Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Dopady koronaviru nebo pokuta za zpomalování iPhonu: Rychlé Apple novinky 10. týdne

David Hořínek 0

Následky koronaviru stále pokračují a jsou horší. iPady a Macbooky můžou dostat MINI-LED displeje. iPhonu 11 je nedostatek. Apple vyhlásil výherce soutěže o nejlepší fotografii pořízenou nočním režimem. A kvůli tajně zavedenému systému hlídání baterie bude Apple muset zaplatit nemalé odškodné.

Minulý týden byl charakteristický především zvyšujícími se dopady kvůli koronaviru, samotných novinek příliš mnoho nebylo. Tak pojďme na to:

Koronavirus nadále komplikuje život nejen v technologickém světě

Okres Santa Clara County, pod který mimo jiné patří i Cupertino nebo Palo Alto, kde sídlí kromě ostatních firem i Apple, vydal doporučení k omezení nebo zrušení velkých konferencí. To by se samozřejmě dotýkalo i přímo WWDC, největší vývojářské konference Apple, která se většinou koná v červnu. Na konferenci jsou vždy představované nejnovější verze operačních systému iOS, MacOS a další.

Mimo jiné doporučení obsahuje i omezení firemních cest nebo shlukování osob v těsné blízkosti. Tim Cook to očividně vzal vážně a vydal interní prohlášení, kde všem zaměstnancům (u kterých je to možné) doporučil práci z domova.

Odstavení továren v Číně také znamená nedostatek iPhonů 11. řady nebo iPadů a nejspíš odložení představení chystaného „iPhone SE 2/ iPhone 9“ modelu. Není pochyb o tom, že koronavirus bude mít velké dopady na ekonomiku po celém světě.

MINI-LED displeje pro iPady a Macbooky

Už předchozí týden analytik Ming-Chi Kuo tvrdil, že Apple připravuje 6 nových produktů s použitím technologie mini-led. Dle reportu od DigiTimes by první iPady a MacBooky mohly obsahovat kolem 10 000 LED. Pro srovnání – aktuální ProDisplay XDR využívá nyní 576 klasických LED. To je ostatně důvod, proč třeba u zobrazení nočního nebe a hvězd displej propadává proti konkurenci.

Ke konci roku 2020 nebo v roce 2021 bychom se měli dočkat tedy velkého 12,9″ iPadu Pro, malého 7,9″ iPadu Mini a klasického 10,2″ iPadu. Uvažuje se také o 14″ a 16″ Macbooku Pro a iMacu Pro. Proč ve výčtu chybí iPad Pro v praktičtější 11″ verzi těžko říct. Na druhou stranu se jedná prozatím jen o drby.

Soutěž o nejlepší fotky pořízené iPhonem s nočním režimem

Apple čas od času vyhlašuje #shotoniphone soutěže, kde lidé z celého světa můžou Apple posílat (třeba přes Instagram společnosti) fotografie vyfocené jablečnými telefony. Tentokrát soutěž byla v rámci využití nového nočního režimu focení, které nabízí iPhony 11. řady.

Fotografové, kteří byli vybráni, dostanou licenční poplatek a jejich fotky se objeví na billboardech a reklamách po celém světě.

Všechny ostatní fotografie si můžete prohlédnout přímo na stránkách Apple nebo na Instagramu Granátovýho Jablka.

Apple bude platit mastnou pokutu 500 milionů dolarů

Na Apple byla v USA podána hromadná žaloba v prosince 2017 kvůli úmyslnému zpomalování iPhonů. V iOS verzi 10.2.1 totiž začal používat software pro regulaci výkonu systému u chemicky starších baterií – toto řešení mělo zabránit nečekanému vypnutí telefonu při jeho příliš velkému vytížení.

Následně ovšem bylo zjištěno, že u některých starších telefonů po výměně baterie došlo k výraznému navýšení výkonu nad starší hodnotu před výměnou. Co následovalo dále víme. Apple se omluvil za chybnou komunikaci a na celý rok 2018 následně snížil cenu za výměnu baterie. Přesto se dočkal hromadné žaloby. Od té doby je tento software defaultně vypnutý a zapne se automaticky až potom, co iPhone postihne nečekané vypnutí z důvodu nestabilní baterie. Uživatel také tento mód může sám vypnout ručně, pokud si to přeje.

Tato žaloba se týká v USA všech uživatelů, kteří používali iPhony 6 až iPhone SE s iOS 10.2.1 nebo iOS 11.2 před prosincem 2017. Každý uživatel v žalobě by měl dostat zhruba 25$.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *