Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak rozpoznat jakoukoliv hudbu za pár sekund

David Hořínek 0

Hraje skvělá písnička v rádiu. Moderátor neohlásil její jméno. Vy ale chcete vědět její název, interpreta a přidat si ji do své knihovny na Apple Music. To všechno zvládá Shazam.

Shazam vznikl v roce 2000 a od té doby pomáhá milionům uživatelů na celém světe rozpoznat cizí hudbu. Jak služba funguje? Uživatel zapne mikrofon, nahraje se až 10 sekund záznamu. Zvukový záznam je následně porovnán proti milionům písní v databázi.

Algoritmus Shazamu sleduje jednotlivé frekvence písničky v čase a díky tomu je vyhledávání rychlé a zároveň velmi odolné vůči okolním ruchům a šumu. Celkově je to samozřejmě mnohem složitější – pokud vás to zajímá, tak si můžete přečíst pojednání přímo od vývojáře Shazamu. Velmi technický článek o fungování Shazamu najdete v angličtině na tomto odkazu.

Pro nás obyčejné smrtelníky je důležité to, že vážně stačí Shazam zapnout, stihnout tlačítko a po pár sekundách dostanete zpět název většiny komerčních písniček.

A to nejlepší na tom všem? Shazam je integrovaný přímo do Siri a vašeho Macu, iPhonu nebo iPadu. Apple totiž Shazam koupil v roce 2018 za zhruba 400 milionů dolarů a díky tomu můžete jeho sílu vyzkoušet naplno kdykoliv.

Rozpoznávání hudby na Macu – Shazam v Siri

  1. Vyvolejte Siri přes tlačítko v horním menu u hodin, nebo podržte CMD (Command) + mezerník
  2. Zeptejte se Siri třeba „What song is playing?“
  3. Svoji odpověď dostanete za chvíli

Rozpoznávání hudby přes kontrolní centrum v iOS / iPad OS

Na svých iPhonech a iPadech můžete samozřejmě použít stejný trik se Siri. Stačí se jí zeptat co zrovna hraje. Pokud ale nejste fanouškem povídaní s hlasovou asistentkou, můžete využít následující fígl a přidat si Shazam přímo do ovládacího centra i bez aplikace:

  1. Otevřete Nastavení -> Ovládací centrum
  2. Najděte v dalších ovládacích prvcích „Rozpoznávání hudby“ a tlačítkem plus ho přijedte
Přidání rozpoznání hudby v Ovládacím centru na iPhonu

Nyní můžete kdykoliv stáhnout ovládací centrum (prstem dolů z pravého horního rohu), kliknout na ikonku Shazamu a rozpoznávání hudby už jede. Za chvíli se vám zobrazí notifikace se jménem rozpoznané hudby. Na ni můžete kliknout a následně si písničku rovnou přidat třeba do Apple Music.

Notifikace o rozpoznání hudby Shazamem a následné možnosti přidání do playlistu

Rozpoznávání hudby přes samostatnou aplikaci

Samozřejmě je tu ještě jedna možnost. Shazam můžete přímo stáhnout jako aplikaci z AppStore. Má to několik výhod:

  • Můžete zapnout autotagování – aplikace bude rozpoznávat hudbu tak dlouho, dokud bude zapnutá. Stačí podržet prst na tlačítku pro rozpoznání hudby
  • Historie hledání se kompletně uchovává – můžete si tak připomenout písničku, kterou jste hledali před půl rokem na dovolené
  • Kromě Apple Music si můžete propojit se Shazamem také Spotify – vyhledání písničky ji rovnou přidá do vašeho playlistu

Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *