Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Apple Glass – AR brýle pro rozšířenou realitu; nový patent ukazuje možnou budoucnost chytrých brýlí

David Hořínek 0

Už několik měsíců se stále spekuluje o dalším produktu Apple. Fámy o “Apple Car” prozatím utichly (po údajném rozpuštění týmu inženýrů, který se tomu projektu věnoval). O chytrých brýlích se ale mluví pořád.

Má to svůj důvod. Kategorie “wearables”, tedy produktů, které nosíme na těle, je pro Apple stále důležitějším zdrojem peněz. AirPody jsou hitem a Apple Watch jsou nejprodávanější hodinky na světě.

Brýle jsou další logický krok a právě teď se objevil další, zajímavý patent od Apple!

Rámečky pro virtuální realitu

Není to samozřejmě nic nového. Existuje už tento patent Applu z roku 2008:

Patent na Apple brýle z roku 2008

Jak si můžete všimnout, zde se jednalo spíše o rámeček pro vložení tehdejšího iPhonu. U popisu patentu se můžete konkrétně dočíst, že zařízení určené pro nošení na hlavě slouží k eliminaci redundantních funkcí nebo jejich rozšíření v případě vložení dalšího zařízení. Zkrátka vložíte telefon a můžete mít dvě baterky nebo rámeček převezme třeba funkci reproduktoru.

Celé to připomíná třeba projekt Google Cardboard, kde jste si mohli složit z papíru svoje vlastní “brýle” a do nich vložit telefon, který sloužil jako zobrazovací zařízení.

O kus dál to vzal třeba Samsung se svým Gear VR, kde se telefon zacvakl přímo do promakanějších brýlí. Tady už ale nejde o rozšířenou realitu ale přímo o virtuální realitu:

Brýle pro rozšířenou realitu

Zde je nejznámějším zástupcem Google Glass. Projekt, který byl ukončen již před pár lety. Jednalo se o klasické brýle, které promítají obraz na hranol před čočkou:

Brýle Google Glass

Brýle s promítáním obrazu fungovaly podobně jako head-up displeje v autech. Kromě jiného obsahovaly reproduktor, kamerku, touchpad a samozřejmě baterii a mikrofony.

A teď se dostáváme k dalšímu patentu Applu, o který bylo zažádáno v lednu tohoto roku:

Samozřejmě samotné udělení patentu neznamená vůbec nic. Apple jich produkuje opravdu mnoho a většina z nich nikdy neskončí v komerčních zařízeních.

Pokud se ale trochu více začtete, tak zjistíte, že Apple zde popisuje dvě součásti – zobrazovací jednotku a upevnění displeje na obličej uživatele. Vršek se opírá o čelo, boky o spánkovou oblast. Obě jednotky jdou navzájem konfigurovat pro lepší upevnění a blokování světla z vnějšku.

Co tam máme dál?

Materiál upevňující brýle na obličej je většinou z gumy nebo pěny, která obejme obličej pro lepší a příjemnější úchyt. Na druhou stranu toto řešení může zakrývat určité části obličeje, ze kterých by jinak šlo číst zajímavé informace.

Pokud tedy tento přechodový materiál bude obsahovat senzory, můžeme od uživatele přijímat další signály. Tento přechodový materiál by také mohl být vyměnitelný pro různé typy uživatelů a různé druhy využití.

Co takové senzory můžou snímat? Jako příklad je udána teplota, svalová aktivita, mozková aktivita, srdeční tep, vlhkost a další. Tlakový senzor by zase mohl určovat, jestli je úchyt zařízení na hlavě pohodlný. Mimo jiné by se mohla sledovat i poloha očí.

To všechno vypadá velmi zajímavě. Dočkáme se někdy skutečných brýlí? Dost možná. Kdy to bude? To si netroufám odhadovat. Ale v Apple podání to vážně bude vypadat jako budoucnost a ve spojení s celým ekosystémem ostatních zařízení jsou tu obrovské možnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *