
Normální smrtelníci se k tak vysoce postaveným manažerům nedostanou. Natož aby s nimi dělali rozhovory ohledně vývoje velkých platforem.
Odkud půjdou instalovat ARM aplikace na Macu, budou moci vývojáři vydávat iOS aplikace na MAC, do kdy bude Apple podporovat Intel počítače a jak je na tom BootCamp s možností instalace Windows?
Na tyto a další otázky najdete odpověď v článku.
Apple na WWDC 2020 představil přechod na ARM, iOS 14, iPadOS 14, macOS Big Sur, tvOS 14 a watchOS 7
Tak to máme za sebou. A jaká to byla jízda! U Apple jsme zvyklí na úžasně vyprodukované prezentace, slidy a videa. Tentokrát to bylo ale na 150 %! Bylo vidět, že tým kolem Tima Cooka nepotřebuje jet naživo, aby ta show měla grády, šmrnc a vtip. Předpřipravená prezentace a videa mají zkrátka něco do sebe.
Tim Cook začal uvítáním a komentářem k aktuálním událostem. Bez povšimnutí nezůstaly aktuální protesty proti rasismu, ani boj proti viru. Ale pak se to rozjelo. Nejprve se začalo s iOS a přes iPadOS, watchOS a tvOS jsme se dostali až k velkým změnám u Macu a přechodu na ARM.

Pokud porovnáte můj souhrn spekulací z víkendu s realitou, v mnoha ohledech byla očekávání splněna. Jen jsme se nedočkali (téměř) žádného hardwaru. S předělaným iMacem, menším HomePodem, rychlejší AppleTV a AirTagy se snad potkáme na podzim.
Nebojte, detailnějších článků k jednotlivým systémům se dočkáte brzy, jakmile se na to trochu vyspím a provedu důkladnější průzkum. Celé představení novinek jste mohli živě sledovat na Facebook stránce Granátovýho jablka i na Twitteru. Záznam z prezentace můžete shlédnout po rozkliknutí článku.
Apple dnes vydal aktualizace mobilních operačních systémů.
Dočkali jsme se rychlého hotfixu pro iOS a iPadOS, které jsou nyní na verzi 13.5.1. Obsahem nejsou žádné nové funkce, ale pouze aktualizace zabezpečení a chyb. Apple seznam oprav neuveřejňuje, aby ochránil před zneužitím zařízení těch uživatelů, kteří zůstanou na starších verzích. Pravděpodobně ale opravuje možnost jailbreaku nástrojem "unc0ver", který umožňoval odemknout systémy na verzi 13.5.
Aktualizován byl také WatchOS na verzi 6.2.6
MacOS Catalina nezůstal pozadu - dostal doplňkovou bezpečnostní aktualizaci, kterou Apple doporučuje nainstalovat všem uživatelům. Opravuje totiž možnost spuštění škodlivého kódu.

Provést update iPhonu a iPadu můžete v Nastavení - Obecné - Aktualizace softwaru.
Apple Watch můžete aktualizovat v aplikaci Watch.
Počítač Mac můžete aktualizovat v Předvolby systému - Aktualizace softwaru.
V noci Apple zveřejnil novou verzi operačního systému MacOS Catalina 10.15.5. V pořadí již pátá desetinková aktualizace Cataliny přináší další opravy chyb a několik dalších změn. Nejdůležitější změna samotná pro obyčejné uživatele je nový systém řízení nabíjení baterie.
Tento systém by měl prodloužit výdrž baterie vašeho Macu a zpomalit její stárnutí.
Jak tento nový systém funguje, jak ho zapnout a k čemu je dobrý?
Jsem gamer. Vždycky jsem byl. Nelineární zábava mě už od dětství bavila víc, než třeba televize a filmy. Na druhou stranu asi všichni víme, že Apple uživatel má zkrátka těžký život. Ukončení podpory vývoje virtuální reality pro Mac od významného vývojáře Valve, je jen taková další tečka.
Apple před několika lety představil Metal (nízkoúrovňové, hardwarově akcelerované grafické API - představte si to zkrátka jako alternativu k DirectX nebo Vulkanu). Tím ale bohužel u Apple podpora herní komunity končí. Ono to není tak, že by Metal nenabízel slušné možnosti a výkon pro vývojáře her. Máme tu ale mnohem více problémů pro úspěšný vývoj her ve větším měřítku.
Velmi často vidím dotazy na to, jak uvolnit místo na disku v Macbooku. Nebo jak vymazat kategorii "Jiné". Sepsal jsem rychlý návod jak zjistit co vám zabírá mnoho místa na disku.
Známe to asi všichni. Od té doby, co se používají v noteboocích rychlé SSD disky, kapacity disku není nikdy dost. Konfigurace s více místem pro data jsou vždy dražší a tak spoustu lidí dnes stále funguje na 128GB nebo 256GB discích.
Naučte se, jak najít zapomenuté soubory, které zabírají mnoho GB dat.