Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Mobilní Safari v iPhonu a iPadu: Nastavení a skryté funkce

David Hořínek 2

Od iOS 14 je prohlížeč Safari v tabletech a telefonech ještě schopnější. Spousta lidí třeba neví, že lze blokovat reklamy, zavírat všechny záložky naráz nebo ukládat stránky jako PDF.

Dnes mám pro vás souhrn nejužitečnějších tipů pro Safari, které se vám můžou hodit při každodenním použivání. Tak pojďme na to.

Internetový prohlížeč Safari** je dnes na úplně jiné úrovni než dřív. Na iPadOS dokáže zobrazovat plnohodnotné stránky. Dokonce v Safari teď jde používat i cloudové služby jako Google Docs, které jsou na webu lepší než v samostatných aplikacích. To v minulosti vůbec nešlo.

Nyní můžeme nastavovat spoustu věcí a instalovat do Safari určitá rozšíření. Některé funkce jsou mírně skryté, systém je neprozradí a uživatel tak může kolem nich kroužit roky, aby na ně následně narazil omylem.

S tímto článkem jsem si dal za cíl zpřístupnit Safari více lidem. A začněme asi tím, co bude zajímat nejvíc lidí. Reklamy.

Pokud i po přečtení článku nebude Safari váš šálek kávy tak nezapomeňte, že v iOS 14 a iPadOS 14 můžete změnit výchozí prohlížeč v systému.

Jak blokovat nevyžádané reklamy v mobilním Safari

Hodně lidí je zvyklých na klasickém počítači do prohlížeče instalovat adblock – rozšíření, které blokuje zobrazované reklamy. Pro mnoho tvůrců jsou reklamy jediným zdrojem příjmů. Na druhou stranu některé webové stránky to vážně přehání – reklam je příliš moc, narušují vzhled stránky, zpomalují prohlížení webu, nutí vás stahovat příliš mnoho dat a vyskakují uživatelům přes samotný obsah.

V takových případech použití adblocku schvaluji (a to je taky důvod, proč je Granátový Jablko bez bannerových reklam – nechci mým čtenářům komplikovat život).

Blokátor reklam si můžete nainstalovat také na svůj iPhone nebo iPad.

Adblocker na iPadu nebo iPhonu

Stačí navštívit AppStore a vyhledat „adblock“. Spoustu lidí používá 1Blocker, AdBlock Pro nebo třeba Firefox Focus od Mozilly. Zvolenou aplikaci stačí nainstalovat, spustit a provést v ní první konfiguraci. Pak je potřeba jít do Nastavení -> Safari -> Blokátory obsahu a tam povolit přístup k blokovacím funkcím, které mají na vašem zařízení fungovat. Safari pak stačí ukončit (v multitasking menu), znovu spustit a blokování reklam už bude fungovat.

Povolení blokátorů obsahu v Nastavení mobilního Safari

Skryté funkce pod ikonkami

V rámci prohlížeče Safari můžete podržet prst déle na některých ikonách a zobrazit si skryté funkce, o kterých jste nemuseli vědět:

  • Dlouhý stisk šipky zpět k návratu na předchozí stránku – zobrazí všechny předchozí stránky a můžete skočit přímo na tu, kterou potřebujete
  • Dlouhý stisk ikony čtení „aA“- umožní na jedno kliknutí přidání do seznamu četby, uložení záložky nebo záložek pro všechny otevřené stránky
Možnosti ikony čtení v mobilním Safari
  • Dlouhý stisk adresního řádku – umožňuje zkopírování URL (adresy webu) nebo vložení a otevření odkazu ze schránky
  • Dlouhý stisk tlačítka plus pro otevření nového panelu – zachrání vás, pokud potřebujete znovu otevřít stránku, kterou jste před chvílí omylem zavřeli
Zkratka pro poslední zavřené panely
  • Dlouhý stisk tlačítka oken – kromě otevření anonymního panelu umožňuje také uzavření všech otevřených panelů (konec postupného šoupání otevřených oken do strany 😉
Zavření všech panelů v mobilním Safari

Tip pro profíky: Pokud máte zapnutý iCloud pro Safari, pak můžete v prohlížeči najít seznam otevřených panelů z ostatních zařízení. Stačí otevřít ikonku oken a sjet až úplně dolů.

Díky této funkci můžete pokračovat třeba na telefonu v prohlížení stránky, kterou jste otevřeli doma na počítači nebo v iPadu

Záložky na iCloudu (iCloud Tabs)

Čtečka obsahu

Čtečka umožňuje číst články bez reklam a bez rušivých elementů. Stačí kliknout na ikonku „aA“ vedle adresního řádku a zvolit Zobrazit čtečku. Vaše zařízení zvýrazní pouze to hlavní – samotný text a zobrazí ho ve formátu vhodnějším pro čtení.

Čtečka obsahu v mobilním Safari

Při opětovném kliknutí na ikonu „aA“ můžete dodatečně upravit velikost písma, font nebo barvu pozadí.

Zpráva o soukromí

Od iOS 14 / iPadOS 14 prohlížeč umí blokovat další nevhodná chování na webu – třeba trackery, které vás sledují napříč všemi stránkami a sbírají o vás data pro potřebu reklam atd.

Zpráva o soukromí v mobilním Safari

V Safari si můžete zobrazit statistiky ke každému webu. Uvidíte tak, jak moc vás každý web nebo tracker chce sledovat. Stačí kliknout na ikonu „aA“ a zvolit Zpráva o soukromí.

Nastavení pro konkrétní web

Pokud ještě chvíli zůstanete u menu „aA“ pak si můžete všimnout položky „Nastavení pro webový server“.

Nastavení webového serveru v Safari

Zde můžete nastavit přístup webu k poloze, kameře nebo mikrofonu. Stejně tak můžete přepínat zobrazení mobilní/plné verze stránky pokud nějaká dobře nefunguje. Nebo můžete zakázat použití blokátorů obsahu – pokud například máte nějaký web hodně rádi a chcete je podpořit zobrazováním reklam.

Jak přidat zkratku webu na plochu

Při návštěvě internetové stránky stačí kliknout na Sdílení -> Přidat na plochu. Název si můžete upravit dle libosti.

Nyní máte přímo na ploše rychlý přístup ke konkrétní stránce přes jedno kliknutí na ikonu. Vyhnete se tak otevírání prohlížeče a manuálního zadávání adresy nebo hledání záložky.

Prohledání stránky, přidání zkratky na plochu, volby pro uložení do PDF

Jak prohledat webovou stránku v Safari

Safari umí fulltextové vyhledávání v rámci konkrétní stránky. Jen je trochu nelogicky umístěné.

Pokud chcete hledat slovo nebo slovní spojení na stránce, zvolte volbu Sdílení -> Hledat na stránce (viz horní obrázek).

Jak uložit internetovou stránku do PDF souboru

Někdy se může hodit uložit web na pozdější použití. Další využití je anotace – zvýraznění určitých částí třeba pomocí Apple Pencil a poslání někomu dalšímu.

Pro uložení stránky do PDF stačí zvolit Sdílení -> Volby (viz horní obrázek), vybrat možnost poslat jako PDF (nebo verzi pro čtečku), pak se o krok vrátit a soubor uložit do Souborů (Files), poslat přes e-mail, iMessage, Facebook Messenger, WhatsApp nebo jakkoliv chcete.

Ostatní nastavení

Nezapomeňte si také v zařízení jít do Nastavení -> Safari pro prohlédnutí dalších funkcí a personalizaci prohlížeče.

Nastavit můžete třeba:

  • Výchozí vyhledávač
  • Rychlé hledání v rámci často navštěvovaných webů
  • Automatické vyplňování údajů (telefony, adresy, platební karty…)
  • Blokování vyskakovacích oken
  • Automatické zavírání panelů
  • Zobrazení faviconů (ikonek) webů
  • atd.

Snad si po tom všem budete kromě rychlého prohlížeče užívat také na míru upravený zážitek z procházení webu.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

*Zrovna u PCtuningu mám reklamy zapnuté a posloužil pouze jako příklad funkčního blokování – dělají dobrý obsah (píše pro ně taky můj oblíbený Michal Rybka) a jejich reklamy nejsou nesnesitelně implementované

**Safari je na iOS a iPadOS logicky nejrychlejší a má nejmenší vliv na baterii. Ostatní prohlížeče jako Chrome, Firefox, Opera, Edge atd. stejně musí využívat vykreslovací jádro WebKit od Safari, takže jinde si pomůžete pouze dodatečnými funkcemi samotného prohlížeče.

  1. Marek Volf Marek Volf

    Dobrý den,
    chci se zeptat, jestli je možné v Safari na iphonu vypnout(upravit) hlavní lištu (nabídku), kde jsou – šipky zpět, sdílení, panely atd.? Vlastně se tím i zvětší zobrazovaná plocha stránek, je tam jen taková ta bublina do které se píše název webové stránky. V jednom videu na YouTube jsem si všimnul, že to tam vidět nebylo. Předem děkuji za radu.

    • Zdravím Marku. Nejspíš jste viděl video z iOS15 betaverze, kde ta tlačítka byla skutečně schovaná v podmenu.

      Vzhledem k tomu, jaký poprask tahle neintuitivní věc způsobila se to vrátilo ke starému způsobu :-))

      Takže bohužel toto nastavit už nejde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *