Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Epic vyprovokoval Apple a Google – oba stáhli Fortnite z AppStore

David Hořínek 2

Epic vyhlásil válku Applu a Googlu. Epic zahrál svůj první tah skvěle a reakce protivníků byla přesně taková, jakou očekával. Fornite si teď nestáhnete v AppStore, ani v Google Play Store.

Co se vlastně stalo? A proč by celá kauza měla zajímat i ty, kteří hry nehrají?

Aktualizace: Až dočtete tento článek, kauza pokračuje v druhém díle.

Už delší dobu se vydavatelé a vývojáři vyjadřují, že Apple má s AppStore příliš silnou pozici – diktuje si vysoké provize (30 %), nedovoluje platby mimo AppStore, zakazuje určité druhy aplikací a zneužívá svoji monopolní pozici.

Všechno to vyvrcholilo nedávným slyšením v americkém kongresu u antimonopolní komise.

Samozřejmě – nic není tak jednoduché, jak to vypadá.

Kauza Fortnite

Epic, vývojář Unreal Enginu a hry Fornite, se už delší dobu přidával na stranu vývojářů. Mimo jiné tvrdil, že 30 % provize je šílených, protože jejich Epic Store si účtuje 12 %.

U antimonopolní komise se toho moc nedělo. Epic se proto rozhodl udělat obrovské haló a skvělý marketingový tah. A podle mého názoru to vše proběhlo přesně dle jejich očekávání:

V posledním updatu aplikace totiž Epic zpřístupnil novou možnost – zaplatit za virtuální měnu dvěma způsoby. Dražším, přes AppStore, a levnějším přes přímou platbu kreditní kartou.

Uživateli může připadat, že jde jen o levnější způsob platby za V-Bucks měnu. Ušetřit 20 %? To zní dobře! Problém? Kliknutí na Epic direct payment navede na integrovanou platební bránu v aplikaci, zcela mimo platební systém AppStore:

Obcházet platební systém AppStore je samozřejmě proti pravidlům.

Druhý velký problém? Epic tento update protlačil skrz vnitřní aktualizaci aplikace, mimo schválení updatu AppStorem. Tedy bez kontroly a schválení schvalovacím týmem AppStoru.

Apple zareagoval zcela logicky – Fortnite nechal zmizet z AppStore. Teoreticky mohl zareagovat ještě přísněji – znefunkčnit již nainstalované aplikace. To by ale jen přililo olej do ohně. Toto řešení (alespoň prozatím) znamená „jen“ to, že si noví uživatelé hru nemůžou nainstalovat a že aplikace nemůže dostat žádné další aktualizace.

Tady se krásně ukázalo, že přesně tuto situaci Epic očekával a zveřejnil krátký spot na YouTube „Nineteen Eighty-Fortnite – #FreeFortnite“:

Fortnite a jeho „parodie“ reklamy 1984, kde Apple označuje za velkého zlouna

Samozřejmě se zde jedná o parodii na legendární reklamu 1984, kde se Apple snaží osvobodit uživatele ze spárů zlého diktátora IBM:

Reklama Applu 1984, která běžela během super bowlu na jaře 1984

Ale to není všechno. Epic měl připravenou žalobu na Apple. Tu následně pár minut na to ihned podal.

Aby toho nebylo málo, Google odstranil Fortnite z Google Play Store přesně ze stejného důvodu – nedovolené obcházení platební metody. A bum – druhá žaloba na Google byla na světě.

Možná teď přemýšlíte, jak odůvodnil Epic žalobu na Google. Přece na Android si můžete hru bez problémů nainstalovat z jiných zdrojů. Argument je tady takový, že Google znevýhodňuje aplikace mimo Play Store výraznými varováními, že označuje aplikace z jiných zdrojů jako malware a díky funkci Google Play Protect bude přímo tyto aplikace blokovat.

Epic zahrál svoji kartu a Apple zareagoval přesně dle očekávání – vběhl přímo do rány. Epic nejspíš tuhle žalobu nevyhraje. Znamená to ale spoustu negativního PR na stranu Apple, kterému se tohle vážně nehodí. Ne teď, kdy mnoho očí je upřených na monopolistické chování.

Epic používá jako svůj argument to, že Mac uživatelé si můžou stáhnout svůj software prakticky ze kteréhokoliv zdroje. Vývojáři mohou využít AppStore, obchod třetí strany (třeba Epic Store nebo Steam), případně můžou software stáhnout přímo ze stránek vývojáře a tyto způsoby se dají jakkoliv kombinovat. Vývojáři také můžou využít platební systémy od Apple, nebo můžou použít svoje vlastní. Epic chce dosáhnout zkrátka toho, že Apple mobilní zařízení budou otevřené konkurenci stejně, jako osobní počítače.

Člověk by tady mohl škodolibě podotknout, kdy tedy Epic otevře Fortnite pro vývojáře třetích stran, aby si mohli distribuovat a prodávat svoje skiny do hry přes jejich vlastní obchody…

A samozřejmě to by nebyl Spotify, aby se nepřidal na stranu Epicu. Jeho dlouhodobé stížnosti na Apple jsou už celkem profláklé. Ostatně, několik stížností už evropská komise na Apple od Spotify dostala.

Epic a jeho cíl

Nebuďte naivní. Epic tady není za kladného hrdinu pro nás, chudáky uživatele. Ano, ve finále z toho můžeme profitovat i my, díky otevřenějšímu systému. Na druhou stranu tady jde zase o peníze. Epicu se zkrátka nelíbí provize, které platí. Fortnite vydělává miliony a miliony. Nebo spíše trochu víc milionů. Konkrétně 1,8 miliardy jen za rok 2019

Epic zkrátka chce i těch zbývajících 30 %. A bojuje teď proti Googlu a Applu, kteří jsou výjimečně na stejné lodi. Jak to všechno dopadne? Sám jsem zvědavý.

Každopádně Applu tuhle situaci nezávidím. Po problémech se Spotify na HomePodu a zakázání streamování her Microsoftu tu má teď další PR peklo.

Aktualizace 15. 8. 2020:

Ještě mě napadlo, že to celé vypadá, jako když Epicu nejde o 30% provizi. Ale o to, že chtějí umožnit otevření systému – aby na iOS uvedli svůj vlastní „AppStore“ a následně si mohli brát provizi ze všech prodávaných aplikací přes jejich mobilní Epic Store…

A přesně to také potvrzuje strana 5 a 6 jejich žaloby:

But for Apple’s illegal restraints, Epic would provide a competing app store on iOS devices, which would allow iOS users to download apps in an innovative, curated store and would provide users the choice to use Epic’s or another third-party’s in-app payment processing tool. Apple’s anti-competitive conduct has also injured Epic in its capacity as an app developer by forcing Epic to distribute its app exclusively through the App Store and exclusively use Apple’s payment processing services. As a result, Epic is forced, like so many other developers, to charge higher prices on its users‘ in-app purchases on Fortnite in order to pay Apple’s 30% tax.

Ve zkratce tady Epic přímo říká, že by poskytnul jejich alternativní app store…

Další vývoj

Pokud vás zajímá další vývoj této kauzy, pokračujte na další článek shrnující následné dění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *