Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Apple Music nabídne vyšší kvalitu hudby zdarma

David Hořínek 1

Apple srovnává krok s konkurencí a od června bude nabízet muziku ve výrazně lepší kvalitě. Prostorové audio se dostává od filmů i k hudbě. Pro nejlepší hudbu budete potřebovat DAC a kabel.

Jak všichni nejspíš tušíte, většinou je hudba komprimovaná do souboru o výrazně menší velikosti kvůli možnosti rychlejšího streamování přes internet a zabírání menšího místa na disku. Samozřejmě tato výhoda má i svoji temnou stranu – komprimovaný soubor způsobí kvalitativní ztrátu poslechu hudby. Dá se poznat přes lepší audio sestavu třeba skrz šum, menší rozsah zvuku atp.

Již nějakou chvíli se spekulovalo o tom, že Apple dorovná službu Tidal v možnostech kvality streamované hudby. Nyní Apple používá 256 kbps přes AAC kodek streamovatelný přes Bluetooth. Spotify používá mírně vyšší kvalitu, kdy informace tečou rychlostí 320 kbps. Tidal HiFi nabízí výrazně lepší tok 1411kbps což je 16-Bit / 44.1 kHz. Tidal má ještě možnost Master Quality, která umožní až 9216 kbps nebo 24-Bit / 192 kHz.

Takže jak se Apple rozhodl zvednout svoji hru? Nabídne prostorový zvuk (spatial audio) přes Dolby Atmos pro všechna Apple/Beats sluchátka, iPhony, iPady a Macy. Dále LossLess (bezztrátovou) úroveň poslechu a ještě vyšší HiRes LossLess pro opravdové audiofily a fajnšmekry.

Zásadní informace je ta, že Apple Music bude lepší pro většinu lidí a to zdarma.

Potřebovat budete iOS 14.6, iPadOS 14.6, macOS 11.4, and tvOS 14.6. Vzhledem k tomu, že dnes Apple uvolnil pro vývojáře release candidate betaverze, tyto aktualizace vyjdou pro veřejnost v následujících týdnech. Možná již následující nebo přespříští týden.

Vyšší kvalita hudby se zpřístupní v průběhu června. K dispozici budou speciální playlisty s hudbou, která podporuje Dolby Atmos nebo LossLess. Poznáte to také podle ikonek v albu viz obrázek v tweetu výše. Ze začátku bude mít podporu asi 20 milionů songů. Celá knihovna Apple Music by měla podporovat vyšší kvalitu na konci roku – tj. cca 75 milionů songů.

Dolby Atmos – Spatial Audio

Dolby Atmos je základní vstupenkou do hezčího světa Apple Music. Zjednodušeně řečeno se jedná o 3D zvuk – jednotlivé nástroje byste měli slyšet kolem sebe jak v koncertní síni. Spatial Audio (prostorový zvuk) již znáte díky AirPods Pro a AirPods Max u filmů podporující Dolby Atmos. Nyní Apple tuto technologii bere i k hudbě. Naštěstí narozdíl od filmů bude Dolby Atmos fungovat automaticky u všech sluchátek s čipy H1/W1.

Prostorovou hudbu si poslechnete na AirPods, AirPods Pro, AirPods Max, BeatsX, Beats Solo3 Wireless, Beats Studio3, Powerbeats3 Wireless, Beats Flex, Powerbeats Pro a Beats Solo Pro. Ano – velmi pozitivní je, že si Spatial Audio pro hudbu užijete i na „obyčejných“ AirPodech.

Sluchátka nejsou jediná zařízení, na kterých si budete moct poslechnout hudbu s prostorovým zvukem. Fungovat to bude i na hlasitých stereo reproduktorech u těchto zařízení:

  • iPhone 7 a novější
  • iPad Pro 12,9″ 3. generace a novější
  • iPad Pro 11″
  • iPad 6. generace a novější
  • iPad Air 3. generace a novější
  • iPad mini 5. generace a novější
  • Macbook Pro 2018 a novější
  • HomePod (bohužel žádná zmínka o HomePodu mini :-/ )
  • Apple TV 4K s kompatibilními reproduktory

Osobně netuším proč v seznamu podporovaných zařízení není také iPad Pro 10,5″, který má mnohem silnější čip než iPad 6. generace. Můj iPad pláče. 🙁

Pozitivní je, že Dolby Atmos bude také fungovat se sluchátky a reproduktory jiných výrobců po manuální aktivaci v Nastavení – Hudba – Audio a nastavení Dolby Atmos na Vždy zapnuto.

Apple Music LossLess

První úroveň LossLess vás katapultuje na CD kvalitu od 16 bit 44,1 kHZ po 24 bit 48 kHz.

Bohužel kvůli již zmíněnému omezení bezdrátového Bluetooth připojení AirPodů nepůjde v tomto případě lossless použít. LossLess totiž používá Apple formát ALAC. Pro využití vyšší kvality zvuku tak budete potřebovat iPhone, iPad, Mac nebo Apple TV a jejich drátové připojení k reproduktorům. Ostatně lossless formáty jsou obecně navrženy pro analogové drátové připojení.

HomePod a HomePod mini se dočkají lossless taky, ale v nějakém budoucím updatu systému.

HiRes LossLess

Nejvyšší možná kvalita se dostává až na 24 bit 192 kHz. Pro tuto úroveň již budete potřebovat externí DAC – konvertor signálu z digitálního na analogový. Svůj DAC má dokonce i redukce z lightningu na 3,5mm jack, kterou jste mohli ještě nedávno najít v balení s iPhonem. Pokud ale chcete poslouchat tuto kvalitu, budete potřebovat něco lepšího. O velmi kvalitních reproduktorech ani nemluvě.

Bohužel AirPods Max z nějakého důvodu nelze poslouchat s nejvyšší kvalitou ani přes kabel.

https://twitter.com/MicahSingleton/status/1394349176020815875?s=20

Důležité je zmínit, že vyšší kvalita zvuku samozřejmě sežere mnohem víc dat. Na Wi-Fi vás to nemusí zajímat, ale normální 3 minutová písnička ve standardu zabere 3 MB dat. S lossless úrovní to vzroste na 36 MB a v HiRes LossLess dokonce na 145 MB!

Myslete na to, pokud si tyto funkce budete zapínat na cestách mimo Wi-Fi. Nejspíš budete potřebovat neomezený datový tarif.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *