Apple v dnešní době prodává mnoho produktů i služeb. Vyrostl v nejhodnotnější firmu na světě a generuje neskutečné zisky. I přes jeho obrovský rozsah nedokáže ale zajistit dostupnost všech jeho služeb v mnoha zemích mimo severní Ameriku.
Siri u nás stále neumí česky od iPhonu 4S – to je už 9 let! Již 3 roky se u nás stále neprodává Apple Watch s eSim a přístupem na internet.
To je pouze ukázka u nás nedostupných služeb nebo zařízení. Je toho ale mnohem víc – kreditka Apple, nákupy na splátky, výkup zařízení a další. Pojďte se na všechno podívat:
Apple Watch GPS + Cellular – hodinky nezávislé na telefonu díky eSim
Apple Watch se od Series 3 nabízejí ve dvou verzích. GPS a Cellular, podobně jako iPad.
Bohužel pro nás, Watch s přístupem k internetu (s eSim) se u nás neprodává. Proč? To je otázka. Ptal jsem se nedávno u O2, kdy konečně plánují implementovat podporu SIM karet pro hodinky – prý pro mě nemají žádnou informaci. Jelikož to nemá žádný operátor, nejspíš se o problém se spuštěním této služby přes Apple.
Proč byste cellular verzi měli chtít? Nechte telefon doma a běžte třeba do lesa. I tak můžete nadále přijímat hovory, SMS, iMessage, streamovat podcasty nebo hudbu. Paráda. Tak kdy se konečně dočkáme?
Kvalitnější Apple mapy
Apple mapy byly od svého uvedení v iOS 6 trošku průšvih. Vývojáři se snažili nahradit rozsáhlá data Googlu jinými zdroji (TomTom atp.). To ale nestačilo a znamenalo v roce 2012 rezignaci Scotta Forstalla (tehdejšího senior vice prezidenta softwarového vývoje a původního vedoucího projektu iPhone).
Od té doby Apple Mapy urazily dlouhou cestu a především v US jsou použitelnější, víc než kdy dříve. U nás v Evropě to bohužel stále není tak slavné. Před pár dny začal Apple skenovat speciálními auty Norsko, Švédsko a Finsko. Takže snad se dočkáme hezčích a hlavně kvalitnějších map spíše dříve než později.
Do té doby je tu ale pár funkcí, které Apple Mapy u nás neumí:
- Detailnější zobrazení budov
- Look-around (něco jako StreetView od Google)
- Rychlostní limity
- Navigace v MHD (kromě Prahy)
- MHD – pohyb vozidel v reálném čase
- Navigace na kole
- Vnitřní navigace v nákupních centrech a letištích (kromě letiště Václava Havla)
Je tu ale jedna věc, kterou máme. Ta se jmenuje FlyOver. Nabízí přelet přes nejdůležitější oblasti ve velkých městech. U nás podporuje prozatím Brno a Prahu. Ale můžete takto navštívit třeba New York nebo Las Vegas. Stačí v Mapách vyhledat konkrétní město a pak kliknout na FlyOver.
Podívejte se, co Apple ukazuje jako důležitá místa v Brně:
Možná vás i překvapí, že Apple mapy už navigaci přes MHD alespoň v Praze. A také, že na Pražském letišti Václava Havla umí navigovat i uvnitř budov. Tato funkce vám může přijít vhod při létání po světě.
Apple News+
Apple News+ patří k novějším služeb Applu a přináší za jeden měsíční poplatek přístup k mnoha novinovým článkům prestižních plátků i k menším lokálním magazínům.
Apple se rozhodl v poslední době na Apple News+ zapracovat a před pár dny uvedl namluvené zprávy a shrnující audio-podcast každý den, kromě víkendu.
Siri a vše okolo ní
Siri bohužel není chytřejší než asistent Google – ale to má svůj důvod. Google shromažďuje všechna data o svých uživatelích. Následně je používá nejen k prodeji reklamy, ale také k hromadnému těžení dat pro vylepšování svých produktů. Apple tohle nedělá a Siri má přístup k mnohem méně informacím.
I tak je ale Siri v zahraničí „o něco“ inteligentnější. Umí například:
- 21 jazyků
- Integrace s Twitterem
- Informace o restauracích
- Recenze restaurací
- Rezervace v restauracích
- Sportovní výsledky zápasů
- Překlady v reálném čase
- Převod psaného textu do audio stopy
- Firmy – recenze, premiéry v kinech atd
- Televizní program
- Slovník
Je toho zkrátka opravdu hodně. Ale k našemu štěstí by bohatě stačila Siri, která mluví česky. Abych si nepřipadal jako idiot, když na ulici volám do sluchátek „Skip one minute“, „Call babika“ (místo babička), nebo aby mi dokázala přečíst do ucha českou zprávu.
Apple Card
Apple Card je přesně to, jak to zní. Kreditka od Apple vydávaná společně s bankou Goldman Sachs. Proč byste ji chtěli mít?
- Dostanete fyzickou kartu, která je vyrobená z titanu, nikoliv z plastu
- Daily Cash – karta vrací denní cashback – 1 % při použití fyzické karty, 2 % při použití Apple Pay, 3 % při platbách za služby a počítače od Apple, ten se dá utratit jako klasické peníze
- S některými prodejci získáte také 3 % daily cash – Uber, Nike, T-Mobile a další
- Apple Card nemá žádné skryté poplatky, poplatky za pozdní platby, překročení limitu, servisní poplatky a mnoho dalších
- Týdenní a měsíční souhrn útraty dle typu útraty a kategorií jako jídlo, doprava, služby atd.
- Každou platbu je možné dohledat i na mapě
- Větší bezpečnost – žádná čísla na kartě, ověření Apple Pay pomocí touch-id a face-id atd
- Měsíční platby za Apple zařízení bez úroků (viz další téma)
Nákupy na splátky
Měsíční splátky samozřejmě lze zařídit u některých prodejců elektroniky i v České republice. Tady to má ale pár výhod:
- Měsíční platby bez úroku, přímo od výrobce, bez skrytých poplatků
- 3 % cash back hned při nákupu
- Přehled nad zbývajícími a proběhlými splátkami
- Možnost využití zpětného odkupu zařízení (viz další téma)
Trade-in
Zpětný odkup zařízení u nás nabízí i někteří prodejci, jako například iStyle. Tady je ukázka nabízených částek v případě dobrého stavu zařízení:
Hodně cool je to, že zařízení můžete přinést, nebo jen poslat poštou.
Repasované počítače, tablety a telefony
Tzv. Refurbished store je skvělý způsob, jak ušetřit pár tisíc a nakoupit profesionálně repasovaný stroj i se zárukou přímo od Apple:
iPhone upgrade program
Upgrade program se už před nějakou dobou pokusila napodobit Alza. Teď už ale neexistuje a byl zrušen. Jednoduše řečeno se jednalo o „operativní leasing“ – iPhone vám nepatří, platíte pravidelné měsíční platby a každý rok dostanete nový model. Telefon si ale můžete na konci teoreticky odkoupit.
Apple to dělá ale trochu jinak. Součástí měsíčních splátek je i pojištění Apple Care, cena telefonu je rozprostřena do období 24 měsíců a už po 12 splátkách můžete upgradovat na novější model.
Apple Research program
V letech 2017 – 2018 Apple prováděl studii ve spolupráci s univerzitou Stanford. Zapojila se 400 000 uživatelů Apple Watch, kteří tak byli schopni přispět k otázce, zda hodinky dokážou poskytovat dostatečně spolehlivá data, aby se o ně dalo opřít při další diagnóze.
Těchto programů má Apple víc a existuje pro to aplikace Research. Aktuálně se zkoumá kvalita sluchu, zdraví žen nebo funkčnost srdce.
[…] jsem psal o službách, které jsou dostupné pouze v USA a u nás ne. Jednou z nich je Scribble na Apple Watch, tedy vkládání textu do zpráv pomocí […]
[…] se podle mě dočkáme zcela jistě, to je pouze otázka času. Apple by do něj mohl zahrnout i služby dostupné pouze v USA. Služby jsou navíc pro Apple čím dál tím důležitější. Díky nim se totiž zbavuje […]
[…] Čtěte článek o Apple službách, které nejsou u nás dostupné. […]