Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak prodloužit životnost baterie Macbooku – správa kondice baterie

David Hořínek 1

V noci Apple zveřejnil novou verzi operačního systému MacOS Catalina 10.15.5. V pořadí již pátá desetinková aktualizace Cataliny přináší další opravy chyb a několik dalších změn. Nejdůležitější změna samotná pro obyčejné uživatele je nový systém řízení nabíjení baterie.

Tento systém by měl prodloužit výdrž baterie vašeho Macu a zpomalit její stárnutí.

Jak tento nový systém funguje, jak ho zapnout a k čemu je dobrý?

Jak nainstalovat novou aktualizaci MacOS

Instalace je jednoduchá. Vlevo nahoře klikněte v menu na ikonu nakousnutého jablka. Zvolte O tomto Macu a následně Aktualizace softwaru.

Důrazně doporučuji před aktualizací systému zálohovat počítač, nejlépe přes TimeMachine.

Druhé doporučení je vyčkat alespoň pár dní, než se pokusíte systém nainstalovat. Občas se objeví nějaké nepříjemné chyby, které má pak Apple čas zjistit a opravit.

Nová správa kondice baterie v MacOS

Apple si vzal příklad z operačního systému iOS v iPhonech, kde už nějaký čas máme k dispozici funkci optimalizovaného nabíjení, které má zabránit dlouhodobému přebíjení baterie – například při nabíjení telefonu v noci.

Stejnou funkci se rozhodl Apple přinést i do Macbooků. Jak by měla fungovat?

Každá baterie chemicky stárne. S tím nic neuděláme. Čím více baterie chemicky stárne, tím se snižuje její maximální kapacita nabití a z toho důvodu zařízení po několika letech vydrží na baterii kratší čas, než když bylo nové.

Obecně je přijímán fakt, že bateriím nesvědčí extrémní teploty (především horko a mráz), nebo velmi častý cyklus nabíjení a vybíjení. Zároveň se uvádí i příliš dlouhá doba na nabíječce. Macbook poté udržuje baterii nabitou na 100 % její maximální kapacity, což pro její dlouhodobé zdraví není dobré.

Co nová funkce správy kondice baterie dělá je to, že stejně jako v iPhonu monitoruje vaše použití notebooku a ve vhodných chvílích omezí nabití baterie třeba na 80-90 % kapacity. Třeba když ve všední den sedíte v práci od rána do odpoledne a baterie nemusí být neustále dobíjena.

Jak optimalizované nabíjení na Macu zapnout nebo vypnout

U nového Macu je funkce automaticky zapnutá. U ostatních uživatelů se aktivuje po aktualizaci na verzi macOS 10.15.5.

Pokud chcete funkci zkontrolovat, nebo ručně vypnout, v nastavení běžte do sekce Úspora energie, kde klikněte na Kondici baterii vpravo dole.

Zvláštní je, že tuto funkci prozatím nevidím. Hádám, že se objeví časem, až se systém zaběhne a naučí se cyklus nabíjení. Pro ČR by ale funkce měla být dostupná, dá se totiž dohledat česká stránka podpory k této funkci. Budu dál informovat.

Aktualizace: Zdá se, že tato funkce je k dispozici pouze pro Macbooky s Thunderbolt 3 porty. To znamená, že nová správa kondice baterie v systému je dostupná pro Macbooky Pro z roku 2016 a novější a pro Macbooky Air (Retina) z roku 2018 a novější.

Seznam změn pro macOS 10.15.5 v angličtině

‌macOS Catalina‌ 10.15.5 introduces battery health management in the Energy Saver settings for notebooks, an option to control automatic prominence of video tiles on Group FaceTime calls, and controls to fine-tune the built-in calibration of your Pro Display XDR. The update also improves the stability, reliability, and security of your Mac.

Battery Health Management
– Battery health management to help maximize battery lifespan for Mac notebooks
– Energy Saver preference pane now displays battery condition and recommends if the battery needs to be serviced
– Option to disable battery health management
– For more information, please visit https://support.apple.com/kb/HT211094

‌FaceTime‌ Prominence Preference
– Option to control automatic prominence on Group ‌FaceTime‌ calls so video tiles do not change size when a participant speaks

Calibration Fine-Tuning for Pro Display XDR
– Controls to fine-tune the built-in calibration of your Pro Display XDR by adjusting the white point and luminance for a precise match to your own display calibration target

This update also includes bug fixes and other improvements.
– Fixes an issue that may prevent Reminders from sending notifications for recurring reminders
– Addresses an issue that may prevent password entry on the login screen
– Fixes an issue where System Preferences would continue to show a notification badge even after installing an update
– Resolves an issue where the built-in camera may not be detected when trying to use it after using a video conferencing app
– Addresses an issue for Mac computers with the Apple T2 Security Chip where internal speakers may not appear as a sound output device in Sound preferences
– Fixes a stability issue with uploading and downloading media files from iCloud Photo Library while your Mac is asleep
– Resolves a stability issue when transferring large amounts of data to RAID volumes
– Fixes an issue where the Reduce Motion Accessibility preference did not reduce the speed of animations in a ‌FaceTime‌ group call

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *