Před pár hodinami se konal event Galaxy Unpacked 2020, na kterém Samsung představil hlavní konkurenty iPhonu pro tento rok.
- Kromě S20 modelů jsme se dočkali i oznámení Galaxy Z Flip ve stylu Motorola Razr (budu se mu věnovat v samostatném článku)
- Samsung se tento rok soustředí především na fotografování a displej
- Celkově se telefony posunují cenově výš na úroveň Pro modelů od Apple
iPhone neexistuje ve vakuu. Rád sleduji i ostatní značky. Bez silné konkurence by Apple neměl důvod tolik tlačit na vývoj vlastních modelů. Aktuálně představené nové telefony Samsungu jsou vylepšené skutečně po mnoha stránkách a nový iPhone 12 se bude muset snažit.
Galaxy S20 a Galaxy S20+
- „Základní“ modely letos začínají na 999 $ a 1 199 $
- Modely jsou téměř totožné kromě úhlopříček – menší model má 6,2 palce a větší 6,7
- Rychlý displej s obnovovací frekvencí 120Hz při menším rozlišení 2400x1080px a 60Hz při nejvyšším rozlišení 3200x1440px. HDR+ a snímání dotykové vrstvy frekvencí 240Hz
- Méně zahnutý displej, ultrasonický snímač otisku prstu pod displejem, OLED panel
Vysoká obnovovací frekvence displeje se u Applu objevila s iPadem Pro v roce 2017. Znamená to mnohem jemnější zobrazení pohybů na obrazovce, ale zároveň výraznější vybíjení baterie. Loňský Google Pixel 4 díky tomu trpí velmi nízkou výdrží na baterii. Jsem velmi zvědavý na výdrž u těchto telefonů – to bude zásadní.
iPhony 11 mají displeje pouze s 60Hz obnovovací frekvencí a 120Hz snímáním dotyku. Můžeme ale očekávat upgrade u nového modelu právě na 90Hz nebo až na 120Hz.
- Podpora základních 5G sítí pod 6GHz spektrem
- IP68 odolnost vůči prachu a vodě, podobně jako iPhone 11
- Bixby tlačítko odstraněno
- Bezdrátové nabíjení, 25W rychlonabíjení kabelem
- 4000 mAh kapacita u menšího modelu, 4500 u plus verze
Podpora základních frekvencí 5G se týká prozatím spíše jen USA a operátora T-mobile. V ČR nás bohužel zatím 5G sítě moc zajímat nemusí. Kapacity baterií jasně ukazují na výrazný odběr proudu nových displejů a potřeby velkých rezerv.
- Procesor Snapdragon 865
- 12 GB RAM
- 128 GB úložiště (512 GB možnost u Plus verze), podpora MicroSD karet
Čipy od Applu už několik let válcují výkonem cokoliv jiného – to je fakt. Jsem ale velice zvědavý na výkon nových modelů od Samsungu a jestli i po několika letech systém nezpůsobí výraznější zpomalení.
- 3 hlavní kamery (Plus model má navíc senzor hloubky)
- 12 MPx hlavní kamera se světelností F 1.8
- 64 MPx trojnásobná telefoto kamera se světelností F 2.0
- 10 násobný digitální zoom umožňuje až finální 30 násobné zvětšení
- 12 MPx široká kamera se světelností F 2.2
- Fyzicky větší senzory
- Podpora 8K videa – pouze ovšem přes telefoto kameru
- Přední kamera 10Mpx
Tento rok se Samsung opravdu vytáhl a tlačí hranice fotografie kam to jde. S modelem Ultra ale dokonce ještě výš.
Samsung Galaxy S20 Ultra
Cenovka od 1399 $ je vysoká. Ale telefon má vše co základní verze a k tomu navíc:
- Displej 6,9″
- 5000 mAh baterie
- 12 / 16 GB RAM
- Rychlonabíjení až 45W
- 5G s podporou vyšší frekvence mmWave
- 108MPx hlavní kamera se světelností F 1.8
- 48MPx desetinásobná (!) telefoto kamera se světelností F3.5
- Podpora 8K videa i na hlavní čočce
- Přední kamera 40MPx
Součet těchto vlastností vypadá vážně na papíře dobře. Samsung vzal to nejlepší, co aktuálně trh se součástkami nabízí. Desetinásobná telefoto kamera spolu s desetinásobným digitálním zoomem (nazvaným SPACE ZOOM) teoreticky produkuje 100 násobné zvětšení. Kvalita ovšem jde pak brutálně dolů a dá se očekávat, že většina lidí to zkusí jen ze zajímavosti a bude se držet do 10 násobného optického zoomu.
Podpora 8K videa na hlavní čočce s větší citlivostí na světlo je příjemným bonusem. Do této doby byl iPhone nekorunovaný král videa telefonů. Uvidíme jaké budou dojmy recenzentů po větším testování. Vypadá to ale, že 8K video je pouze při 24 snímcích za sekundu. iPhony 11 natáčí sice jen 4K ale při 60 snímcích za sekundu a ještě s rozšířeným dynamickým rozsahem (prakticky HDR).
S20 Ultra je pro Samsung něco jako Pro model iPhonu pro Apple. Jeho cena je vysoká, ale nabízí nekompromisní funkce.
Celkově jsem zvědavý především na fotografie, videa a výdrž baterie. Designově se mi ale telefon především zepředu velmi líbí. Přední kamera v malém výřezu uprostřed displeje nebude překážet obsahu, ale neumožňuje velmi bezpečný systém podobný FaceID od Apple.
Zajímavá je také strategie, kterou Samsung zvolil ohledně rok starých modelů jako je Galaxy S10 a Galaxy S10+. Podobně jako Apple totiž tyto telefony nechává v nabídce se sníženou cenou. Nejspíš se tak jedná o náhradu zrušeného levného Galaxy S10e, který u zákazníků příliš neuspěl oproti jiným modelům Samsungu (série A).