Nedávno jsem ze šuplíku vytáhnul starší Macbook Air z roku 2011. Ten oficiálně není podporovaný pro instalaci nejnovější verze operačního systému MacOS. Přesto existuje způsob, jak Catalinu na starší Mac nainstalovat.
Proč (ne)chtít nainstalovat Catalinu?
Důvodů proč ano je naštěstí mnoho. iTunes byly rozděleny na několik menších aplikací jako je Hudba, Podcasty, Apple TV a správa iOS zařízení byla přesunuta do Finderu. Díky technologii Catalyst teď můžou vývojáři snadno převádět aplikace z iOS. Vylepšení poznámek, fotek, připomínek, Safari a mnoho dalšího přináší další očekávaný vývoj systému na Macu.
Na druhou stranu na Catalině už neběží 32bitové aplikace. Pokud používáte nějakou aplikaci, která nemá 64bitovou verzi, fungovat vám už nepůjde.
Pokud jste zvážili všechny pro a proti, pojďme na to!
Podporovaná zařízení pro MacOS Catalina:
- Macbook 2015 a novější (12 palcový Macbook, dnes se již nevyrábí)
- iMac 2012 a novější (nová tenčí verze bez DVD mechaniky)
- Macbook Air 2012 a novější
- iMac Pro 2017 a novější
- Macbook Pro 2012 a novější (retina Macbooky)
- Mac Pro 2013 a novější
- Mac Mini 2012 a novější
Výčet oficiálně podporovaných zářízení pro Catalinu je klasicky od Apple široký – vždy se snaží o co nejdelší životnost daných strojů, ale samozřejmě tato podpora nemůže být nekonečná. Vždy se narazí na nějaký limit, nejčastěji hardwarový. Na starších počítačích zkrátka Catalina nepojede tak dobře. Ale nainstalovat se dá – ovšem pouze na vlastní zodpovědnost.
Instalace Cataliny na oficiálně nepodporované zařízení není Applem podporována. Instalace je jednoduchá, ale nenesu odpovědnost za případné problémy. Vždy si počítač před instalací zcela zálohujte!
Instalace MacOS Catalina
Pro instalaci budeme využívat populární nástroj MacOS Catalina patcher od dosdude1. Budete potřebovat internetové připojení a flashdisk o ideální kapacitě 16GB.
- Stáhněte si Catalina patcher ze stránek dosdude1 na tomto odkazu.
- Otevřete stažený .dmg soubor a spusťte dvojitým klepnutím aplikaci Catalina patcher. Pokud systém hlásí, že aplikace pochází z neověřeného zdroje, klepněte na ni pravým tlačítkem a pak pomocí klávesy alt/option stiskněte otevřít.
- V aplikaci klikněte na Download a copy – tím se stáhne instalátor Cataliny ze serverů Apple
- Po kliknutí na Start download nějakou dobu zabere než se kopie stáhne. Očekávejte zhruba 8GB soubor.
- Připojte flash disk do počítače a zvolte Create a Bootable installer.
- Vyberte připojený disk a stiskněte Start. Flash disk bude vymazán! a následně na něj nahrán upravený instalační soubor Cataliny.
- Disk nechte připojený a restartujte počítač. Při startu podržte klávesu alt/option.
- Vyjede seznam možných spouštěcích disků – vyberte váš flash disk.
- Nyní bude třeba nainstalovat systém. Pokud na počítači máte systém High Sierra a novější, stačí kliknout na Reinstall macOS. Pokud máte systém starší, musíte zvolit Disk utility, kde vyberete váš hlavní disk počítače, kliknout na Erase a vyberte AFPS formátování. Následně klikněte na Reinstall macOS.
- Po nainstalování systému opět podržte alt/option a zvolte možnost MacOS Post Install. Tato možnost vám nabídne automaticky předvyplněné možnosti nutné pro chod systému.
A to je vše! Nyní by na vašem stroji měla běžet Catalina. Neočekávejte výborný výkon systému jako se starší verzí operačního systému. Může se táké stát, že některé věci nemusí fungovat na 100 %. Například Sidecar (rozšíření plochy na iPad) fungovat nebude. Samotná Catalina nezaručuje funkčnost vlastností systému, které jsou podmíněny hardwarovými možnostmi.
Pokud popisný návod nebyl dostačující, můžete se podívat na následující ilustrační video s návodem k instalaci v angličtině:
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.