Na Facebooku neexistuje soukromí a vaše veškerá data prodává dál. Nic nového. Dnes jsem se ale dozvěděl, jak se používá strojové učení k propagaci fake news, provokativních názorů nebo depresivních nálad.
Články označené jako “Facebook”
V předchozím roce musel Apple vést bitvy na několika frontách. A nebyl to jen COVID a konkurence. Potýkat se musel s hrabivou mega firmou Epic, vyděšenou sociální sítí Facebook, nespokojenými vývojáři a s rozšiřujícími streamovacími službami.
Pojďte se podívat na 4 kontroverzní souboje, které začaly v roce 2020 a budou ještě dlouho pokračovat.
Tak tu máme další kauzu. Apple dlouhodobě zbrojí proti zneužívání dat svých uživatelů. iMessage a Facetime jsou šifrované, Apple Pay využívá náhodné identifikátory plateb, Siri neukládá vaše informace. Teď Apple na AppStore ukazuje informace o využívání dat aplikacemi a příští rok přijde možnost zamezení vašeho sledování po internetu pro účely cílených reklam.
A kdo by to čekal... Facebooku se to nelíbí!
Dnes bych rád upozornil na možnost sledovat Granátový Jablko i na jiných zdrojích, než pouze na tomto webu.
Samozřejmě můžete odebírat RSS kanál, pokud tento způsob preferujete.
Ale jsou i další možnosti, jak být stále součástí aktuálních událostí:
CEO Apple, Facebooku, Googlu a Amazonu na antimonopolním slyšení proti vlivu mocných digitálních společností
2V poslední době se hodně mluví o regulaci velkých, digitálních a technologických společností. Z toho důvodu, že můžou potenciálně zneužívat svého postavení a monopolistických sil.
Co se týče konkrétně Apple tak společnosti Tile nebo Spotify v poslední době vznesly několik stížností o tom, že Apple nevpouští do svého ekosystému další firmy. Z toho důvodu Apple v iOS 14 otevřel Find My aplikaci i pro vývojáře 3. stran a bude možné zvolit jinou defaultní aplikaci pro prohlížeč a e-mail - hudba bude určitě brzy následovat. HomePod se naučil také ovládat Spotify.
Jsou také slyšet hlasy, že provize Apple v AppStore (30 % z nákupu nebo 15 % z předplatného po jednom roce) je příliš velká a že Apple může kdykoliv měnit pravidla pro vývojáře a pravidla neprosazuje pro všechny vývojáře stejně.
Dnes je vedené slyšení v USA u podvýboru pro antimonopolní, obchodní a správní právo. Vypovídají tam velké osobnosti. CEO Facebooku Mark Zuckerberg, CEO Amazonu Jeff Bezos, CEO Googlu Sundar Pichai a CEO Apple Tim Cook. Čemu se celé téma věnuje? Vlivu nadnárodních technologických společností.
V posledním updatu na Facebook Messenger přibyla možnost uzamknout aplikaci pomocí otisku prstu nebo skenu obličeje.
Pokud máte zapnuté automatické aktualizace aplikací, pak jste si této nové možnosti nemuseli všimnout. Následuje jednoduchý návod, jak tuto funkci zapnout.
Abyste se dozvěděli nejnovější informace z Granátovýho Jablka tak nemusíte samozřejmě stále obnovovat hlavní stránku www.granatovyjablko.cz. Existují i další jednoduché cesty.
Pokud máte RSS čtečku (například Feedly o které jsem psal tady), stačí si přidat tento RSS zdroj právě do ní a budete vědět okamžitě o nově vydaných článcích.
Granátový Jablko má i účet na Twitteru. Tuto "sociální síť" mám nejradši, protože mi umožňuje se velmi krátce vyjádřit, reagovat nebo něco rychle sdílet. Co se nedostane do plnohodnotného článku může být jako krátká zmínka právě na Twitteru. Poslední příspěvky z Twitteru naleznete i zde na webu v pravém sloupci.
No a pokud z nějakého důvodu máte rádi Facebook, tak trochu z donucení najdete Granátový Jablko i tam :-) Já osobně Facebook moc nemusím, ale kdo tam není tak jako by nebyl.
Občasně se něco nového objeví od Granátovýho Jablka i na Instagramu.
Svoji oblíbenou síť si samozřejmě zvolte podle sebe. A kdybyste zapomněli kde co najít, vždy můžete využít ikonky na webu vpravo nahoře, které vás spolehlivě navedou.