Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak na iPhonu a iPadu snížit velikost složky Ostatní

David Hořínek 0

Začal vám telefon hlásit plný disk? Otevřeli jste úložiště zařízení a zděsili se? Zabírá složka Ostatní / Iné desítky GB cenného místa?

Tento problém má celkem jednoduché řešení, které funguje nejen na iOS/iPadOS 13 ale především na betaverzích iOS/iPadOS 14.

Jak zkontrolovat a uvolnit místo na iPhonu nebo iPadu

Pokud máte problém s volným místem, vaše první kroky by měly směřovat do:

Nastavení – Obecné – Úložiště: iPad/iPhone

Zobrazení rozdělení úložiště v iPadu

Zde naleznete rozpad využitého místa a hned budete vědět, jestli nejvíce místa zabírají třeba fotky, přílohy nebo aplikace. Největší hříšníky také můžete rovnou odtud smazat.

Pokud ale sjedete až úplně dolů, naleznete dvě složky – Systém (tedy to, co zabírá samotný operační systém) a mýtickou složku Ostatní.

Jak smazat data ze složky Ostatní

Složka Ostatní zabírající 24GB místa

Složka ostatní obsahuje mezipaměti, protokoly a další prostředky a její hodnota se může v průběhu času měnit dle požadavku systému – tak to popisuje Apple.

Přeloženo do našeho jazyka – složka obsahuje diagnostická data, jako jsou záznamy o pádech, chybách, využívání systému atd. Z toho důvodu tato složka může nabírat gigantických rozměrů, především pokud provozujete betaverzi systému. V dnešním případě tedy bety iOS 14 a iPadOS 14.

A jak tedy snížit využití složky Ostatní?

Stačí iPhone nebo iPad připojit k počítači / Macu. Spustit iTunes nebo Finder a nechat systém překopírovat diagnostická data ze zařízení do počítače. To je vše. 🙂

Kopírování diagnostických dat z iPadu do počítače

V mém případě na iPadu Pro 10,5″ s iPadOS 14 beta 2 se snížila velikost složky Ostatní ze 30 GB na 23 GB. To je redukce o 7 GB.

U Michala se na iPadu Pro 11″ s iPadOS 13 místo snížilo z 4,7GB na 2,7GB, tedy o 2 GB.

Ve vašem případě se může výsledek lišit. V betaverzích u některých lidí tato složka dosahuje i desítek GB místa.

Proč se složka Ostatní může tak zásadně lišit? Záleží na více faktorech. Podle mě ta složka bude tím vyšší, čím více diagnostických dat má člověk povolené na sdílení (poloha, Siri, diagnostika systému a aplikací atd..), čím déle není připojený k PC a také pokud člověk používá betu nebo normální systém.

Nutno také poznamenat, že na betě 2 byla tato složka mnohem větší, než na betě 3 – jednalo se tedy také částečně o bug.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *