Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nákupní průvodce Apple produktů – přehled aktualizačních cyklů

David Hořínek 6

Nákupní průvodce slouží ke kompletním přehledu aktualizačních cyklů všech výrobků Apple. Díky přehledu zjistíte, jak dlouho se aktuální model prodává, nebo jestli není na konci svého cyklu a brzy nebude aktualizován.

Nedělejte chybu a nekupujte nové zařízení týden před uvedením rychlejšího modelu.

Poslední aktualizace článku: 23. 9. 2020

Veškeré doporučení ke koupi aktuálního modelu se vztahuje k výše uvedenému datu poslední editace článku.

Notebooky a počítače od Apple

U notebooků vás můžu odkázat na můj článek, který radí s výběrem vhodného Macbookučtěte zde.
Plánujete si Apple zařízení pojistit? Pojištění Apple Care se dá koupit i v České republice – více zde.

 • Apple Macbook Air

Skvělý, nejpřenosnější notebook od Apple se dočkal aktualizace v březnu. Dočkali jsme se snížení ceny, aktualizace procesorů, klávesnice a navýšení základní velikosti SSD disku. Více si o Airu můžete přečíst v představovacím článku a článku shrnující celosvětové reakce a recenze.

Poslední update: březen 2020
Očekávám update: 2021
Koupit? ANO

 • Apple Macbook Pro 13″

Trochu kontroverzní aktualizace se dočkal i menší, třináctipalcový Pro, v květnu. Představující článek naleznete zde. Možná jsme se nedočkali 14″ displeje, ale máme zde na výběr nové procesory, novou klávesnici a velké možnosti upgradů. Navíc má lepší chlazení, než Air.

Poslední update: květen 2020
Očekávám update: 2021
Koupit? ANO

 • Apple Macbook Pro 16″

Loni v prosinci nám patnáctipalcové Pročko vyrostlo. Dostalo větší tělo, lepší chlazení, výkonnější reproduktory, kvalitnější mikrofony, menší rámečky displeje a baterii s velkou kapacitou. Samozřejmě nesmí chybět pořádná porce výkonu s až 8 jádrovými procesory Intel Core i9. U tohoto počítače stále neuděláte chybu.

Poslední update: prosinec 2019
Očekávám update: podzim 2020 – jaro 2021
Koupit? ANO, ale blíží se update

 • Mac Mini

Mac Mini se trochu krčí v koutě, protože po velkém upgradu 2018, dostal v březnu 2020 „pouze“ navýšení SSD disku v každé konfiguraci. Další update tak v nejbližší době nebude, ale pořád se jedná o dobrý počítač, který neudělá ostudu méně náročným uživatelům.

Poslední update: březen 2020
Očekávám update: 2021
Koupit? ANO

 • Apple iMac 21,5″ a 27″

Legendární iMac – All in One počítač, který neudělá ostudu na žádném stole. Aktualizace se dočkal v srpnu 2020, kdy dostaly všechny modely SSD disky i v základu. Menší 21,5″ model jinak zůstal víceméně stejný.

27″ model ale dostal lepší procesory Intel 10. generace, více RAM, větší disky, silnější grafické kárty, lepší reproduktory, mikrofony a 1080p webkameru. Bonusem je možnost zvolit si displej s nanotexturou pro zmenšení odlesků.

Více o aktualizaci se dozvíte v článku o představení iMaců pro rok 2020.

Poslední update: srpen 2020
Očekávám update: podzim 2021
Koupit? ANO

 • Apple iMac Pro

iMac Pro je nádherný počítač. Velký výkon až 18 jader procesoru v malém těle s 5K displejem. iMac Pro se posledního updatu dočkal v srpnu 2020, kdy se posunul základ u procesorů na 10 jádrový Intel Xeon.

Více o aktualizaci se dozvíte v článku o představení iMaců pro rok 2020.

Poslední update: srpen 2020
Očekávám update: 2021
Koupit? ANO

 • Apple Mac Pro

Počítač, na který jsme čekali od uvedení „koše na odpadky“ Macu Pro z roku 2013. Plně modifikovatelný desktopový Mac, který můžete upgradovat i doma. To nejvýkonnější (a také nejdražší) co Apple nabízí. Uveden byl v prosinci 2019 a jeho pořízením nic nezkazíte. Poslední aktualizaci obdržel v červnu 2020, kdy dostal větší SSD disky a výkonnější grafiky.

Poslední update: červen 2020
Očekávám update: 2021
Koupit? ANO

Telefony od Apple – iPhone

 • Apple iPhone SE

Nejnovější přírůstek do rodiny Apple telefonů. iPhone SE byl oživen v dubnu 2020 a nabízí dobrý poměr cena/výkon. Tělo iPhonu 8 s vnitřnostmi iPhonu 11. V nejbližším roce nebo dvou se nástupce nejlevnějšího iPhonu nedočkáte. Proto klidně kupujte.

Poslední update: duben 2020
Očekávám update: 2021 – 2022
Koupit? ANO

 • Apple iPhone 11

iPhone 11 uvedený v září 2019 uhranul i mě. Oproti svému dražšímu bratříčkovi nabízí téměř to samé, jen mírně horší displej a chybějící teleskopickou čočku. Jeho nástupce se dočkáme v říjnu 2020. Pořád se jedná o skvělý telefon, ale nyní již čekejte na novou dvanáctou řadu.

Svoje zkušenosti s iPhonem 11 po půl roce používání jsem sepsal zde.

Poslední update: září 2019
Očekávám update: říjen 2020
Koupit? Ne!

 • Apple iPhone 11 Pro a 11 Pro Max

U dražší řady iPhonu platí to samé, co jsem napsal k „obyčejné“ jedenáctce. Skvělý telefon. Ale už počkejte na iPhone 12 Pro.

Poslední update: září 2019
Očekávám update: říjen 2020
Koupit? Ne!

Tablety od Apple – iPad

 • Apple iPad Pro 11″ a iPad Pro 12,9″

Apple nadále v tabletech výrazně vede před konkurencí. Nabízí zkrátka to nejlepší, co trh nabízí. V březnu 2020 svůj náskok opět navýšil a iPady Pro aktualizoval o rychlejší procesory, kvalitnější foťáky a LIDAR skener. iPady navíc podpořily nové Magic Keyboard klávesnice s touchpady, které podporují i starší modely Pro.

Poslední update: březen 2020
Očekávám update: jaro – podzim 2021
Koupit? ANO

 • Apple iPad Air

iPad Air pro rok 2020 je téměř iPad Pro. Má jeho hranatý design, podporu Apple Pencil 2. generace a TouchID zabudované ve vypínacím tlačítku. Navíc má jako první zařízení od Applu velmi výkonný čip A14. Nabízí skvělý poměr cena/výkon.

Více informací o iPadu Air čtěte zde.

Poslední update: říjen 2020
Očekávám update: podzim 2021
Koupit? ANO!

 • Apple iPad

Základní iPady od Apple nabízejí vždy výbornou hodnotu za peníze. Pokud potřebujete tablet na normální úkony, splní vaše očekávání velice dobře. Poslední 8. generace byla uvedená v září 2020 a nabízí o dvě generace rychlejší čip, než měla předchozí generace – A12.

Poslední update: září 2020
Očekávám update: podzim 2021
Koupit? ANO!

 • Apple iPad Mini

Nejmenší zástupce iPadu má za sebou zvláštní období, kdy byl aktualizován v březnu 2019 po celých 3 letech nečinnosti. Čip A12 zajistí ještě dlouhou životnost a zajistí dobrou koupi i v té době. 7,9″ displej s podporou Apple Pencil je velmi schopné kapesní zařízení.

Poslední update: březen 2019
Očekávám update: podzim 2020 – jaro 2021
Koupit? Nejspíš ano

Ostatní Apple zařízení – Watch, HomePod, AirPody

 • Apple Watch

Apple Watch Series 6 byly aktualizovány v září 2020. Mají jasnější displej, rychlejší čip a měří hladinu kyslíku v krvi. O sérii 6 si můžete přečíst moje první dojmy zde.

Apple uvedl také novou střední verzi Apple Watch SE, o kterých si můžete přečíst v tomto článku. Nabízí nejlepší poměr cena/výkon.

Apple Watch Series 3 jsou nadále v prodeji jako dostatečné hodinky na sledování aktivity a zobrazování notifikací. Prodávají se jako nejlevnější model. Příští rok nejspíš budou nahrazeny modelem SE.

Poslední update: září 2020
Očekávám update: podzim 2021
Koupit? ANO!

 • Apple TV

Aktuální Apple TV v páté generaci spatřila světlo světa již v září 2017. To už v technickém světě už věčnost. Zastaralý Apple A10X čip a pouze maximálně 64GB paměti. Osobně očekávám update brzy a počkal bych. Všichni také doufáme v nový, použitelnější ovladač.

Poslední update: září 2017
Očekávám update: podzim 2020
Koupit? Ne, očekáváme update

 • Apple Homepod

Apple Homepodem vstoupil na trh chytrých reproduktorů v únoru 2018. U nás ho oficiálně ani neprodává kvůli tomu, že nemáme českou Siri. Je možné ho koupit pouze u přeprodejců. Za relativně vysokou cenu ale výborně hraje. Poslední dobou se ale šušká o nové, levnější verzi. S nákupem bych tak počkal.

Poslední update: únor 2018
Očekávám update: podzim 2020 – jaro 2021
Koupit? Spíše ne

 • Apple AirPods

Bezdrátová sluchátka od Apple se prodávají stále jako rohlíky. Dnešní druhá generace se prodává od března 2019. Moc chyb nemají a byly doplněny dražší Pro verzí. Update očekávám až někdy v průběhu příštího roku.

Poslední update: březen 2019
Očekávám update: 2021?
Koupit? Ano.

 • Apple AirPods Pro

Relativně nový produkt v nabídce od října 2019. Aktivní potlačení hluku funguje skvěle a aktualizaci bych čekal nejdříve v roce 2021. Recenzi na AirPody Pro si můžete přečíst tady.

Poslední update: říjen 2019
Očekávám update: 2021
Koupit? ANO

 • Apple iPod Touch

A na konec jsem si nechal takového pohrobka. Posledního potomka kdysi slavné řady iPodů. iPod Touch je prakticky zastaralejší 4 palcový iPhone bez mobilního připojení s čipem A10. Jedná se o nejlevnější přenosné zařízení, které můžete koupit pro své děti, aby měly přístup k iCloud rodinnému sdílení nebo hrám. Nevím ale, jak ještě dlouho bude Apple tento iPod stále vyrábět.

Poslední update: květen 2019
Očekávám update: 2020 – 2021, pokud vůbec
Koupit? Nejspíš ne


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *