Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak automaticky nastavovat budík podle události v kalendáři

David Hořínek 13

Už vás nebaví nastavovat každý den budík na jiný čas? Jak by se vám líbilo, kdyby se budík nastavil pokaždé správně a sám. Třeba když máte nastavenou denní a noční směnu na měsíc dopředu.

Naštěstí to díky zkratkám a automatizacím lze provést. A dnes vám ukážu jak.


Zkratky umožňují na iPhonu a iPadu skvělé věci. Tvoření vlastních ikon aplikací na ploše, automatické zapínání režimu nízké spotřeby, automatické zapínání navigace… tohle a ještě více se dočtete v rubrice Zkratky.

Nejprve bych vám rád ukázal dva způsoby, které možná pro vás budou dostatečné a jsou jednodušší na nastavení než přes Zkratky.

Nastavení opakovaného budíku

Pokud máte pravidelnou práci v konkrétní dny, není nic jednoduššího než v aplikaci Hodiny vytvořit nový budík a nastavit mu opakování třeba každé pondělí, středu a pátek. A druhý budík si můžete vytvořit třeba pro úterý a čtvrtek.

Nastavení pravidelného budíku s opakováním v určité dny na iPhonu a iPadu

Nastavení upozornění k události v kalendáři

Pokud máte lehčí spaní, pak vám možná bude stačit pouhé nastavení upozornění k události v kalendáři. Stačí si vytvořit událost – třeba denní směnu. Nastavit čas, opakování události (třeba každý třetí den) a nezapomeňte nastavit upozornění před samotnou událostí.

Přidání upozornění k události v kalendáři v iPhonu a iPadu

Doporučoval bych tento způsob ale předem vyzkoušet. Upozornění nemá takovou razanci jako budík. Napoprvé si proto raději nastavte budík a na dřívější dobu samotné upozornění.

Nastavení budíku dle události v kalendáři

A teď k tomu hlavnímu. Pokud máte směny rozházené a špatně se nastavují dle budíku. A upozornění vás nevzbudí… pak musíme sáhnout k automatizaci a zkratkám.

 1. Běžte do aplikace Kalendář, dole klikněte na kalendáře a vytvořte si nový kalendář. Já jsem ho pojmenoval „Směny“. Následně do tohoto kalendáře vždy přidávejte všechny svoje směny. Důležité je použít konkrétní názvy přesně a stále stejně. Já budu pro ukázku pracovat s dvousměnným provozem a budu používat názvy „Denní“ a „Noční“.
 2. V aplikaci Hodiny přidejte budík „Denní“ a „Noční“ a každý nastavte na správný čas, kdy budete chtít být buzeni před směnou.
Nastavení nového kalendáře a budíků v iPhonu a iPadu
 1. Otevřete aplikaci Zkratky, klikněte na záložku Automatizace, pak na plus vpravo nahoře a vytvořit osobní automatizaci.
 2. Vyberte automatizaci „Denní doba“ a nastavte ji na každý večer, třeba v 21:00. V ten moment se automatizace bude provádět.
Nastavení osobní automatizace přes Zkratky v iPhonu a iPadu
 1. Nyní budeme přidávat konkrétní akce.
  • Klikněte na plus, vyhledejte a přidejte akci „Přepnout budík“. Upravte ji – Nastavit budík „Denní“ na vypnuto. Přidejte tuto akci znovu a nastavte ji na Nastavit budík „Noční“ na vypnuto. Tím se ujistíme, že budou všechny budíky vypnuté a nezůstanou další den zapnuté omylem třeba oba.
  • Klikněte na plus, vyhledejte a přidejte akci „Načíst nadcházející události“. Následně nastavte, aby tato akce brala údaje z kalendáře Směny. Nezapomeňte také upravit v Zobrazit více jako den „Zítra“. Tím zajistíte, že se budík bude nastavovat dle směny dalšího dne.
  • Nyní klikněte opět na plus, vyhledejte a přidejte akci „Načíst podrobnosti o událostech v Kalendáři“. Tuto akci upravte – místo „Datum začátku“ dejte „Název“
  • Nyní přidejte akci „Když“. Nastavte ji na Pokud „Jméno“ „je“ „Denní“
  • Klikněte opět na Plus a přidejte akci „Přepnout budík“. Upravte ji na Nastavit budík „Denní“ na zapnuto. Nyní celou tuto akci chytněte prstem a přetáhněte ji pod akci Když.
  • Znovu přidejte akci „Když“. Nastavte ji na Pokud „Jméno“ „je“ „Noční“ a přetáhněte ji do sekce Jinak.
  • Klikněte na Plus a přidejte opět akci „Přepnout budík“. Přetáhněte ji pod akci „Když“ v části „Jinak“ a tentokrát ji přepněte na Nastavit budík „Noční“ na zapnuto.

A to je vše! Pokud jste se v seznamu ztratili, celý seznam akcí měl vypadat takto:

Teď stačí pouze potvrdit celou automatizaci kliknutím na Další. Pak nezapomeňte odškrtnout Zeptat se před spuštěním, aby se akce provedly i bez vašeho potvrzení a přítomnosti. Nebo si to nechte zapnuté – záleží na vás.

Abych vám vysvetlil, co teď váš telefon udělá každý večer v 9 hodin:

 1. Vypne všechny pracovní budíky
 2. Zkontroluje, jestli následující den máte událost v kalendáři s názvem Denní nebo s názvem Noční
 3. Pokud tam máte událost Denní, pak zapne budík Denní a vzbudí vás telefon ráno
 4. Pokud tam máte událost Noční, pak zapne budík Noční a vzbudí vás telefon večer
 5. Pokud další den nemáte naplánovanou žádnou změnu, zkratka se pouze ujistí, že pracovní budíky vypne a nebude vás telefon rušit. Třeba o víkendu.

A to je vše přátelé. Snad vám tento návod pomohl. 🙂


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

 1. Dave Dave

  Super zkratka, děkuji, šlo by toto udělat i ve funkci Spánek a né budík?

  • Díky moc za pochvalu.

   Napojit na funkci Spánek to bohužel asi podle mě nepůjde – ve Zkratkách na to neexistují akce ani triggery.

   Díky za čtení webu! 🙂

 2. Pepek Pepek

  Zdravim,
  je mozne neco podobneho nastavit i na homepod? aby to podle kalendare zapinalo ruzne budiky.
  Diky 🙂

  • Ahoj, problém je v tom, že HomePod nemá nutné triggery pro spuštění akcí. Ve zkratkách zatím není žádná možnost ve stylu „nastav na HomePodu budík“ 🙁

 3. Jenda Jenda

  Automatizace mi nefunguje. Zapíná budik i když nejdu do práce, například o víkendu. Bere to následující událost z pondělí tak to zapne kterýkoli předchozí den, před kterým není jiná událost. Nevíte prosím jak to upravit? Dekuji

  • Zdravím, nezapomněl jste u akce Načíst událost nastavit filtr den na zítra?

   Pokud to z nějakého důvodu stále nefunguje zkuste tuto vyhledávací akci nahradit akcí Hledat události, kterou nastavíte na datum začátku je v příštím 1 den a ve filtru nastavíte konkrétní kalendář se směnami.

   • Jenda Jenda

    Problém je jinde. Za blok „Když-jméno-je-Denní“ nemůžu dát blok zapnutí budíku. Mezi nimi vždy mám bloky „Jinak“ a Konec části Když“. Případně je mohu smazat(sbalit), ale potom je před zapnutí budíku malým nápisem „0 dalších akcí“. A to tu funkci asi ruší.

 4. František František

  Dobry den,
  Co kdybych potreboval nastavit budiky napriklad az za 4 dny na konkretni cas podle udalosti v kalendari?
  Dekuji 🙂

  • Zdravíčko, a není jednodušší si nastavit manuální upozornění přímo v té události kalendáře?

 5. Rqdim Rqdim

  Dobrý den, lze nějak nastavit budík tak, ze v kalendář si dam info volat xx a čas , a v tu dobu byli zazvonil budík ?

  • Dobrý den,
   teoreticky byste mohl vytvořit automatizaci na každé ráno, která by kontrolovala nadcházející události v kalendáři. Byl by na to potřeba vytvořit zcela nový kalendář třeba „Volání“, a tam ukládat události a načítat informace o nich a ty ukládat do proměnných a ty proměnné kopírovat do názvu a času vytvoření nového budíku.

   Ale upřímně to celé je asi zbytečně složité. Zaprvé by se vám vždy vytvořil nový budík a musel byste je pak ručně mazat a zadruhé nevím, jestli by to vůbec fungovalo.

   Raději si v připomínkách vytvořte nový seznam a tam si uložte připomínku a nastavte si ji na konkrétní datum a čas. Pak se vám ukáže upozornění na telefonu.

   Nebo můžete vytvořit událost v kalendáři a zapnout si u ní upozornění v čase události.

   S pozdravem,
   David

 6. Michal Prokeš Michal Prokeš

  Je to super, ale jak by to vypadalo na 3 směny?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *