Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pokročilejší ovládání oken na Macu a aplikace Magnet

David Hořínek 0

Tři barevné tečky v levém horním rohu aplikace umí víc funkcí, než se na první pohled zdá. Dnes vám ukážu několik pokročilejších možností a představím vám aplikaci Magnet, která by neměla chybět na žádném Macu.

Magnet umožňuje pokročilejší ovládání oken aplikací. Díky němu je mnohem snažší rozmístit vše přesně na polovinu, na třetiny nebo do jednotlivých kvadrantů.

Ještě než se dostanu k samotnému Magnetu, rád bych se podělil o pár tipů k pokročilejšímu ovládání oken v samotném systému bez jakéhokoliv rozšíření. Tyhle tři červené tečky určitě všichni znáte.

Ovládací prvky okna aplikace

Používáte je každý den. Červená slouží k uzavření okna, žlutá k minimalizaci do docku a zelená k zapnutí zobrazení na plnou obrazovku (fullscreen). Je tu ale pár věcí, které spoustu lidí neví. Například:

  • Červená tečka pouze uzavírá konkrétní okno aplikace, která ale běží dál na pozadí. Spotřebovává tedy pořád operační paměť a systémové zdroje. Pokud aplikaci chcete zcela ukončit, musíte použít klávesovou zkratku CMD + Q nebo kliknout na menu s názvem aplikace a zvolit Ukončit.
    • Pokud některá aplikace stále běží na pozadí, pak to poznáte podle tečky pod její ikonou v docku.
Spuštěné aplikace v MacOS poznáte podle tečky pod její ikonou
  • Pokud kliknete na žlutou ikonu minimalizace společně s podrženou klávesou option (alt), pak minimalizujete všechna okna aplikace a ne pouze jedno
  • Kliknutí na zelenou ikonu normálně maximalizuje aplikaci přes celý displej. Pokud na ni klepnete opět s podrženou klávesou option (alt), pak aplikace maximálně vyplní prostor mezi dockem a horním menu bez využití fullscreenu.
  • Pokud na zelené tečce podržíte myš, uvidíte pokročilé možnosti. Umístit okno na levou/pravou stranu obrazovky aplikaci přepne do režimu fullscreenu a umožní vám vybrat druhou aplikaci k vyplnění druhé strany. Pokud podržíte na zelené tečce myš spolu s klávesou option (alt), pak se umístění okna přepne na možnost přesunutí, které okno pouze standardně přepne na jednu polovinu obrazovky.
Pokročilejší možnosti ovládání oken v MacOS

Magnet: Ovládání oken jako ve Windows

MacOS je v základu skvělý systém. Ale Windows jednu funkci závidím. Přetažením okna do levé strany ho změníte do levé poloviny, naopak u pravé a přetažením do horní strany maximalizujete okno aplikace.

Ukázka rozložení oken díky Magnetu na polovinu a dvě čtvrtiny

Naštěstí tuto funkcionalitu umí doplnit aplikace Magnet, kterou stáhnete z AppStore. Aktuálně stojí pouhých 79 Kč.

Po nainstalování Magnetu ho najdete jako ikonu v horním menu. Při užívání jakékoliv aplikace si můžete toto menu otevřít a všimnout si mnohem širších možností nastavení pozice a velikosti oken.

Pokročilé možnosti ovládání oken aplikací Magnet

Buď můžete přesouvání oken ovládat přes zde uvedené klávesové zkratky (které si můžete přenastavit v předvolbách), nebo klikat na konkrétní možnost a nebo můžete celá okna aplikace přetahovat.

Nejčastěji asi budete využívat přetažení na levou/pravou stranu pro zobrazení aplikace na polovinu displeje po straně, na horní stranu pro zobrazení přes celou obrazovku. Do rohu pro zobrazení v kvadrantu. Nebo třeba do vrchní části strany pro zobrazení v horní polovině. Možností je skutečně mnoho a doporučuji všechny vyzkoušet.

Přesouvání okna díky Magnetu

Jednotlivé možnosti můžete zkusit při držení okna a ježdění po okrajích displeje. Vždy se vám zobrazí náhled aplikované grafiky, který se aplikuje až po puštění myši. Na screenshotu nahoře je vidět přetažení do rohu pro přesun do pravého horního kvadrantu. Hodí se to třeba u velkých externích monitorů.

Ukázka rozložení oken díky Magnetu na dvě a jednu třetinu

Aplikace Magnet vážně stojí za ty dvě ušetřená kafe nebo piva. Ušetří vám spoustu nervů při zmenšování a zvětšování oken.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *