Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak převést fotky ve formátu HEIC na JPG

David Hořínek 1

iPhony ve výchozím nastavení fotí do velmi úsporného formátu HEIC. Bohužel ne všechny služby na internetu tento formát přijímají.

V tomto návodu se dozvíte, jak fotky převést na JPG nebo v tomto formátu opět fotit.

Aktualizováno 6. 11. 2021: V macOS Monterey existuje nově rychlý a jednoduchý způsob převodu fotek z HEIC na JPG/PNG. Způsob najdete v novém článku.

HEIC (zkratka pro High-Efficiency Image Container) uvedl Apple v roce 2017 u systému iOS 11. Jedná se o vysoce efektivní formát obrázků používající formát souborů HEIF. Jeho použití znamená šetření místa – fotka ve formátu HEIC zabírá zhruba polovinu místa oproti ekvivalentní kvalitě fotografie ve formátu JPG (JPEG).

Osvojení HEIC/HEIF formátu nabralo za 4 roky slušné obrátky. Bez problémů takovou fotku nahrajete třeba na Twitter, Instagram nebo Facebook. Přesto někde může vzniknout problém. Především starší internetové stránky nemusí HEIC vůbec přijímat.

Jak změnit focení ve formátu HEIC zpět na JPG

Pokud často narážíte na problém s nemožností nahrání fotek HEIC, nejjednodušším řešením je přepnout focení iPhonu zpátky na JPG.

  1. Na iPhonu otevřete nastavení
  2. Zvolte kategorii Fotoaparát
  3. Klikněte na položku Formáty
  4. Vyberte možnost Nejkompatibilnější
Přepnutí výchozího formátu pro focení fotek na iPhonu z HEIC/HEIF na JPG

Mějte na paměti, že tímto řešením získáte zpět nejvyšší kompatibilitu, ale přijdete o výhodu šetření místa na svých zařízeních. Další nevýhodou je, že toto nastavení platí pouze pro nově vytvořené fotky. Starší soubory budete muset převést pomocí jednoho z níže uvedených způsobů.

Další nevýhodou je, že kvůli vypnutí možnosti Vysoká efektivita nebude k dispozici natáčení ve 4K 60 fps a 1080p v 240 fps.

Převedení fotky z HEIC na JPG pomocí webové stránky

Pokud potřebujete převést pouze pár fotek jednou za čas, řešením může být jednoduchá služba heictojpg.com.

Převedení HEIC na JPEG pomocí webové stránky

Stačí otevřít webovou stránku, nahrát na ni až 5 fotek, počkat na převedení a stáhnout si výsledek.

Převod HEIC fotek na JPEG pomocí Zkratek v iPhonu/iPadu

Pokud převod formátu potřebujete udělat ve svém iOS/iPadOS, pak můžete použít šikovnou zkratku, která umožňuje převod na velkou škálu formátů.

  1. Pokud ji ještě nemáte, stáhněte si do svého zařízení aplikaci Zkratky z AppStore
  2. Stáhněte si moji zkratku Photo converter – pokud vám zkratka nejde otevřít, mrkněte na návod jak zapnout nedůvěryhodné zkratky
  3. Nyní stačí otevřít v galerii fotku kterou chcete převést na jiný formát a zvolit ikonu sdílení
  4. Sjeďte dolů a zvolte „Photo Converter“
  5. Zkratka se nyní spustí a postupně se vás zeptá na požadovaný cílový formát, kvalitu a zachování meta dat. Následně zobrazí náhled, kliknete na hotovo a jako poslední krok bude nabídnuto uložení fotky do galerie (případně i se smazáním původní fotky).
Převedení HEIC fotky na jiný formát pomocí zkratky přímo na iPhonu nebo iPadu

Do zkratky můžete vybrat samozřejmě víc fotek. Stejně tak můžete zkratku spustit přes Siri nebo v aplikaci Zkratky a teprve následně budete vybírat fotku na převod.

Převedení na JPG pomocí Photos na Macu

Pokud používáte počítač Mac s operačním systémem MacOS, pak nejjednodušší možností je spustit aplikaci fotky (Photos). Následně můžete žádané fotky označit a přetáhnout někam do finderu a měly by se automaticky uložit ve formátu JPG.

Druhou možností je použít v menu Soubor – Exportovat (nebo zkratku Shift + CMD + E) a zvolit si export do JPG do detailu včetně možnosti zvolení kvality fotky.

Díky Romanovi ze Strudelu za připomenutí této možnosti.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *