Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Vodotěsnost iPhonu: polití, natáčení pod vodou, sušení, ztráta záruky

David Hořínek 0

iPhony mají už několik let zvýšenou odolnost vůči prachu a vodě. Často vidím dotazy, jestli s ním jde natáčet video pod vodou, nebo jestli se utopí a jaké to má pak následky.

Tímto článkem bych rád na tyto dotazy odpověděl.

Vodotěsnost vs Voděodolnost

Je telefon vodotěsný, nebo pouze voděodolný?

Podívejte se na oficiální stránku Apple.cz a rozklikněte vlastnosti nejnovějšího iPhonu 11 Pro. Označuje Apple telefon jako vodotěsný? Nikoliv. Velice opatrně volí slovo voděodolný.

Apple označuje iPhone 11 Pro jako voděodolný

Tento konkrétní iPhone je testovaný do hloubky 4 metrů na dobu 30 minut. Takže teoreticky by chvíli pod vodou vydržet měl. Voda se do něj ale nakonec dostane. Kdy, to je otázka štěstí, opotřebení, tlaku vody a dalších proměnných.

Záruka se na poškození vodou u iPhonu nevztahuje

Když je tedy iPhone oficiálně certifikovaný a voděodolný, znamená to tedy, že se na to vztahuje záruka? Bohužel ne a u ostatních výrobců narazíte na podobnou situaci.

Nezapomeňte se podívat na dodatkové číslo 3 pod čarou na výše zmíněné stránce:

iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max jsou odolné proti polití, vodě a prachu a byly testovány v kontrolovaných laboratorních podmínkách s hodnocením IP68 podle normy IEC 60529 (až 30 minut v hloubce do 4 metrů). Odolnost proti polití, vodě a prachu není trvalá a může se v důsledku normálního opotřebení postupem času snížit. Nepokoušej se nabíjet mokrý iPhone; pokyny k čištění a sušení najdeš v příručce. Poškození tekutinou není kryté zárukou.

Vyloučení ze záruky je zcela logické. Apple nemůže vědět, jestli jste telefon nenechali v záchodu celou noc, nebo jestli nebyl utopený v jezeru při hloubkovém potápění.

Apple poškození vodou pozná

Myslete na to, že v telefonu jsou indikátory vlhkosti. Dovnitř se nemusí dostat přímo voda – stačí pouze vysoká vlhkost. Indikátory pak změní barvu na červenou, a to může být důvod, proč vám výrobce zamítne reklamaci. To se může stát i v případě, kdy reklamujete poškození, které přímo s poškozením vodou nemusí mít nic společného. Dávejte si na to tedy pozor.

Umístění indikátorů vlhkosti u iPhonu 7 a novějších

Dobré je poznamenat, že indikátor vlhkosti může zvlhnout i v extrémně vlhkém prostředí. Asi to nemusím říkat – přesto se vyhněte saunám, nebo třeba koupelně, kde máte puštěnou velmi horkou vanu/sprchu a v důsledku toho mnoho páry.

Voděodolnost / “vodotěsnost” iPhonů

Oficiální voděodolnost začal Apple aplikovat a certifikovat u iPhonu 7 a novějších modelů.

Certifikaci odolnosti proti prachu a vodě určuje označení IPxx (ingress protection), kde první číslo označuje odolnost vůči prachu (maximum je 6) a druhé číslo značí odolnost proti vodě (maximum 9K). Například IP67 značí maximální uzavření vůči pevným složkám (prachu) a 7 odolnost proti vodě do 1 metru. Výrobce dále může tato čísla dodatečně upřesnit, například na časový interval nebo vyšší hloubku.

Pokud chcete zjistit, jakou certifikaci váš telefon má, podívejte se na následující výčet:

  • iPhone SE (2. generace), iPhone XR, iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7 a iPhone 7 Plus – certifikace IP 67 podle normy IEC 60529 – maximální hloubka 1 metr na 30 minut
  • iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 11 – certifikace IP68 podle normy IEC 60529 – maximální hloubka 2 metry na 30 minut
  • iPhone 11 Pro a iPhone 11 Pro Max – certifikace IP68 podle normy IEC 60529 – maximální hloubka 4 metry na 30 minut

Můžu s iPhonem natáčet pod vodou?

Teoreticky ano. Prakticky ale voděodolnost postupem času klesá. Negativně těsnění proti vodě ovlivňují také pády, vysoké teploty a další poškození. I přes certifikaci může dojít k poškození i u zcela nového telefonu. Myslete na to, že telefon vám při poškození tekuninou nikdo v rámci záruky neopraví. A výměna zoxidované základní desky je velmi nákladná záležitost – klidně v servisu zaplatíte i 10 000 Kč, spíše více, protože pak se telefon mění kus za kus.

Pod vodou tedy natáčíte na vlastní zodpovědnost. Telefon může vydržet jeden pokus, nebo taky sto. Určitě bych se ale vyhnul agresivní mořské vodě a pokud chcete natáčet pod vodou častěji, tak pořídil speciální kryt do vody.

Co dělat, když iPhone přijde do kontaktu s vodou

V případě polití tekutinou, třeba kávou nebo limonádou, Apple doporučuje telefon opláchnout kohoutkovou vodou. Následně otřít hadříkem bez chlupů a osušit.

Jak nejlépe sušit? Dle oficiálního doporučení podržte telefon lightning konektorem dolů a třepejte s ním, abyste z něj dostali vodu. Následně ho nechte na suchém místě s proudícím vzduchem – tomu můžete pomoct třeba ventilátorem foukajícím zespodu.

Do telefonu nestrkejte žádné vatičky ani podobné předměty, nenabíjejte ho a neotevírejte slot na SIM kartu. Také na něj nepoužívejte fén s horkým vzduchem apod!

Mezi časté babské rady patří dát telefon do rýže, která by měla vlhkost vytáhnout. Lepší je určitě silika gel, ale i toto řešení nemusí být samospásné.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *