Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak přidat formátovaný podpis v Apple Mailu na Macu

David Hořínek 0

Používáte Apple Mail a chcete si vytvořit svůj vlastní podpis, který kromě textu bude obsahovat třeba i logo firmy, formátování a bude vypadat k světu? Čtěte návod jak na to!

Určitě to většina z Vás moc dobře zná. Firemní procesy častokrát vyžadují naformátovaný podpis v mailu, aby člověk zapadat mezi ostatní ovečky. Outlook nebo jiný klient – nalijme si čistého šálku čaje – není úplně to pravé ořechové, ale třeba se svět obrátil k lepšímu a i Microsoft začal pohlížet na Apple v jiném světle.

Důležitou informací pro všechny uživatele Apple mailu – nevěšte hlavu, jde to udělat, ale je to trochu bolestivý. Potřebujete k tomu tři základní věci.

  • HTML editor
  • Terminál s plným přístupem k disku
  • Podpis v HTML

HTML editorů je celá řada. Nemusíte využívat placených verzí, pokud je však v práci využíváte je to o to jednodušší (Možností je spoustu – MailChimp, Pardot, Marketo,…). V tomto případě však využijeme online možností na vytvoření vlastního „originálního podpisu“

V rámci online webů a googlu často zadat pouze „Free mail signature creator“. Snadný nástroj pro editaci jsem už předvybral. https://www.mail-signatures.com/signature-generator/#/bease-fox

V levé části obrazovky stačí pouze doplnit potřebné informace jako jsou osobní data, data společnosti, grafika (pokud nemáte loga společnosti uloženy na direct linku – doporučuji využít stránky postimg.cc), případně smazat pole, které v podpisu nepotřebujete. Barvy není potřeba řešit, protože je nelze přenést do HTML editoru.

Po tom, co doplníte veškeré potřebné informace klikněte na „Apply your signature“ a hned v prvním bodu na tlačítko „Copy“. Podpis se Vám zkopíruje s formátováním do clipboardu ve formátovaném stylu (tabulky) Tento text přeneseme na stránky https://html-online.com/editor/ a vložíme do WYSIWYG editoru v levé části obrazovky.

Zde je potřeba trochu zkušenosti s HTML kódem, tak abyste si upravili podpis do barev a naformátovali do požadovaného vzhledu. Můžu to vypadat třeba takhle:

Daný kód by pak mohl vypadat následovně:

<table class="ng-scope" cellspacing="0" cellpadding="0">
<tbody>
<tr>
<td class="ng-scope" style="border-right: 5px solid #003c93;" rowspan="6" valign="top"><img class="ng-scope" src="https://i.postimg.cc/3NpSv2ky/Sni-mek-obrazovky-2021-04-16-v-11-53-46.png" alt="Logo" width="105" border="0" /></td>
<td>
<table cellspacing="0" cellpadding="0">
<tbody>
<tr>
<td valign="top"><strong><span class="ng-binding" style="color: #4d4d4d;">Jan Hrnč&iacute;ř</span></strong>&nbsp;<span class="ng-scope" style="color: #003c93;">| </span><strong><span class="ng-binding" style="color: #4d4d4d;">Jeho pozice</span></strong></td>
</tr>
<tr>
<td valign="top"><span class="ng-scope"><br /></span><span class="ng-scope" style="color: #003c93;"><strong>e:</strong><span class="ng-binding" style="color: #4d4d4d;"> jan.hrncir@granatovyjablko.cz</span></span> <span class="ng-scope" style="color: #003c93;"><br /><strong>w:</strong><a style="text-decoration: none; color: #4d4d4d;" href="http://www.granatovyjablko.cz/" target="_blank" rel="noopener"><span class="ng-binding"> www.granatovyjablko.cz</span></a></span><span class="ng-scope"><br /></span><span class="ng-scope" style="color: #003c93;"><strong>m:</strong><span class="ng-binding" style="color: #4d4d4d;"> +420 321 654 987</span></span></td>
</tr>
</tbody>
</table>
</td>
</tr>
</tbody>
</table>

Když máme připravený podpis ve formátu HTML můžeme se přesunout na přípravu prostředí. Prvním důležitým bodem je vytvořit „placeholder“ na vytvořený podpis.

Jdeme tedy do Mail.app > Mail > Předvolby.. > Podpisy a vytvoříme placeholder.

Ukončíme aplikaci Mail pomocí Command + Q, jinak se totiž bude snažit trochu bránit následujícím krokům.

Půjdeme do Předvoleb systému > Zabezpečení a soukromí > Soukromí a odemkneme zámek pro možnost úprav zabezpečení. V levé části najdeme „Plný přístup k disku“ a na pravé straně najdeme jestli je povolený Terminál. Pokud ne, a je součástí nabídky, stačí povolit. Pokud ne, klikněte na „+“ najeďte do Aplikací a pod složkou „Utility“ najděte „Terminál.app“ a klikněte otevřít. Následně potvrďte výběr Terminálu v Soukromí a předvolby můžete zavřít.

Následně je potřeba namapovat se do správné složky a najít správný podpis. V našem případě placeholder.

Otevřete si finder a přes stavový řádek Otevřít > Otevřít Složku…

Do ní vložte následující kód. (Upozornění: v závislosti na verzi systému se mění „V8“ v příkazu v následujících krocích)

~/Knihovna/Mail/V8/MailData/Signatures/

Měla by se Vám otevřít složka s danou cestou. Pokud se tak nestane, s největší pravděpodobností máte jinou verzi systému a cestu na Signatures musíte proklikat.

Následně projděte všechny *.mailsignature soubory a najděte vytvořený placeholder – ten by měl vypadat zhruba následovně. Vzhledem k obsahu, který jsme definovali hned na konci by měl být text „placeholder“ obsahem.

Je důležité zachovat hlavičku dokumentu. V mém případě:

Content-Transfer-Encoding: 7bit
Content-Type: text/html;
	charset=us-ascii
Message-Id: <3E2FD4F6-50DC-4D63-877D-B86816ACE318>
Mime-Version: 1.0 (Mac OS X Mail 14.0 \(3654.60.0.2.21\))

Následně můžete zbytek („<body dir=“…. …</body>) nahradit Vámi vytvořeným podpisem. Soubor by pak měl vypadat zhruba následovně.

Soubor uložte (Command + S) a zavřete. Následně si zkopírujte název souboru a otevřete Terminál. Soubor je potřeba zamknout, aby byl chráněný před přepsání od aplikace Mail.

Do terminálu vložte následující kód s Vaší cestou k danému souboru a Vaším názvem souboru. V mém případě bude kód vypadat následovně:

chflags uchg ~/Library/Mail/V8/MailData/Signatures/71562667-FE1C-4985-90C3-3F5095F29D76.mailsignature

Soubor se zamkne a ve složce Signatures na něm uvidíte malý zámeček – tak jak je na obrázku níže.

Pokud se Vám něco nepodařilo nebo byste soubor chtěli změnit, je dobré si zapamatoval i příkaz na odemknutí souboru. V tomto případě stačí před uchg v terminálu přidat „no“ a soubor se Vám znovu odemkne.

chflags nouchg ~/Library/Mail/V8/MailData/Signatures/71562667-FE1C-4985-90C3-3F5095F29D76.mailsignature

Následně je možné jít si ověřit, jak daný podpis vypadá v Mail.app. Cestu už známe Mail > Předvolby.. > Podpisy.

Nelekejte se, že tam není Vámi vybrané logo. Apple mail to v rámci předvoleb pouze nedokáže načíst. Co je nejdříve důležité je ale přiřazení podpisu k dané mailové schránce. Zde funguje jednoduché „drag & drop“ kdy náš podpis „Placeholder“ přetáhneme na požadovanou mailovou schránku a ve spodní části „Vybrat podpis:“ vybereme právě „Placeholder“ jako výchozí podpis pro danou mailovou schránku.

Abychom si byli 100% jistí, že podpis funguje a logo se opravdu načetlo, stačí začít psát nový mail, kde už je podpis v pořádku.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *