Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Recenze Tado Smart AC Control – ovládání klimatizace na dálku

David Hořínek 0

Tado Smart AC Control V3+ umožňuje pohodlné ovládání klimatizace pomocí elegantní ovládací jednotky. Nemusíte hledat ovladač. Prostě řekněte Siri, Alexe nebo Google asistentu, aby vám místnost vychladili.

A co je na tom nejlepší – díky integraci HomeKitu můžete vše ovládat na dálku.

 • Pomocí Tado uděláte z „hloupé“ klimatizace chytrou, ovládanou telefonem a Siri
 • Tado můžete ovládat i mimo domov – vychlaďte byt než přijdete z práce
 • Jednotka lze napojit na mnoho druhů klimatizací
 • Chytré funkce slibují přehled nad teplotou, lepší kontrolu a potenciální úspory za chlazení
 • Tado podporuje HomeKit, Google asistent, Alexu a IFTTT

K čemu slouží Tado

Výrobce Tado se zaměřuje na výrobu chytrých zařízení v oblasti ovládání teploty v domě. Do jeho portfolia patří jednotka na ovládání klimatizace, termostat a pak ještě chytré termostatické hlavice, které inteligentní řídící jednotky doplňují.

Kompletní portfolio společnosti Tado

Při plnohodnotném nasazení v domě tak můžete ovládat teplotu v každé místnosti zvlášť. Dnešní článek je ale zaměřený na jednotku Smart AC Control V3+, která nahrazuje dálkové ovládání klimatizace a umožňuje její manipulaci i přes internet.

Obsah balení

Když si jednotku zakoupíte, v balení naleznete následující:

 • Řídící jednotka
 • USB na MicroUSB kabel
 • Nabíjecí adaptér s redukcí na anglický standard
 • Nalepovací proužky pro umístění na zeď
 • Manuál
Obsah balení Tado AC Smart Control

Umístění Tado AC Smart Control

Zprovoznění Tado je snadný, i když trošku delší proces. Stačí složit nabíjecí adaptér a ten propojit kabelem do jednotky. Adaptér následně strčíte do zásuvky a Tado ožije. Objeví se displej, který ve vypnutém stavu není ani vidět.

Tado vás při prvním zapnutí pozdraví

Tado funguje jako klasický ovladač – vysílá infračervený signál do klimatizační jednotky. Ideální místo pro umístění je tedy s přímým výhledem na klimatizaci, ale samozřejmě mimo proud vzduchu z ní, aby mohl spolehlivě fungovat termostat.

Z vlastních zkušeností je oblast šíření signálu celkem široká. Takže Tado může často i třeba ležet někde na stolku nebo poličce. Vybráním vhodného místa vás provede aplikace (k tomu se dostaneme později). Nezapomeňte si ale přebytečný kabel namotat do zadní strany jednotky. Nalepení na zeď (nálepky na dvě rovná místa vzadu) nechte až na dobu, kdy si budete jistí stálým umístěním.

Zadní strana Tado Smart Control obsahuje kolíky na omotání kabelu a autorizační kódy

Instalace Tado Smart Control

Zprovoznění jednotky Tado je dobře zdokumentovaný proces. Je na to třeba nainstalovat aplikaci Tado z Appstore, vytvořit si Tado účet a jednotku zaregistrovat do svého domova na konkrétní adrese (adresu využívá Tado kvůli reportům kvality venkovního vzduchu atd.).

Aplikace samotná je hezky zpracovaná, bohužel pouze v angličtině. Po vytvoření uživatelského účtu a domácnosti je třeba přidat samotné zařízení. Stačí vybrat typ jednotky (v našem případě AC Control) a naskenovat první kód ze zadní strany. Aplikace rozpozná konkrétní model a provede vás nutným nastavením.

Výběr vhodného zařízení k instalaci

Nyní nastává jediná složitější věc – je třeba vyhledat konkrétního výrobce klimatizace, model ovladače, ovladač vyfotit a případně vybrat podporované funkční módy (chlazení, foukání, topení, vysušování, automatika atd.)

Vyhledání správné klimatizace a typu ovladače

Tado tvrdí, že podporuje velkou většinu klimatizací, které mají displejové ovladače ukazující stávající módy, teploty atd. Moje LG (nástěnná jednotka) šla spárovat až na druhý pokus. Tado umí ovládat i přenosné klimatizace. Zásadní je právě ten typ dálkového ovladače, ze kterého se Tado může naučit jednotlivé příkazy.

Ilustrace zobrazující typ ovladače, který musíte mít, aby ho Tado umělo napodobit

Následně aplikace vybere vhodný ovládací set pro ovladač a nechá vás ho otestovat, jestli funguje všechno tak, jak má. Pokud žádný ovládací set nesplňuje požadavky, pak můžete Tado přepnout do módu termostatu, kdy si naskenuje příkazy ovladače a prostě funguje ve stylu „chlaď místnost na maximum, dokud teplota nebude 20 stupňů“.

Testování správných příkazů z ovladače

Nebojte, už jsme skoro u konce. Teď už bude aplikace jen vydávat přes jednotku pravidelné příkazy do klimatizace, abyste mohli vyladit polohu pro umístění Tado. Když najdete místo v dosahu zásuvky, mimo proud vzduchu z klimatizace a klimatizace přijímá bez problémů každý příkaz, máte hotovo.

Používání Tado Smart Control

Po finalizaci nastavení se klimatizace objeví i ve vaší domácnosti přes HomeKit a můžete ji ovládat jak přes aplikaci Tado, tak přes aplikaci Domácnost a také přes Siri.

V TADO aplikaci můžete nastavit konkrétní rozvrh – chlazení v určité dny nebo hodiny. Můžete také nastavit chlazení na určitý časový interval, třeba chladit hodinu a pak vypnout.

Aplikace toho ale umí víc:

Zobrazení aplikace a jejích funkcí
 • aktuální teplota a vlhkost v místnosti (o tuto hodnotu můžete poprosit i Siri)
 • GeoFence – klimatizace může fungovat jen v době, kdy je někdo doma, dle polohových služeb
 • detekce otevřeného okna – řídící jednotka dokáže rozpoznat průvan z otevřeného okna a navrhne pozastavení klimatizace, nebo tak může činit automaticky
 • aktuální statistiky kvality venkovního ovzduší, částic ve vzduchu, množství ozonu atp. (k tomu potřebuje aplikace právě tu konkrétní adresu domácnosti)
 • statistiky vlhkosti, teploty a zaplé klimatizace v průběhu času
 • přizpůsobení se počasí – aplikace opět využívá adresu domácnosti k předpovědi počasí a chytrého chlazení přizpůsobeného očekávanému vývoji počasí
 • sledování energetických úspor díky udržování příjemné teploty, adaptace na počasí a přítomnost lidí v objektu
Graf ukazující vývoj teploty, vlhkosti a počasí v čase

Když máte v Domácnosti nastavené domácí centrum (Apple TV, HomePod nebo iPad) – pak můžete jakékoliv HomeKit příslušenství ovládat i mimo dosah své domácí WiFi. Pak třeba z práce můžete ovládat klimatizaci přes anglické Siri příkazy, jako jsou třeba:

 • Zapni klimatizaci
 • Zchlaď kuchyň na 22 stupňů
 • Jaká je doma vlhkost?

Samozřejmě si přes Zkratky můžete zautomatizovat, že se má zapnout klimatizace, než vyrazíte z práce a pokud je teplota doma přes 24 stupňů. Nebo třeba zapnout klimatizaci na maximum, když se přiblížíte na 2 kilometry k domu. Nebo necháte udržování příjemné teploty na aplikaci automaticky – pak se aplikace řídí přítomností obyvatel domu a počasím pro udržování příjemné teploty při návratu domů. Tato funkce je ale placená a stojí 79 Kč měsíčně.

Tado nemusíte ovládat pouze telefonem. Má na sobě tlakový senzor, takže dotekem můžete změnit mód klimatizace, teplotu, nebo jednotku rychle vypnout/zapnout při odchodu z bytu.

Závěr a zhodnocení

Od Tado jsem očekával především to, že jsem chtěl udělat z „hloupé“ klimatizace chytrou. A to se z velké části podařilo. Klimatizaci lze následně ovládat z telefonu, hlasem nebo celé řešení zautomatizovat. Věřím, že propojení s termostatem pro domácí topení přinese další zajímavé možnosti.

Největší výhoda je pro mě zchlazení bytu na dálku. Znáte situace, když přijdete domů z nesnesitelného vedra, venku čtyřicítky, doma máte 28 stupňů, musíte teprve klimatizaci zapnout a čekat půl hodiny, než se teplota trochu sníží? Tak to je již minulostí. Prostě snížení teploty zapnete ještě po cestě domů a přijdete do příjemně vychlazených místností.

Funkce sledování teploty, vlhkosti a vývoj ukazatelů v čase je příjemným bonusem – s těmito údaji navíc můžete dále pracovat při další automatizaci domácnosti. Ale všechno není ideální.

Tado má také pár chyb:

 • Párování klimatizace jsem musel dělat dvakrát.
 • Když jsem omylem v prvotním nastavování klimatizace přešel do módu termostatu, nešlo se vrátit zpět a musel jsem celé zařízení smazat a začít s nastavováním znovu.
 • Při odnesení iPadu (který slouží jako domácí centrum) se Tado nedokázalo znovu připojit a musel jsem ho restartovat.
 • Bohužel jsem také narazil na celkem výraznou chybu – občas Tado nevyslalo příkaz na vypnutí klimatizace. Takže aplikace si myslela, že je klimatizace vypnutá. Ta si ale vesele fungovala dál. To bude nejspíš způsobené neodladěním na iOS 14 a vývojářům jsem tuto situaci nahlásil.

Někdo také může považovat za nevýhodu, že jednotka potřebuje napájení a že kvůli principu fungování budete jednotek potřebovat víc, jestli máte v domě klimatizace ve více místnostech.

Rozsvícený displej po aktivování ovládání dotykem přes Tado

Celkově jsem ale spokojen. Aplikace i samotná řídící jednotka má příjemný design. Osobně můžu Tado doporučit jako jednu z mála možností ovládání klimatizací na dálku.

Pokud vás zajímá i jiný pohled na Tado, zkuste videorecenzi od Tomáše Vlčka:


Velké poděkování e-shopu Voltio.cz za zapůjčení TADO k testování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *