Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak zapnout prostorový zvuk a vyšší kvalitu hudby na HomePodu

David Hořínek 0

Apple nedávno vydal HomePodOS 15.1, který přináší bezztrátovou hudbu a Dolby Atmos prostorový zvuk pro HomePod.

Jak tyto funkce zapnout?

Pokud máte v domácnosti velký HomePod nebo malý HomePod mini, pak jste možná netrpělivě čekali na dvě zásadní funkce, které jsou již nějakou dobu podporovány na AirPodech přes Apple Music.

  • Dolby Atmos – prostorový zvuk, který vytváří iluzi hudebního jeviště. Díky němu můžete slyšet nástroje z různých pozic, třeba kytaru vlevo, housle vpravo, hlas uprostřed a diváky „vzadu“. V angličtině můžete prostorový zvuk poznat dle označení „Spatial Audio“
  • Lossless – bezztrátová kvalita hudby, která použitím kvalitnějšího kodeku s menší kompresí dokáže předat audiosystému více dat pro kvalitnější reprodukci zvuku

Pokud jste tyto funkce zkoušeli přes sluchátka, pak jste určitě poznali prostorový zvuk. Oproti tomu zapnutí bezztrátové lossless hudby má spíše menší význam pro normálního uživatele (nejspíš to ani nepoznáte). Potřebujete na to velmi kvalitní audio soustavu a dobrý sluch. Většinou také fyzické propojení audio kabelem. Nemluvě o vysoké spotřebě dat:

Tříminutová skladba spotřebuje zhruba:

  • 6 MB dat v klasické přednastavené AAC 256 kb/s kvalitě
  • 36 MB dat v beztrátové kvalitě 24 bitů/48 kHz
  • 145 MB dat v beztrátové kvalitě ve vysokém rozlišení 24 bitů/192 kHz

Dobrá zpráva je, že doma na WiFi většinou velkou spotřebu dat řešit nemusíte. I když zapnutí bezztrátové kvality nebude mít velký vliv na kvalitu reprodukce z HomePodů (nemluvě o HomePodu mini), klidně to alespoň vyzkoušejte.

Jak poznat hudbu podporující prostorový zvuk Dolby Atmos a bezztrátovou kvalitu

Ne každá skladba tyto technologie automaticky podporuje. Hudba pro podporu prostorového zvuku musí být znovu namixována. Nejsnadněji se k této hudbě dostanete například přes playlist Prostorový zvuk v Apple Music. Hudbu podporující prostorový zvuk poznáte dle ikonky Dolby Atmos pod cover artem alba.

Na bezztrátovou hudbu narazíte častěji než na Dolby Atmos a poznáte ji podle ikonky Lossless / Hi-Res Lossless.

Ikonky zobrazující podporu Dolby Atmos a Lossless hledejte hned pod cover artem alba

Jak zapnout Dolby Atmos a Lossless hudbu na HomePodu

Teď když víte co znamená prostorový zvuk a bezztrátová hudba, ukážeme si jak tyto funkce zapnout přímo pro přehrávání v HomePodu.

Otevřete nastavení domácnosti a pak sebe jako uživatele
  1. Otevřete aplikaci Domácnost
  2. Klikněte na domeček vlevo nahoře a zvolte Nastavení domácnosti
  3. Vyberte sebe jako uživatele
  4. Zvolte možnost Média – Apple Music
  5. Zapněte bezztrátový zvuk a Dolby Atmos
Zapnutí bezztrátové hudby a prostorového zvuku najdete pod sekcí Apple Music

Když nyní poprosíte Siri o přehrátí nějaké hudby, měla by se automaticky přehrávat ve vyšší kvalitě/prostorovém zvuku pokud jsou tyto technologie u konkrétní skladby podporovány.

Důležitá poznámka na závěr. Bezztrátová hudba je podporována oběma HomePody, i když si nemyslím, že byste na HomePodu mini něco skutečně poznali, bez ohledu na zapojení do sterea.

Dolby Atmos podporuje pouze větší HomePod nebo dva velké HomePody ve stereu. HomePody mini Dolby Atmos nepodporují kromě situace, kdy je nastavíte jako výchozí reproduktory pro přehrávání obsahu z Apple TV.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *