Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak šetřit data na Macu při HotSpotu nebo slabé WiFi

David Hořínek 0

Cestujete, využíváte hotspot z mobilu a máte malý datový tarif? Sedíte v kavárně s pomalou WiFi? V každém případě vám pomůže aplikace TripMode – zapněte pouze nezbytnou komunikaci s internetem.

Co můžete dělat, když máte málo dat nebo jste na pomalé/nekvalitní WiFi? Jednoduše potřebujete omezit množství přenášených dat z internetu.

Na iPhonu a iPadu existuje režim malého objemu dat, který omezí úlohy na pozadí – třeba synchronizaci fotek nebo souborů iCloudu. Tím se ušetří desítky a případně stovky MB (MegaBajtů).

Režim malého objemu dat zapnete ve vlastnostech konkrétní WiFi sítě. Pokud připojíte iPad na iPhone hotspot, zapne si režim malého objemu automaticky.

Režim malého objemu dat v nastavení WiFi na iPhonu a iPadu

Režim malého objemu dat pomůže na WiFi nebo HotSpotu. Pokud se bavíme o mobilních datech, tak můžete v iOS vypnout přístup k datům mimo WiFi.

Vypnout aplikacím přístup k mobilním datům můžete v iPhonu/iPadu přes Nastavení – Mobilní data. Na stejném místě zároveň uvidíte spotřebovaná data.

Jenže operační systém MacOS žádný režim nízkého objemu dat nemá – alespoň zatím ne. Může se stát, že Mac připojíte k HotSpotu, začne synchronizace souborů na iCloudu nebo synchronizace fotek a váš datový limit zmizí během několika minut.

Tady nám pomůže aplikace TripMode.

Aplikace TripMode na MacOS/Windows pro zakázání komunikace s internetem

Zobrazení spotřeby dat aplikací v MacOS

Výše zobrazený screenshot krásně ukazuje, co TripMode umí. Ukáže aplikace, které aktuálně využívají vaše drahocenná data do internetu. Zaškrtávátko umožní aplikaci zcela zakázat nebo povolit. Pokud uvidíte aplikaci, která stahuje mnoho dat, můžete její přístup do internetu snadno zakázat. Program bude fungovat dál, ale nebude mít přístup k internetu. Jedná se tedy o takový zjednodušený firewall.

Automatická detekce HotSpotu a omezení komunikace určitých náročných aplikací

Obrovská výhoda je ta, že TripMode detekuje automaticky připojení k hotspotu. Sám začne omezovat přístup určitým aplikacím k internetu bez vašeho vstupu. Jakmile se připojíte k plnohodnotné WiFi, veškerou komunikaci opět zapne. A pokud máte dat dost, můžete TripMode použít k základnímu přehledu o síťové komunikaci vašeho počítače.

U každé aplikace si můžete rozkliknout detailnější data o využití. Například jaké procesy komunikují, s jakými servery atd.:

Zobrazení detailní komunikace aplikace s internetem pomocí aplikace TripMode

Důležité je, že ničemu z toho všeho nemusíte rozumět. Stačí vědět, že když někam pojedete, tak necháte zaškrtnuté pouze ty aplikace, které nutně potřebujete používat. 🙂

Instalace aplikace TripMode

Aplikace má 7 denní zkušební (trial) verzi, kterou si můžete stáhnout na oficiálních stránkách TripMode.ch. Aplikaci stáhnete a rozbalíte ZIP soubor poklepáním. Pak TripMode přetáhnete do složky Aplikací. První spuštění vás provede jednoduchým procesem instalace.

Nainstalování systémového rozšíření pro TripMode

Nejprve budete vyzvání k zapnutí systémového rozšíření, které bude třeba zapnout pomocí systémového hesla v Nastavení. Následně TripMode potřebuje instalovat síťový filtr pro sledování komunikace s internetem. Jakmile vše provedete, uvidíte v horním menu vedle hodin ikonu jedoucího vlaku.

Instalace síťového filtru pro TripMode

Po instalaci se vás ještě systém zeptá, jestli chcete umožnit systémové notifikace. Ty můžete zapnout, pokud chcete zobrazovat upozornění, že nějaká aplikace začala využívat síťovou komunikaci.

Pokud máte operační systém MacOS Catalina a starší, nainstalujte si z webu výrobce starší verzi TripMode 2.

TripMode žije v menu, kde umožňuje snadný přístup k zapínání jednotlivých aplikací a jejich přístupu k internetu

Za zkoušku nic nedáte. 7 dní vás nic nestojí a pokud se vám TripMode bude líbit, můžete si zakoupit jeho doživotní plnou verzi za 379 Kč. TripMode vás sám upozorní po vypršení zkušební lhůty.

Pokročilé nastavení aplikace TripMode

Instalací to pro mnoho uživatelů může skončit – aplikace je plně použitelná. Pokud ale zabrousíte do nastavení, můžete si s mnoha věcmi pohrát dle svých představ. Mimo jiné TripMode umí:

  • Přehrát zvuk, říct jméno aplikace nebo zobrazit notifikaci když se vypnutá aplikace pokusí přistoupit do sítě
  • Zapnout se automaticky po startu systému
  • Blokovat nově detekované aplikace
  • Nastavit různé profily – můžete tak přepínat třeba mezi módem pro cestování, práci, videokonference atd…
  • Blokovat síťové přístupy po dosažení nastaveného limitu stažených dat
  • Nastavit konkrétní chování dle času a dne v týdnu

Je toho skutečně hodně a po troše nastavování dokáže TripMode uspokojit i náročnější uživatele. Například níže uvedený screenshot:

VideoCall umožní pouze síťovou komunikaci přes Microsoft Teams. Tím se zamezí rušícím notifikacím a zarezervuje se internetová linka pouze pro videohovor. Profil emaily zase umožní fungování pouze aplikaci Pošta a profil Cesta z práce do autobusu umožní používat Safari a Hudbu na pozadí.

Časový rozvrh zapnutí TripMode

Cena za TripMode se může zdát vyšší, ale pokud často cestujete a pohybujete se po špatných sítích, velmi brzy se vám tato investice vrátí kvůli ušetřenému času a nervům.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *