Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak mi SOS funkce jednou pěkně zavařila a omylem zavolala záchranku

David Hořínek 6

iPhony a Apple Watch umí jednu šikovnou věc, která zachránila už po celém světě mnoho životů. Pokud pětkrát rychle za sebou stisknete boční tlačítko, zavoláte na tísňovou linku. Podobná funkce je i na Apple Watch. Tam stačí boční tlačítko delší čas podržet.

Pokud máte navíc specifikované nouzové kontakty, je jim odeslána zpráva o využití nouzového volání spolu s vaší GPS polohou.

To všechno se může hodit. Jenže ne každá technologie vždy funguje bezchybně a to jsem poznal na vlastní kůži. A nebojte – zároveň vám i povím, jak tuto funkci poladit, případně nastavit.

Velmi rád jezdím na motorce. Samozřejmě bez Bluetooth modulu v helmě není člověk na příjmu. Díky tomu se alespoň můžu zcela soustředit na jízdu. Apple Watch na levé ruce mi tak nabízejí aspoň rychlou možnost vyhrnout rukavici a podívat se, kdo zrovna volá nebo na křižovatce zkontrolovat poslední notifikace.

Problém je v tom, že jakmile člověk sedí na motorce, rukavice se kolem zápěstí ohnou a tlačí na hodinky. Konkrétněji hlavně na boční tlačítko. Pokud máte vypnutou funkci SOS na hodinkách, maximálně se vám neustále zapíná Siri. Pokud ji ale máte zaplou…

…tak to konkrétně u mě znamenalo, že můj telefon zavolal 112 a začal spamovat celou moji rodinu, kterou mám v nouzových kontaktech:

V ten moment moje máma, táta i brácha panikařili, protože se mi nebyli schopní dovolat asi půl hodiny (kvůli hlasité jízdě na motorce), než jsem dojel do Brna a zastavil jsem. Pak jsem zjistil, že jsem měl asi 20 nepřijatých hovorů a celá rodina se bála, že jsem se na motorce vyboural a měnící se poloha znamenala, že jsem naložený v sanitce. Aby byla ta „vtipná“ situace kompletní, moje cílová destinace byla hned vedle Vojenské nemocnice. 😀

Mezitím už můj brácha stihl zavolat na 112, jestli o mně něco neví. Tam mu řekli, že skutečně jsem jim volal, ale hovor se po pár sekundách přerušil. To všechno byl skutečně tvrdý způsob jak vyzkoušet, že funkce nouzového volání opravdu funguje. Od té doby mám nouzové volání na hodinkách vypnuté a nechal jsem ho aktivní jen na telefonu :-).

Říkal jsem si, že tahle příhoda je ideální příležitost k tomu, abyste se podívali, jestli tuto funkci máte zapnutou spolu s nastavenými nouzovými kontakty. Rovnou k tomu přihodíme i zdravotní ID!

Zapnutí funkce nouzového volání

Standardně nouzové volání můžete vyvolat podržením bočního vypínacího tlačítko a jednoho z tlačítek hlasitosti. Jedná se o tu samou obrazovku, kde telefon vypínáte. Určitě jste si všimli dalšího přepínače právě na nouzové volání.

Pokud chcete aktivovat zkratku pro pětinásobné stisknutí vypínacího tlačítka, podívejte se do Nastavení – Tíseň SOS. Tam stačí aktivovat položku „Volání pomocí postranního tlačítka“.

U Apple Watch nastavíte nouzové volání v aplikaci Watch v kategorii Tíseň SOS.

Nastavení nouzových kontaktů a Zdravotního ID

Když už jsme na této obrazovce, na spodní straně najdete svoje nouzové kontakty. Tam klikněte na „Upravit nouzové kontakty“. Dostanete se na obrazovku Zdravotního ID, kde můžete nastavit svoje citlivější údaje, které by mohly využít záchranné složky v případě potřeby. Nastavit můžete zdravotní problémy, alergie, léky, výšku, váhu, krevní skupinu a další. Záchranáři se k těmto údajům můžou dostat z přihlašovací obrazovky po kliknutí na Krizovou situaci a následně na Zdravotní ID. Alternativně také podržením tlačítek pro vypnutí iPhonu, kde se Zdravotní ID nachází hned nad Tísní SOS.

Nastavte si svoje údaje a také nouzové kontakty, kterým budou chodit automatické zprávy s lokací. Nikdy nevíte, kdy se to může hodit. Jen bacha na řízení v rukavicích :-).

PS: Alternativně se k nastavení Zdravotního ID můžete dostat i u sebe v kontaktech.

 1. Martina Martina

  Dobrý den,
  nikde jsem nedohledala datum vydání článku. Tak je možné, že reaguji s velkým časovým odstupem.
  Nejsem sice žádný zdatný jablíčkář /iPhone mám krátce/, i tak vše co uvádíte v článku podrobně znám.
  Co by mě ale zajímalo je to, jak v nouzových kontaktech číslo 112 odstranit a ponechat jen mnou vybrané kontakty.
  Situace jakou popisujete Vy může nastat poměrně často. A asi není nic příjemného dovolat se omylem na 112 a pak se omlouvat, že je blokuji zbytečně. Mě osobně by taková skutečnost paradoxně bránila nouzové volání použít.
  Vize jak z nouzových kontaktů odstranit volání rovnou tísňové linky?
  Děkuji Martina

  • Zdravím Martino, článek už je starší ale stále aktuální a nic se nezměnilo. Bohužel upozornit pouze svoje kontakty mimo tísňovou linku nelze.

   Přeji hezký den,
   David

   • Stanislav Novotný Stanislav Novotný

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli za vámi někoho poslali a nebo jestli vás hledali. Protože mně se teď rozbil telefon, začal mi sám mačkat a zavolal na tísňovou link, Paní na druhé straně to zvedla a než jsem stihl cokoliv říct telefon se vybil a já se teď bojím že sem někdo přijede a bude z toho problém. Předem mockrát děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, neposlali za mnou nikoho. Asi jak neměli nějaké potvrzení, že se nejedná o omyl. Ale moje situace byla jiná, než Vaše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *