Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Samsung představil AirTagy.. tedy SmartTagy

David Hořínek 0

Samsung dnes představil svoje nové telefony, sluchátka jen tak mimochodem chytré vyhledávací klíčenky SmartTags. Předběhl tak Apple.

Podobnost názvu čistě náhodná. Nebo ne?

Nebudu se věnovat celému eventu Samsung Unpacked. Ale musím alespoň zmínit, že se stalo to, co všichni čekali.

Samsung se kdysi smál Applu, že odstranil 3,5” jack na sluchátka. Přitom o chvíli později udělal to samé také u svých telefonů. Nyní se historie opakuje. Apple u iPhonu 12 odstranil nabíječku a sluchátka. Samsung se posmíval na sociálních sítích. Pár měsíců později a Samsung k novým Galaxy S21 telefonům nabíječku a sluchátka také nedodává. Pokud tedy nepočítáte kabel. 🙂 Ale zpět ke SmartTagům.

Kde jsou ty naše AirTagy?

O chytré vyhledávací klíčence od Applu jsme už slyšeli před dlouhou dobou. Konkrétně první zmínky pochází z dubna 2019. AirTagy měly být vydány v prvním kvartálu roku 2020. Pak měly být odloženy na konec roku. Asi nemusím říkat jak to dopadlo, když je leden 2021 a AirTagy stále nikde.

Samozřejmě nemá smysl tvrdit, že Apple by byl s vyhledávací klíčenkou první. Již několikrát jsem v článcích psal, že nejznámějším a dlouho existujícím konkurentem je značka Tile, která prodává vyhledávací BlueTooth klíčenky v cenovém rozmezí od 25$ do 35$.

Hledání předmětů v aplikaci FindMy

Od roku 2019 se objevilo několik zmínek ohledně AirTagů. Většinou v kódech iOS. Ostatně si to můžete zkusit sami, pokud na iOS 14.3 vložíte do Safari adresu “ findmy://items ”. A díky Jonu Prosserovi víme, jak by měly AirTagy vypadat.

Apple AirTag vyhledávací klíčenka

A co by AirTagy měly umět?

  • Měly by kromě BlueTooth využívat technologii UltraWideBand a čipy U1 v nových zařízeních Applu pro přesnou lokalizaci zařízení i uvnitř budov
  • Měly by umět přehrát zvuk pro snažší nalezení
  • Mají využívat aplikaci Find My
  • Síť Find my Network by měla umožnit vyhledání klíčenky iPhony cizích lidí
  • Napájet by je měla klasická knoflíková baterie CR2032
  • Využívat by měly rozšířenou realitu pro snažší nalezení i kolem nábytku

SmartTagy se stejnými funkcemi jako AirTagy

No vypadá to, že Samsung se inspiroval a byl rychlejší než Apple. Dnes uvedl svoje nové klíčenky. A “překvapivě” i název je velmi podobný. Přivítejte Samsung SmartTagy.

Samsung SmartTag – jedna nebo dvě klíčenky v balíčku

Umí spoustu z věcí a dokonce jsem tam našel i věc, která by se mi líbila na AirTagu.

SmartTagy využívají vyměnitelnou baterii CR2032 a jejich výdrž by měla být “několik měsíců”. Bezdrátová technologie BlueTooth low energy by měla zaručit nízkou spotřebu a přitom dosah “až 120 metrů” při přímé viditelnosti. Klíčenky využívají síť podobnou Find My Network. U Samsungu se jmenuje akorát Galaxy Find network. Díky ní lze dohledat i historický pohyb klíčenky a nebo nalézt klíčenku pomocí Galaxy telefonu někoho jiného. Na to použijete aplikaci „SmartThings Find“.

Samsung SmartTag využitý pro vyhledání kufru

Technologie UltraWideband se tu nedočkáte, ani rozšířené (AR) reality. Na druhou stranu umí přehrávat zvuk a jejich cena je stanovena na českých 799 Kč včetně DPH. Samsung údajně připravuje vylepšenou verzi SmartTags+ i s podporou UWB. A samozřejmě pravděpodobně i vyšší cenou.

Jednu věc klíčenky od Samsungu ale mají navíc a líbí se mi. Mají na sobě tlačítko, které můžete propojit s příslušenstvím v chytré domácnosti. Klíčenka umí rozlišit kliknutí nebo delší podržení. Takže můžete tlačítko zmáčknout a tím zapnete klimatizaci nebo podržet a zavřít žaluzie v oknech. Velmi šikovné.

Pro lepší představu si můžete pustit promo video přímo od Samsungu.

https://youtu.be/r26JHAOtVSc

SmartTagy nevypadají špatně a těším se na jablečnou verzi. Je zde ale otázka ceny. 800 Kč je cena přijatelná. AirTagy ale budou mít v sobě více technologií. Doufám, že se vejdeme někam k 1 200 Kč. Řekl bych, že 1 500 Kč je hraniční cena za podobné příslušenství a víc Apple riskovat nebude.

Mimochodem. Apple dovoluje třetím výrobcům využívat Find my network. Samsung by se tak mohl rozhodnout tuto službu podporovat a díky tomu byste si mohli bez problémů koupit SmartTag a využívat ho i s iPhonem.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *