Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nové iMacy byly zcela přepracovány a dostaly M1 čip

David Hořínek 0

Na výraznější redesign iMacu se čekalo dlouhých 12 let. Čekání je u konce a dočkali jsme se zmenšení rozměrů, zvýšení výkonu a spousty barev. Bude to stačit?

Tak jsme se konečně dostali. Nové iMacy mají zcela přepracovaný design. Strojový hliník nahradily pastelové barvy. Topící procesory Intel byly vyměněny za M1 čipy. Reproduktory, mikrofony a webkamera jsou ty nejlepší, jaké kdy mohly být. iMac ztratil kilogram hmotnosti a logo na přední bradě.

Základní vlastnosti nových iMaců 2021

Nové iMacy vypadají skvěle kdekoliv v prostoru. U zdi ho bude škoda.
 • 24 palcový iMac je ve skutečnosti 23,5” displej
 • Rozlišení 4,5K – 4480 × 2520 pixelů, což je 218 pixelů na palec s jasem 500 nitů
 • Procesory Intel nahradily M1 čipy s 8/16 GB RAM, 8 jádrovým CPU, 7/8 jádrovým GPU a 16 jádrovým neural enginem
 • Základní kapacita disku začíná na 256 GB a končí na 2 TB
 • Tři mikrofony ve “studiové kvalitě” – nejspíš technologie z 16” Macbooku Pro
 • 6 reproduktorů s podporou Dolby Atmos
 • 1080p webkamera s image signal procesorem z M1 čipu
 • 2 nebo 4 USB-C/Thunderbolt porty
 • Možnost barevně laděné klávesnice s TouchID, Magic Mouse a Magic Trackpadu
 • 3,5” audio jack na boční straně a možnost ethernetu umístěném na 143W adaptéru do elektrické sítě
 • Podpora WiFi 6 a Bluetooth 5.0

Design nadevše

Oranžový iMac 24” 2021

Výše uvedený rozpis uvádí všechny důležité informace. Oproti předchozí generaci iMac zhubnul o 1 kg, získal vyšší rozlišení, TrueTone (technologii upravující barevnost displeje podle okolního světla), podporu externího 6K displeje a hlavně výrazně schopnější M1 čip (až o 85 % výkonnější CPU a 50 % výkonnější GPU než u předchozí generace 21” iMacu).

Zásadní změny se staly v oblasti designu. iMac je teď mnohem barevnější – nabízí až 7 barev. iMac se prodává v zelené, žluté, oranžové, růžové, fialové, modré a stříbrné. Nečekejte klasické a nudné barvy ve stylu šedá a bílá. Tenhle iMac je úlet jak před 20 lety, kdy se Apple vrátil na výsluní pomocí Jonyho Iva a jeho barevných počítačů. Velká brada a bílé okraje budou ale mnoho lidí polarizovat. iMac nebude pro každého. Z boku a ze zadní strany vypadá prakticky lépe než zepředu. Na velké bradě, kde se schovává kompletní základní deska počítače, nenajdete Apple logo.

Fascinace v detailech

Co mi ale dělá vždy největší radost jsou detaily. U nového iMacu se jich dá najít skutečně hodně. Třeba nový magnetický konektor napájení. Jde snadno odpojit jako starý dobrý MagSafe a v kombinaci se sotva 4,5 kg váhy půjde počítač častěji přenášet. A pokud půjdete po šňůře dál, najdete napájecí adaptér s integrovanou zásuvkou pro ethernet, abyste mohli ušetřit další kabel k počítači.

Magnetický konektor napájení iMacu 2021 s M1 čipem

Klasický 3,5” audio jack musel být přesunut na boční stranu, protože šířka počítače 11,5mm by nedovolila aplikaci konektoru ze zadní strany. Celý počítač je umístěný v “bradě” zařízení a všechen zbytek je pouze displej. Počítač bohužel přišel o slot na SD kartu.

Kontroverze nesmí chybět

Fialový iMac 2021 a klávesnice s TouchID pro bezdrátové placení ApplePay nebo přihlašování a přepínání profilu uživatele

Uvedení nových iMaců se samozřejmě neubránilo také určitým problémům. Mnoha lidem se nelíbí chybějící logo na přední straně, bílé rámečky nebo zbytečně široká brada počítače. Někomu se také nemusí líbit “obyčejný” M1 čip místo výkonnějšího M1X čipu, který zatím stále nebyl uvedený.

Tak jako tak – nové iMacy jsou tady a budeme si muset počkat na reálné zkušenosti s produkty před vynesením rozsudku. Podle mě si dal Apple jasný cíl. Vytvořit počítač pro každého. Má být opět bytovým doplňkem a ozdobou místnosti. Výkon je dostatečný pro většinu běžných uživatelů a barvy se budou líbit. Zdrženlivější a “profesionálnější” design a barvy čekám u přepracovaného 27” iMacu, případně u iMacu Pro.

Nový iMac můžete kupovat přímo na Apple.cz od 37 990 Kč za verzi s 256 GB SSD, 7 jádrovým GPU, 8 GB RAM a 2 porty USB-C. Za 2 USB-C porty navíc, ethernet a klávesnici s bezdrátovým touchID si budete muset připlatit – stojí 43 990 Kč.

Magic Mouse v nových barevných provedeních jsou sladěné s novými iMacy

Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *