Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Epic vs Apple: Druhé kolo – Epic ztratil přístup do AppStore

David Hořínek 1

V prvním rozsáhlém článku jsem vás informoval o tom, že Epic vyprovokoval Apple. Úmyslně, téměř systémem trojského koně, propašoval do své velmi populární hry Fortnite update, bez schválení Apple. Tento update umožnil hráčům nakupovat herní měnu přes externí platební bránu mimo zabezpečený systém AppStoru. To je samozřejmě proti pravidlům obchodu na iOS zařízeních.

Detaily se dozvíte v již zmíněném článku. Důležité je, že Apple stáhl Fortnite z AppStore, stejně tak to udělal Google v PlayStoru. Epic následně zažaloval Apple i Googlu za monopolistický přístup.

A jak to bylo dál?

Následky po první bitvě

Fortnite do této doby fungoval pro všechny, kteří si ho už v minulosti stáhli a mohli ho hrát dál – hra byla stále přístupná i s neschválenou platební bránou.

Klasická AppStore a neschválená platební brána

Apple pohrozil Epicu, že pokud tento stav nenapraví, pak zruší jejich vývojářské účty do 28. srpna 2020. To by v principu znamenalo, že by vývojáři Epicu nemohli vyvíjet Fortnite na iOS a macOS. Další následek by byl bohužel ten, že by vývojáři třetích stran ztratili přístup k Unreal Enginu, na kterém běží mnoho her.

Epic se bránil a požádal soud o předběžné opatření tento krok zvrátit. A toto předběžné slyšení proběhlo před pár dny.

Šarvátka u prvního slyšení

Soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers se již na začátku sezení nechala slyšet, že se kloní spíše na stranu Applu, kromě zamezení přístupu k Unreal Enginu pro ostatní vývojáře. A tak dopadlo i finální rozhodnutí – Apple nemusí Fortnite vrátit do AppStoru, ale nesmí zakázat přístup k enginu, na kterém běží mnoho jiných her.

Your client created the situation. Your client doesn’t come to this court with clean hands. Epic made a strategically and calculated move to breach, and decided to breach right before a new season. So in my view, you cannot have irreparable harm when you create a harm yourself.

All Epic has to do is take it back to the status quo and no one suffers any harm. And you can have a trial date in the spring. Flip the switch to the way it was August 3rd and return everybody back to where they were.

Soudkyně Yvonne Rogers

Odůvodnění rozsudku můžete vidět výše.

Ve zkratce jde o to, že klient (Epic) nepřichází k tomuto konfliktu s čistýma rukama a tuto situaci si sám vytvořil. Epic udělal strategický a vypočítaný krok k porušení kontraktu těsně před novou sezónou a tak dle pohledu soudkyně nemohla vzniknout nenapravitelná škoda, když si škodu způsobili sami.

Další slyšení bylo stanoveno na 28. září 2020.

Aktuální situace

Fortnite je tedy nyní stažený z AppStore pryč. Pokud ho nemáte na telefonu, tak ho už ani nenajdete v zakoupených aplikacích. Fornite nemůže být jakkoliv aktualizován. Nainstalovaný ale bude dál fungovat, i když ne-aktuální. 14. sezóny se hra nedočká. Stejně tak si nezahrajete se svými kamarády, kteří hrají na Androidu nebo Windows. Cross-platform aspekt tedy také končí.

Na stranu Epicu se postavil Microsoft. A to z pochopitelného důvodu. Potřebuje, aby Unreal Engine fungoval na všech platformách. Tam mi to dává logický smysl.

Podporu Facebooku jsem ovšem nečekal. AppStore údajně “blokuje inovace, konkurenci a také si účtuje nájem monopolu“. 😀 Od molochu, který těží uživatelská data mi to přijde vážně legrační. Zvlášť proto, že Facebook si teď stěžuje, že může ztratit 50 % provizí z reklam na Facebooku kvůli novým opatřením Applu proti sledováním uživatelů v iOS 14. Zuckerberg se snaží pouze využít situace, protože má sám máslo na hlavě.

Někde jsem viděl vtipný komentář – nájemný vrah si stěžuje, že nové zákony proti vraždám sníží jeho zisky o 50 %. 😀

Epic ve své propagandě také začal rozesílat e-maily uživatelům, kde označuje jako zlého viníka firmu Apple, která chudákům hráčům znepřístupnila přístup k novému obsahu. Tahle manipulace s mladou hráčskou základnou Fortnitu mi přijde trochu nechutná a podlá:

Apple is blocking Fortnite updates and new installs on the ‌App Store‌, and has said they will terminate our ability to develop Fortnite for Apple devices. As a result, the Chapter 2 – Season 4 update (v14.00), did not release on iOS and macOS on August 27. […]

Apple limits competition so they can collect 30% of consumer payments made in apps like Fortnite, raising the prices you pay. Epic lowered prices through a direct payment option, but Apple is blocking Fortnite in order to prevent Epic from passing on the savings from direct payments to players. Epic has taken legal action to end Apple’s anti-competitive restrictions on mobile device marketplaces. Papers are available for our August 13, August 17, and August 23 filings. In retaliation for this action, Apple blocked your access to Fortnite updates and new installs on all iOS devices.

E-mail odeslaný všem hráčům s Fortnite účtem

Vtipné je, že Epic doporučuje, aby hráči hráli Fortnite na konkurenčních platformách – mimo jiné na PlayStationu, Nintendu a Xboxu, kde také platí 30 % provizi. To jim z magického důvodu nevadí.

Apple zareagoval vtipně – ve stejný den, kdy přerušil Epicu vývojářský účet, zapropagoval na AppStore největšího konkurenta PUBG:

Propagace PUBG na AppStore je vtipné a trošku posměvačné “kýš-kýš”

CEO Epicu, Tim Sweeney, to dokázal celkem vtipně otočit tím způsobem, že dokud hráči čekají na osvobození Fortnitu, můžou si zahrát PUBG, které běží na Unreal Enginu.

Následky do budoucna

Apple je už delší dobu pod výraznou palbou. Začalo to kampaní vývojářů proti “vysokým” provizím na AppStoru. Pokračovalo přes antimonopolní slyšení, o kterém jsem psal zde. A následně to vyeskalovalo velmi agresivní kampaní Epicu.

Dle mého názoru to Epic přehnal. Otázka je, jestli měli jinou možnost. Pokud chcete hnout s takovou velkou společností, jakou Apple bezesporu je, musíte přikročit k extrémním opatřením.

Jsem velmi zvědavý na další vývoj u soudu. Minimálně si myslím, že některá pravidla AppStoru budou po mnoha letech zmírněna nebo pozměněna.

Ale doufám, že nedojde k roztříštění obchodů na iOS tím, že budou dovoleny ostatní obchody. Což je to hlavní, o co Epicu jde – mít k dispozici Epic Store, kde budou brát provize oni. Na zařízeních, které nevyvinuli a které neprodávají a na platformě, kterou nevytvořili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *