Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Apple dnes představí nové Macbooky Pro s M1 čipy

David Hořínek 1

Dnešní „Unleashed“ event začíná v 19 hodin našeho času. Co na něm Apple představí? Dostane Macbook výřez na displeji? Budou nové AirPody?

Konečně se dočkají všichni, kteří čekají na skutečně výkonný Apple Silicon. Apple se slušně předvedl s M1 čipem u Macbooku Air, iMacu 24″, základního Macbooku Pro 13″ a Macu mini. Profesionálním uživatelům ale chybí více než 16 GB RAM a větší grafický výkon.

Dle náznaků z dodavatelského řetězce, z plánu přechodu z Intelu na Apple Silicon a také dle popisu dnešního eventu můžeme soudit, že představení výkonnější verze M1 čipu je konečně na spadnutí. Aktuálně chybí křemík od Applu na následujících počítačích:

  • Výkonnější Mac mini
  • Výkonnější Macbook Pro 13″
  • Macbook Pro 16″
  • iMac 27″
  • Mac Pro

Dá se očekávat, že nejvýkonnější počítače (tedy iMac a Mac Pro) si Apple nechá na úplný konec slíbeného dvouletého přechodu, tedy až příští rok. Dnes můžeme čekat první tři uvedené stroje.

U Macu mini se dá čekat nahrazení výkonnějšího Intel modelu právě M1 verzí s graficky výkonnějším čipem (16 nebo 32 jader) a s více než 16 GB RAM.

Nové přepracované Macbooky Pro 14″ a 16″

Macbooky by mohly být výrazně zajímavější. Již nějakou dobu se očekává větší redesign s návratem staré dobré konektivity. Kromě magnetické MagSafe nabíječky (která by měla nahradit čtvrtý USB-C port) se očekává také HDMI a čtečka SD karet. Apple by také mohl dodávat napájecí adaptér s ethernetovým RJ-45 (LAN) portem, podobně jako u iMacu.

V souvislosti se změnou tvaru těla by se menší Macbook Pro 13″ měl změnit na 14″ variantu. Pak by možná třináctka s obyčejným M1 čipem zůstala v prodeji jako nejlevnější Pro notebook, což by marketingově možná smysl dávalo, ale výkonem je to skoro stejný stroj jako nový Air.

Nabíjecí adaptér s integrovaným s ethernetovým RJ-45 portem.

Těsně před začátkem eventu se zjevily zajímavé zprávy o tom, že Apple údajně u nových Macbooků chce použít výřez displeje (notch) kvůli usazení kvalitnější webové kamery.

Grafický mockup výřezu na Macbooku. Zdroj https://twitter.com/Jordancsmitty/

Pokud je to pravda, tak moc nevím co si o tom myslet. Dříve objevená rozlišení nových notebooku v betě MacOS naznačují, že to může být pravda. Pokud totiž od konkrétně objevených rozlišení 3024×1964 a 3456×2234 odečtete 74 pixelů na výšku, pak vychází přesný poměr displeje 16:10, který Apple dlouhodobě používá.

Pokud je tohle skutečně pravda, pak se Apple může zachovat jako u iPhonu a prostě výřezem překrývat obsah a aplikace s tím musí počítat. Já si ale myslím, že by Apple nechal černou/zhasnutou lištu po celé šířce displeje a tu používal pro položky menu nebo status ikonky aplikací – hlasitost, baterie, WiFi, Bluetooth atd. No uvidíme. Doufám, že takové řešení přinese alespoň FaceID a centerstage širokoúhlou kameru s automatickým zabíráním lidí v obrazu.

Díky odstranění touchbaru by se také mohly vrátit funkční klávesy a to dokonce v plné velikosti. Před touchbar érou byly pouze poloviční. Pak by to mohlo vypadat nějak takhle:

Render nových velkých funkčních kláves (zde na barevném Macbooku Air). Zdroj: https://twitter.com/RendersbyIan

Zajímavé spekulace se objevily také ohledně názvu výkonnější verze M1. Logicky se dle vzoru iPadu nabízí M1X a M1Z. Ale v logu nějaké aplikace se objevily názvy M1 Pro a M1 Max. Nevím jak vám, ale mně se tohle názvosloví zrovna dvakrát nelíbí. To by pak v Macu Pro musel být M1 Pro Max. 🙂

Další střípky a kde sledovat

Také by se prý mohly objevit dlouho očekávané AirPody 3. generace, které by měly připomínat AirPody Pro bez aktivního potlačení hluku a vyměnitelných ušních nástavců.

Co vše bude pravda uvidíme už za pár hodin!

Celou akci můžete pohodlně sledovat v aplikace Apple TV, na apple.com a nebo na YouTube:


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *