Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Timelapse, časosběr – přehlížený videomód foťáku v iPhonu nebo iPadu

David Hořínek 3

Věděli jste, že váš iPhone nebo iPad umí zaznamenat dlouhá videa, kterým se říká timelapse, neboli česky časosběr?

Díky tomu můžete natočit těžko okem postřehnutelné efekty, jako jsou pohyby mraků, západy/východy slunce a další. Třeba i stavbu obrovské věže z lega, která trvá hodiny – telefon ale tento celek zkrátí na několik sekund, či minut a výsledkem je velmi efektní video „zrychleného“ života.

Jak tento mód funguje, jak ho zapnout a jak může výsledné video vypadat?

Jak zapnout časosběr / timelapse

Zapnutí je velmi jednoduché. Spusťte aplikaci Fotoaparát a ve výběru fotomódu místo „foto“ přejeďte prstem až na mód „časosběr“.

Dále už budete potřebovat nějaký stativ (já používám kdysi zakoupený z Aliexpressu za 15 dolarů :-). V případě nouze ale můžete telefon opřít o nějaký kámen, poličku nebo cokoliv. Jen se ujistěte, aby váš telefon nespadl a nepoškodil se. U iPadu může dobře posloužit obal s opěrkou na tablet.

Pak už pouze zvolte čočku, kterou chcete použít a stiskněte červené tlačítko pro spuštění nahrávání. Aplikaci následně nevypínejte.

Ukázka časosběru na hlavní čočce, iPhone 11, stativ

Jak časosběr funguje

Narozdíl od klasického videa, které natáčíme standardně 30 – 60 snímků za sekundu, timelapse „fotí“ do 10 minut natáčení pouze 2 snímky za sekundu. Nad tuto dobu už jen 1 snímek za sekundu (a každý druhý zpětně vymaže). Díky tomu finální video nebude zabírat obrovské množství místa v úložišti.

To má taky další bonus – můžete natáčet klidně celé hodiny. Záleží jen na vaší trpělivosti. Ukázky v tomto článku jsou zhruba za hodiny a půl reálného času, které časosběr zkrátí na 35 sekund. Při delším natáčení ale doporučuji telefon připojit k powerbance nebo do zásuvky. Dlouhé používání foťáku spolu s nostop zapnutým displejem je celkem náročné na spotřebu baterie.

Telefon bude dlouhou dobu sedět na jednom místě. Doporučuji proto vypnout zvuky a také vibrace, pokud nechcete, aby sjel z podložky (pokud nepoužíváte stativ). Můžete i zapnout mód letadlo a snížit jas displeje na minimum, pro šetření baterie.

Ukázka časosběru na ultraširoké čočce, iPhone 11, stativ
  1. Radek Radek

    Zdravím, nemohu najít nastavení intervalů. Chtěl bych třeba jen 1 snímek za minutu. Jde to prosím a jak?

    • Dobrý den, zabudovaná aplikace od Applu ruční nastavení neumí. Čím je delší timelapse, tím začne snižovat počty snímků za minutu automaticky.

      Pokud chcete nějakou větší kontrolu, asi bude třeba využít jinou aplikaci. Zkuste se podívat po Halide, jestli to neumí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *