Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak vložit vlastní podpis do PDF souboru na Macu

David Hořínek 0

Mac obsahuje jednoduchou funkci, která umožnuje vložit svůj vlastní podpis do PDF souboru v digitální podobě. Můžete tak podepisovat elektronické dokumenty přímo v počítači bez nutnosti tisknutí a skenování.

Na Macu (a obecně Applu) mám rád ty maličkosti, které hodně zjednodušují život a jsou součástí systému – máte je k dispozici ihned od doby, co počítač poprvé vybalíte z krabice.

Dnešní návod využívá aplikaci Náhled. Možná ji používáte aniž byste o tom věděli. V náhledu se otevírá multimediální obsah včetně obrázků a PDF souborů. Adobe Acrobat Reader tak můžete schovat skutečně až na složitější případy, jako je vyplňování formulářů.

Tip navíc: Pokud chcete zapnout pravé tlačítko (podobně jako na Windows), pak jděte do Nastavení – Trackpad – Sekundární kliknutí

Když otevřete PDF soubor, otevře se v Náhledu automaticky. Pokud máte nainstalovanou jinou čtečku PDF souborů, pak musíte nejprve vynutit spuštění v náhledu. To se dělá jednoduše. Stačí na soubor kliknout dvěma prsty pro vyvolání nabídky možností (nebo CTRL+levý klik, pokud máte pravé tlačítko vypnuté). Následně je potřeba zvolit možnost Otevřít v aplikaci – Náhled.

Otevření souboru v konkrétní aplikaci. Microsoftu Edge si nevšímejte, ten mám pouze pro testovací účely 😉

Tip navíc: Pokud chcete změnit aplikaci na otevírání PDF souborů permanentně, stačí zvolit možnost Jiné, pak vybrat aplikaci Náhled a zaškrnout možnost „Vždy otevírat pomocí“

Když máte PDF soubor otevřený v aplikaci Náhled, je potřeba zapnout anotační nástroje – to se dělá přes ikonku tužky v kroužku, vedle vyhledávacího boxu. Jakmile nástroje vyjedou, bude vás zajímat 6. ikona vlevo nahoře zobrazující podpis.

Interakční okno pro vložení podpisu

Nyní buď uvidíte již dříve vložené podpisy, na které stačí kliknout a tím je vložit do dokumentu. Protože ale čtete tento návod, pak nejspíš žádné podpisy vytvořené ještě nemáte. 🙂 Takže máte k dispozici tři možnosti, jak podpis vytvořit:

  • Trackpad – stačí kliknout do okna, položit prst na trackpad a „podepsat“ se – po stisknutí klávesy se proces ukončí a buď můžete podpis uložit, nebo smazat a zkusit to znovu. Z mých zkušeností se jedná o nejrychlejší ale nejméně přesný způsob.
Můžu se snažit sebevíc, ale na trackpadu složitější podpis příliš hezky nevytvořím
  • Fotoaparát – vezměte bílý papír, podepište se na něj větším písmem. Papír podržte před webkamerou a počítač si váš podpis naskenuje. Pro lepší výsledky doporučuji použít výraznější fix nebo lihovku. Výsledný „sken“ je kvalitnější než byste čekali.
  • iPad nebo iPhone – po zvolení této možnosti se na telefonu nebo tabletu ukáže interface, který vám provést podpis – buď prstem na iPhonu nebo na iPadu s Apple Pencil.
Použití tužky nabízí logicky nejlepší možnosti

Ať zvolíte jakoukoliv možnost, pak stačí podpis uložit, vybrat ho a přetáhnout v dokumentu kamkoliv potřebujete.

A to je vše. Nic složitějšího na tom není. Přeji hodně štěstí při podepisování dokumentů.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *