Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nové Macbooky Pro 14″ a 16″ jsou bestie z jiného vesmíru

David Hořínek 0

Čipy M1 Pro a M1 Max, mini LED 120Hz displej, HDMI, SD čtečka, MagSafe, nový design, 140W nabíjení, 1080p kamera.

Apple se překonal a napravil svoje chyby z minulosti!

Díky únikům jsem tušil mnoho vlastností, které budou nové Macbooky mít. Psal jsem o nich v předchozím článku. Ale i tak jsem zůstal stát s bradou někde u kolen! Tak pojďme na to.

Souhrn všech vlastností nových Macbooků Pro 14″ a 16″

Obrovský skok ve výkonu

Bylo logické, že pro náročnější uživatele musel Apple vzít skvělý M1 čip a přidat mu pár válců a koní navíc. A přesně to se stalo. Nové čipy se nejmenují M1X a M1Z, jak jsme všichni čekali. Přivítejte M1 Pro a M1 Max!

Oba dva modely lze konfigurovat s M1 Pro i M1 Max čipy. Nejlépe to asi shrnou následující obrázky, protože možností je skutečně mnoho.

Základní a možné konfigurace M1 čipů pro Macbook Pro 14″

Menší 14″ Macbook má v základu M1 Pro čip s 8 jádrovým CPU (z čehož je 6 jader výkonných a 2 úsporných) a 14 jádrovým GPU. Konfigurovat ale lze až k nejvýkonnějšímu M1 Max.

CPU znamená procesor a GPU grafickou jednotku čipu

Základní a možné konfigurace M1 čipů pro Macbook Pro 16″

Základ u 16″ modelu je také M1 Pro, ale s 10 jádrovým CPU (8 výkonných jader, 2 úsporná) a 16 jádrovým GPU.

Pro srovnání – rok starý M1 čip má nejvýše 8 jádrové CPU (4 výkonná jádra, 4 úsporná) a 7/8 jádrové GPU.

Nové výkonné čipy M1 Pro a M1 Max

Sdílená operační paměť nyní začíná v základu na 16 GB. Maximum je 32 GB u M1 Pro a 64 GB u M1 Max. Propustnost pamětí je 200 GB/s a 400 GB/s u M1 Max.

Původní rychlost pamětí u M1 čipu byla 60 GB/s. To není málo a přitom M1 teď oproti svým větším bratříčkům vypadá jako šnek!

https://youtu.be/9tobL8U7dQo

Rychlost SSD nyní dosahuje až 7 GB/s. M1 čip přitom nabízel „jenom“ 3,3 GB/s ! To je neskutečná rychlost. Maximální velikost úložiště se zvedla z 2 TB na 8 TB.

To je spousta čísel. Důležité je následující:

M1 Pro má o 70 % rychlejší CPU a 2x rychlejší GPU než M1

M1 Max má stejné CPU jako M1 Max, ale s 32 jádry GPU je 4x rychlejší než M1

16″ model má 2x rychlejší CPU než předchozí model s Intel Core i9

M1 Pro je graficky 2,5x a M1 Max 4x rychlejší než předchozí 16″ model s nejvýkonnější dedikovanou grafikou Radeon Pro 5600M

14″ model má 3,7x rychlejší CPU než předchozí 13″ s Core i7

M1 Pro je 9x a M1 Max 13x rychlejší v grafických úkonech než předchozí 13″ Macbook 😀

Je nutné si uvědomit, že co se týče procesoru nebyl M1 žádný hlemýžď. Ale nové Pro a Max utíkají v grafickém výkonu na úplně jinou planetu.

Samozřejmě tu jsou i další „maličkosti“:

  • Nový display engine umožňuje k M1 Max čipu připojit až 3 externí 6K Pro Display XDR monitory a ještě 4K televizi, což dělá celkem 4 externí monitory a 75 milionu pixelů
  • Díky zabudovanému hardwarovému ProRes enkoderu teď nové Macbooky zvládnou až 30 streamů 4K ProRes 422 nebo 7 streamů 8K ProRes 422. To je víc než zvládá Mac Pro s dedikovanou Afterburner kartou za 60 tisíc!!
Grafický výkon nového Macbooku Pro 14″ oproti 13″ modelu s Intel Core i7

Extrémní displej s extrémním rozsahem a výřezem pro kameru

Drby na poslední chvíli byly pravdivé a skutečně jsme se dočkali výřezu pro kameru. Ten přinesl 1080p webkameru ale také možnost roztáhnout displeje více do krajů. Díky tomu u obou modelů došlo k navýšení rozlišení a plochy monitoru.

  • 14″ model má 14,2 palcový Liquid Retina XDR displej s rozlišením 3024×1964 px, tj. 254 pixelů na palec (ppi)
  • 16″ model má 16,2 palcový Liquid Retina XDR displej s rozlišením 3456×2234 px, tj. také 254 ppi

Liquid Retina XDR je košaté označení pro technologii displeje z iPadu Pro, která poprvé přináší mini LED i pro Macbook. Místo jednolitého podsvícení přináší tato technologie několik tisíc LED, které umožňují tvořit lokální podsvícené zóny a tím se přiblížit vlastnostmi k OLED displejům (podsvícená zóna tolik nepouští světlo do tmavých částí obrazu). Přitom nedochází k negativním jevům jako je vpalování displeje.

ProMotion po iPadu a iPhonu přichází i na Macbook Pro.

Více jsem se o technologii miniLED rozepsal v článku o iPadu Pro 12,9″, takže si případně můžete počíst tam. Důležité je, že miniLED přináší následující:

  • 1000 nitů trvalého jasu a 1600 nitů špičkového jasu pro HDR obsah
  • 10 000 mini LEDek
  • kontrastní poměr 1 000 000:1
  • miliardu barev
  • téměř tak dobrou černou jako na OLED displeji 🙂

Bonusem je ProMotion technologie. Displej díky ní umožňuje adaptivní obnovovací frekvenci od 24 do 120 Hz. Frekvence pod 60 Hz (třeba při čtení statického textu) přináší úsporu baterie a nad 60 Hz mnohem plynulejší animace, scrollování atd. Systém si řídí rychlost obnovování displeje sám, nebo ji můžete napevno zamknout při stříhání videa.

Nová 1080p kamera je umístěná v čele displeje

Bohužel jsme se nedočkali FaceID na Macu, ale čelo/notch/výřez jsme dostali i tak. Na iPhonu jsme si už zvykli, u Macbooku se teprve uvidí jak moc bude vadit. Zdá se, že to byla jediná možnost jak výrazně zmenšit rámečky displeje a přitom zabudovat kvalitnější kameru. Nemám s tím problém. Vsadím se, že vedle kamery je i senzor světla a možná další senzory. Výrazně lepší obraz nepřinese pouze kamera s vyšším rozlišením 1080p a lepší čočkou, která zvládne až 2x více světla, ale také nový image signal procesor (ISP) v čipech, který pomocí strojového učení vylepší obraz.

macOS bude umět poskládat menu a ikonky ze status baru kolem výřezu. Jak se to bude chovat v případě velkého množství položek nevím – to teprve uvidíme. Při zobrazení aplikací přes plnou obrazovku (full screen) se kolem výřezu udělá černý proužek po celé šířce displeje a obsah se posune pod něj.

Rozšířená konektivita – uvítejte zpátky porty! Sbohem redukce!

Co nám Apple v roce 2016 vzal, to nám dává nyní s velkou pompou zpátky. Univerzální USB-C konektory jsou fajn, ale základní porty nám všem chyběly.

Nové rozšířené porty u Apple Macbooku Pro 14″ a 16″

Na Macbooku Pro nyní najdete:

  • 3x Thunderbolt 4/USB-C port (v předchozí generaci byly 2 nebo 4)
  • MagSafe 3 konektor
  • 3,5″ sluchátkový konektor
  • Čtečku SDXC karet
  • HDMI pro připojení televizí, monitorů a projektorů

Jedná se o neskutečný krok vpřed (zpět?). Mám radost hlavně z MagSafe konektoru. Magnetická přípojka nabíječky mi už několikrát zachránila můj Air a hlavně děti si moc rády hrají s veškerými kabely vedoucími z počítače.

Skvělá zpráva je, že notebook můžete nabíjet jak přes MagSafe tak přes USB-C port (třeba z monitoru). Další novinkou je rychlonabíjení – přes MagSafe nabijete notebook z 0 na 50 % za 30 minut, stejně jako iPhone.

V balení najdete jak USB-C / MagSafe 2 metrový kabel, tak nabíječku. Její výkon se pohybuje od 67W, přes 96W k až neskutečným 140W u nejvyšší konfigurace 16″ modelu.

Když už jsme u napájení, tak větší model slibuje až 21 hodin výdrže na baterii (o 10 více než u minulého modelu) a menší model 17 hodin (o 7 více než minulý model) při přehrávání videa.

Přepracované tělo – sbohem a šáteček pro TouchBar

Redesign sice přinesl o 100 g vyšší váhu 16″ modelu, jinak ale tu máme samá pozitiva. Jako kladnou změnu by určitě mnoho lidí označilo odstranění dotykového TouchBaru. Ten byl nahrazen funkčními klávesami o plné velikosti. TouchBar byl cool nápad, ale bohužel se nedočkal přijetí mezi vývojáři ani uživateli. Samozřejmě je k dispozici touchID pro autorizaci ApplePay plateb a přihlašování do systému pomocí otisku prstu.

Klávesnice bez TouchBaru u nových Macbooků Pro

Mezi další příjemná vylepšení patří nová soustava tří mikrofonů „studiové“ kvality, které mají práh šumu o 60 % níž. Audio soustava byla také přebudována. 6 reproduktorů, 2 tweetery a 4 woofery. Tato soustava má zvládnout čistší středy, výšky a o 80 % více basů. Reproduktory také podporují prostorové audio.

Výkonnější chlazení u nových Macbooků Pro

Přepracovaný vnitřek notebooků znamená výrazně účinnější chlazení. Lopatky větráčků zvládnou skrz tělo protáhnout až o 50 % více vzduchu než předtím. Samozřejmě vysoce efektivní čipy znamenají, že často se větráčky nebudou muset vůbec roztočit. Sám jsem zvědavý, jak moc budou slyšet při opravdu tvrdé zátěži. Ale nejspíš to zdaleka nebude tak šílené jako u Intelu.

České ceny a dostupnost

Nové Macbooky můžete objednávat již ode dneška na apple.cz nebo u iStyle a dalších resellerů. Dostupnost modelů na objednávku se rychle posouvá do listopadu a prosince.

Samozřejmě počítejte s tím, že za tak výkonný a vyspělý notebook si zaplatíte. Pokud nepočítáme Macbook Pro 13″, tak ceny nových strojů začínají na 59 000 Kč a končí na 181 000 Kč za nejvyšší konfiguraci.

České ceny za základní konfigurace 14 palcového Macbooku Pro

U základních konfigurací 14″ modelu je zajímavý skok na vyšší konfiguraci. Kromě 512 GB úložiště navíc, 2 extra jader GPU dostanete také výkonnější napájecí adaptér.

České ceny za základní konfigurace 16 palcového Macbooku Pro

U 16″ modelu má nejvyšší základní konfigurace již čip M1 Max. Stále ale můžete přidat 5 TB SSD navíc a dalších 32 GB paměti.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *