Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Shrnutí posledních drbů – iPhone 14, Apple Watch Pro, AirPods Pro 2

David Hořínek 0

Apple dnes (7. září v 19 hodin) spustí nejočekávanější událost roku. Představí novou řadu telefonů a pravděpodobně i nejdražší edici Apple Watch pro profesionální atlety.

Jak tyto produkty nejspíš budou vypadat?

Vše co v tomto článku zmiňuji jsou pouhé úniky, dohady a drby. Ale jak už to tak bývá, nejspíš ukazují z 90 % to, jaká bude nakonec realita. To se sice dozvíme už dnes večer – Apple event můžete sledovat v aplikaci Apple TV nebo na YouTube.

iPhone 14 / iPhone 14 Plus

Tento rok by iPhone Mini měl zaniknout a místo toho budou k dispozici telefony ve velikostech 6,1″ a 6,7″ pro normální řadu i tu dražší. „Obyčejnější“ velký iPhone by ale místo Max mohl dostat přívlastek „Plus“.

Předpokládám, že iPhone 14 Plus bude nejprodávanějším telefonem. Hodně lidí chce velké telefony, ale ten největší byl doteď pouze nejdražší Pro Max. Do budoucna se všichni budou rozhodovat jestli chtějí menší nebo větší telefon a teprve potom, jestli chtějí levnější nebo dražší řadu.

Zleva iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone Pro a iPhone 14 Pro Max

Apple dále odděluje Pro řadu od té normální. Proto levnější iPhone 14/Plus dostane pouze čip A15 z iPhonu 13 Pro (který oproti iPhonu 13 má jedno grafické jádro navíc). To znamená nárůst výkonu oproti předchozí generaci pouze o několik procent v graficky intenzivních aplikacích. Zcela nový čip A16 dostanou pouze Pro telefony.

Kromě mírného navýšení výpočetního výkonu by měl být iPhone 14 prakticky stejný telefon jako iPhone 13. Je možné, že se dočká mírného vylepšení fotoaparátů, ale neočekáváme nic zásadního.

iPhone 14 Pro / iPhone 14 Pro Max

iPhony Pro se tento rok dočkají dalších exkluzivních funkcí. V minulých letech to byla ocel místo hliníku, třetí čočka fotoaparátu, stabilizace čipu nebo 120Hz Promotion displej.

Tento rok iPhony 14 Pro dostanou zmenšení FaceID oblasti. Senzory pro skenování obličeje a kamera dostanou svoje vlastní oddělené ostrůvky v displeji (viz obrázek výše). Při zapnutém telefonu by se ale tato oblast měla tvářit jako pouze jeden výřez – dva by byly rušivé při sledování obsahu.

Dva výřezy se tváří při zapnutém telefonu jako jeden. Pixely mezi nimi jsou vypnuté.

Displej by se tento rok měl naučit škálovat obnovovací frekvenci od 1 do 120 Hz (předchozí generace umí 10-120Hz) a tím ještě více šetřit baterii. Především by to ale znamenalo stále zapnutý (always-on) displej, který i při zamknutém telefonu bude nadále zobrazovat datum, čas a případně widgety na ploše.

Kromě již nově zmíněného čipu A16 by výrazným upgradem měla projít i fotosoustava. Čočky by měly být opět o něco větší, citlivější na světlo a hlavní širokoúhlá kamera by měla dostat 48MPx snímač. To by znamenalo 4x zvětšení rozlišení (naposledy se tak stalo u iPhonu 6S). Toto rozlišení teoreticky umožní 8K videa, ale Apple nejspíš využije pixel binning, což je technologie pro spojování sousedních pixelů pro ještě věrnější a detailnější fotky.

Spekuluje se také o zvětšení baterie a o funkci SOS zpráv přes satelity v případě nouze. Uvidíme. Vzhledem k inflaci také můžeme čekat mírné zdražení všech modelů.

Apple Watch Pro

Apple chce konkurovat drahým a na sportovce zaměřeným hodinkám – jako jsou třeba Garmin Tactix.

Nová „Pro“ řada hodinek by měla být ještě odolnější, mít větší displej i baterii, programovatelné tlačítko navíc, speciální ciferníky a pásky zaměřené na extrémní sporty. Samozřejmost je nový čip S8.

Podívejte se na render dle uniklých CAD souborů od Parker Ortolani:

Render Apple Watch Pro

Větší odolnost proti poškození a delší výdrž na baterii by mohlo získat Applu zpět zákazníky, kteří mají rádi hodinky typu Garmin. Bohužel cena se očekává někde u 25 – 30 000 Kč. Nelíbí se mi ani tohle jméno. Podle mě by hodinkám více sedělo přízvisko Max nebo Extreme.

Kromě tohoto modelu budou představeny také Apple Watch Series 8 s novým čipem S8. Zde ale nejsou jasné žádné další konkrétní novinky.

Apple Watch Series 3 by se (konečně!) měly odebrat na odpočinek a jejich místo zaujme druhá generace Apple Watch SE. Ty kromě nového čipu S8 možná dostanou i nějaké funkce z klasických Series hodinek.

Tímto si ale nejsem jistý. Watch SE byly představeny minulý rok a Apple je nebude chtít příliš přibližovat k normálním Series 8. Možná zůstanou v nabídce pouze loňské SE a dočkají se mírného snížení ceny.

AirPods Pro 2. generace

Poslední AirPody Pro vyšly před třemi lety. Mnoha lidem v nich umírají baterie a je tedy čas na novou generaci.

Vzhled by měl zůstat stejný. Sluchátka by měla dostat nový čip H2 a mít samozřejmě vylepšenou reprodukci hudby (možná budou podporovat bezztrátový formát hudby).

Kromě zvýšení výdrže na baterii se také očekává nové pouzdro, které by mělo dostat poutko na klíčenku a repráčky pro snažší nalezení krabičky pomocí aplikace Najít.

Pouze evoluční změny, ale třeba nás Apple ještě něčím překvapí.


Sledujte Granátový jablko na Facebooku a Twitteru pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *