Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Herní recenze: Plnohodnotný Fallout pro iOS? ATOM RPG!

Michal Motyčka 0

Máte rádi starý a dobrý Fallout 1/2? Zkrátka kvalitní RPG s izometrickým pohledem shora a s tahovým bojovým systémem? A napadlo vás někdy, jaká by to byla pecka, kdyby se taková hra objevila v nabídce App Store? Vaše volání byla vyslyšena!

Vyzkoušeli jsme za vás novinku, která nabídne přesně ten chtěný post-apokalyptický zážitek s nádechem nestvůr, nemrtvých, hmyzu, radiace a speciální měny. Sice není zdarma, zato neomezuje hraní časovači nebo paywallem.

Vemte si svoji nachlazenou Nuka-Colu (nebo její indie napodobeninu) a jde se na to!

Tohle není Fallout – nejsme S.P.E.C.I.A.L., my máme S.P.E.D.I.A.L.

Začalo to Kickstarterovou kampaní, kde se tvůrcům slibované post-apokalyptické pecky, „heavily inspired by Fallout„, podařilo vybrat požadovanou částku během několika dní, a tak bylo vymalováno. Požadovaných 15 000$ se podařilo překonat a částka se zastavila na 33 521$. Jde se programovat!

Podobnost s Fallout čistě náhodná. Nebo ne?
Don’t forget. You are SPEDIAL.

Skalnímu fanouškovi neunikne podobnost ve výběru schopností postavy, akorát legendární zkratka SPECIAL reprezentující 7 základních vlastností byla mírně pozměněna… 🙂

Princip je samozřejmě stále podobný – levelujete základní vlastnosti jako je síla, výdrž, osobnost nebo štěstí. To jsou hlavní atributy ovlivňující směřování vaší postavy. Nesmí ale chybět i již konkrétní schopnosti zaměřené na určité činnosti, jako je obchodování, první pomoc, stealth, střelba pistolí, puškami atd.

Milovníci ladění postav do nejmenšího detailu a počítání čísel budou přesně doma.

Léta Páně 1986 kdesi v Sovětském Svazu…

Příběh začne velmi lákavě – konflikt vyústil v jadernou válku, po ní zbyla z kdysi honosné země jen spálená pustina no a vy jste ten jedinec, který má vypátrat, kam se ztratil jakýsi generál, stopy vedou do nedalekého bunkru.

Věřte mi, že na pana generála místy i zapomenete, hra totiž nabízí hodiny originální zábavy a nesčetně jiných prvků. Budu-li trochu konkrétní:

  • 60 hodin dějové linky
  • 150 typů zbraní
  • 600 interagujících NPC
  • 40 oblud a zvířátek
  • 120 lokalit včetně náhodných
  • 1 sochu V. I. Lenina
Izometrický zjev
Izometrický pohled na postavu, který známe i z Fallout.

Mnohdy si budete myslet, že máte za chvilku hru dohranou a že to určitě nebylo 60 hodin příběhu. V ten moment potkáte nového človíčka, kterému zaplatíte trinkgeld, on vás nalodí na svůj koráb a ejhle, zbrusu nová neprobádaná mapa… a co to? Ona má ještě podzemní část plnou nových lokalit?

Gameplay video

Protože se všechno lépe pochopí v pohybu, rozhodl jsem se natočit krátké gameplay video s komentářem, které vám ukáže nejen bojový systém názorně:

Bestiář, aneb kdo se bojí Virginie Arachnidové?

Osobně mám fobii ze švábů, mnozí přátelé zase z hadů, jiní z pavouků… No málokdy se v recenzích dočtete, které potvory budete ve hře potkávat.

To nejhorší? Obří pavoučci, podzemní pavoučci, mravenci. To je z děsivého asi vše. Jo ještě velké krysy s červenýma očima.

K nevýhodě vás s nepevným nervem – grafika a animace jsou vskutku úchvatné. Pavoukům se třesou i jemné chloupky a vrhají dokonalý stín, navíc mají krásný zvuk. Brr…

Co je na druhou stranu výhodou, že pavouk se vyskytuje asi ve 3 misích, což se dá přežít.

Švábi tam nejsou. Uf…

Cheaty?

Nebudu vás učit cheatovat, ale přiznám se, že jsem také párkrát sáhl po možnosti zobrazit si předmět v batohu.

Potěším všechny, kteří mají cheatování v lásce: ATOM RPG obsahuje plnohodnotnou konzoli a díky správnému příkazu můžete zvýšit počet XP, přihrát si náboje či dokonce zabít svoje nepřátele v rámci mapy.

Návod nebude, hledejte. 🙂

Cheatovací konzole vyvolána, cheaty aktivovány.
Cheatovací konzole aktivována, cheatovat povoleno.

PS. K vyvolání konzole jděte nejprve do nastavení a 5x stiskněte číslo verze. Poté při hře klikněte do horního levého rohu (otevře se konzole) a vepište „youshallnotpass„. Hodí to chybu, ale cheaty budou aktivovány. Zbytek nepovím 😛

Závěr a hodnocení

Mohl bych o této hře psát ještě hodinu. Ta příroda, ty detaily, ta krásná východní auta

Důležité je však zmínit, že za ty peníze dostanete opravdu veliké množství zábavy. Užijete si tahových bojů, morálních dilemat i budování doupěte či trochu té politiky a diplomacie. Pokud jste byli fanoušky Falloutu, chytne vás hra za srdce a jen tak nepustí.

Jediné mínus snad je, že má hra pořád pár drobných bugů. Vývojáři jsou ovšem velmi aktivní v jejich odstraňování a osobně odepíší na každý email. Já nalezl nepříjemný bug, napsal jsem na support a za 4 dny byl opraven.

Abyste si hru skutečně vychutnali, doporučuji zařízení iPhone X a novější, z iPadů potom nejlépe iPad PRO 2018 a novější.

Vývojáři doporučují iPhone 11, iPhone SE, 6S, 6S Plus, 7, 7Plus, 8, 8 Plus, X, XS, XR; z tabletů iPad Mini 4, 5, iPad Air 2, 3, iPad Pro.

Hru můžete stahovat z Appstore

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *