Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nejotravnější bug v iOS 15 – režim soustředění

David Hořínek 0

Nová funkce Focus/Soustředění přináší mnohem snadnější zvládnutí vyrušování a otravných notifikací.

Zároveň ale přinesla stále neopravenou chybu, která mi každý den znepříjemňuje život.

Režim soustředění funguje napříč celým ekosystémem Applu, ať už používáte iPhone/iPad nebo Mac.

Jeho myšlenka je jednoduchá – nastavíte režim soustředění třeba pro práci, ten se vám může aktivovat vždy při pobytu na určité adrese a dovolat se vám může kdokoliv, ale oznámení vám nemůžou posílat hry, YouTube, sociální sítě atd. Nastavení je kompletně na vás. Můžete mít soustředění na práci, doma, hraní her, natáčení videí, čtení knih atd.

Konkrétní mód soustředění se dá na iPhonu, iPadu a Macu snadno zapnout přes ovládací centrum

Výhodou je, že se nastavený režim soustředění synchronizuje napříč všemi zařízeními a nemusíte ho nastavovat na každém stroji zvlášť.

Režim soustředění si můžete v Nastavení – Soustředění nakonfigurovat a upravit dle sebe, nebo si vytvořit zcela nový režim soustředění. Do této části super. Mě ale zlobí především jedna část – ta, která umožňuje ostatním uživatelům zobrazovat, že mám vypnuté notifikace a používám nějaký režim soustředění:

Sdílení stavu soustředění v iOS

Myšlenka je to skvělá. Díky sdílení stavu můj kontakt ví, že mám vypnuté notifikace a pokud zpráva opravdu nespěchá, nebude mě s ní vyrušovat.

Zde nastává ale velký problém, který doteď není na iOS 15.1 vyřešený pro mě a také pár známých. Když vidím u někoho zprávu o zapnutém stavu soustředění, nemusí to být vůbec pravda. Ten člověk nemusí mít vůbec zapnutý mód nerušit nebo nějaký režim soustředění. Můžu mu psát jako blázen a jeho telefon bude notifikace mých zpráv tlumit a on moje zprávy neuvidí.

Umlčená oznámení v iMessage při zapnutém módu nerušit nebo soustředění

Pokud nyní uvidíte takovou zprávu o umlčených oznámeních jako na obrázku nahoře, nemusí to být pravda. Ověřil jsem to s kamarádem, s manželkou i s dalšími lidmi. Může se stát, že vám telefon bude zobrazovat, že cílový kontakt má umlčená oznámení, jeho telefon se tak bude chovat, přitom ale žádné soustředění mít zapnuté nebude.

Často jediným řešením je to, že nějaký režim soustředění musí zapnout a hned vypnout a tato výstražná zpráva zmizí. Někdy se to také vyřeší samo od sebe. Tahle chyba je velmi otravná a na umlčená oznámení se nemůžete na 100 % spolehnout. Počítejte s tím.

Pokud se také potýkáte s touto chybou, nejlepší řešení je nahlásit ji přímo Applu na Feedback stránce.

Mimochodem další věc, která mě trápí je to, že při automatickém přepnutí z módu nerušit na režim spánek se nevypne rozsvěcení displeje při natočení ruky. Přitom notifikace nechodí. Stačí ten režim manuálně vypnout a pak zase zapnout. Achjo.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *