Můj kamarád Michal se mi nedávno ozval s jedním problém. Že si prý už neví rady. Přítelkyni koupil nový telefon, chtěl se před ní předvést jako pořádný macho borec, že jí ukáže kouzelnou Apple magii – AirDrop. Jenže ouha. AirDrop vždy fungoval a zrovna v ten moment prostě ne a ne.
V blesku rychlé inspirace jsem to nazval pracovně iluze jablečné dokonalosti. Všichni jsme zavření v dokonalé rajské zahradě Apple ekosystému. Vše spolu mluví, spolupracuje. Jede to jak po másle v 99 % případů. A pak přijde ten jeden jediný moment, kdy to nefunguje, člověk zuří, ale co je nejhorší – vlastně se hrozně špatně zjišťuje, proč to hergot nefunguje.
A nebojte, na konec tohohle zamyšlení dám i pár rád, co s tím AirDropem. 🙂
Sladká zahrada uzavřeného ekosystému Apple
Uvědomili jste si někdy, kolik vychytávek v systémech používáme a bereme je jako samozřejmost? A to dokonce nejen v jednom zařízení, ale mezi všemi navzájem.
Osobně neustále přeskakuji mezi iPhonem – iPadem – Macbookem. Nejčastěji využívám třeba následující věci:
- sdílená schránka – zkopíruji text nebo obrázek na iPhonu a vložím třeba v Macbooku
- na notebooku si otevřu konkrétní webovou stránku, za pár hodin si vzpomenu, že bych na ní rád pokračoval, tak si na iPadu najdu otevřený panel z Macbooku
- na Macbooku chci do mailu vložit fotografii dokumentu, proto v aplikaci Mail zvolím možnost pro vložení fotografie z telefonu, na iPhonu se otevře automaticky fotoaparát a po vyfocení se fotka vloží přímo do e-mailu
- na telefonu procházím třeba Twitter a v případě potřeby můžu kdykoliv kliknout do docku a stránka se mi zobrazí přesně na stejném místě
- SMSkuji z notebooku
- všechny iMessage a SMS mám sdílené napříč všemi zařízeními, psát a přijímat můžu odkudkoliv
- i když u sebe nemám telefon tak můžu nadikova t odpověď na zprávu přes Apple Watch
A může toho být mnohem víc a víc. Těch vychytávek zjednodušujících život je neuvěřitelně moc. Což je skvělé…
Pokud to vše funguje
A když to výjimečně nefunguje, je to neuvěřitelně frustrující. Jako třeba u Michala. AirDrop nefungoval a v té chvíli nevěděl proč. Nikde se žádná chyba neobjevila. Nebo chtěl použít dálkovou spoušť fotoaparátu na hodinkách a nedošlo ke spojení s iPhonem. U mě se někdy rozhodne nefungovat sdílená schránka. Při odemykání telefonu kódem mi skoro nikdy nefunguje na první pokus jednička a mému bráchovi zase občas nejde odeslat iMessage na některé kontakty.
A v ten moment se iluze jablečné dokonalosti rozpadne. Najednou to nefunguje. Chyba někde v Matrixu a nevíte proč a kde. Naštěstí ve většině případů pomůže restart zařízení, případně opětovné přihlášení do chybné služby (iCloud prostě někdy hapruje). Přinejhorším nastupuje strýček Google a jeho rady nebo někdo zkušený s Apple produkty. V extrémním případě i obnovení zařízení do továrního stavu, případně servis.
Když jsem o tom všem trochu víc přemýšlel tak mi došlo, že uživatelé Applu jsou až tak moc zvyklí na funkčnost systému, že každá chyba nás vždy naštve.
Kromě všech jablečných zařízení mám na stole taky klasické PC s Windows 10. Tam něco hapruje každých pár dní, ale už jsem s tím tak nějak smířený a neočekávám bezproblémovou funkčnost. U mého bratránka jsme třeba museli obnovovat systém do továrního nastavení, protože počítač byl zapnutý a vytažený ze zásuvky – celý systém naprosto havaroval a nešel obnovit. Po obnovení továrního nastavení se poškodily aktualizační soubory (Windows se hlásil jako nelegální a Office nešly nainstalovat) a tak jsem musel celý systém nakonec reinstalovat na zformátovaný disk, protože žádné opravy nefungovaly.
Něco takového jsem u Macu nemusel řešit od té doby, co ho používám a to už je 10 let! Važme si proto hezky vyladěného a (většinou) funkčního systému. 🙂
A teď už slíbené tipy na AirDrop, pokud vám trošku zlobí:
Jak zajistit (téměř) bezproblémové fungování AirDropu
Po předchozím textu se asi těžko zaručím, že při dodržování následujících rad AirDrop pofičí bez problémů vždy a všude. Přesto je tu pár obecných rad, které se dají dodržovat:
- Příjemce i odesílatel by měli mít zapnutou Wi-Fi i Bluetooth
- Vypněte osobní hotspot, pokud ho máte zapnutý
- Pokud příjemce nevidíte, ať si zapne příjem přes AirDrop pro všechny (Nastavení – Obecné – AirDrop – Všichni) Eventuelně přes zkratku v ovládacím centru, kde dlouze klikněte na modul s Wi-Fi a BT vlevo nahoře. Následně se vám ukáže ikonka AirDropu, kde se tato možnost dá přepínat)
- Pokud chce mít příjemce zapnutou volbu pouze pro kontakty, musí vás mít v kontaktech a uložené telefonní číslo nebo e-mail. Já doporučuji oboje a mít to vyplněné navzájem. Jen pro jistotu 🙂
- Z mé osobní zkušenosti se telefon příjemce většinou neobjeví v seznamu k odeslání, pokud je uzamčený nebo uspaný.
PS: Kdybyste náhodou nevěděli, jak vyvolat ovládací centrum v iPhonu. Stačí přejet prstem v pravém horním rohu dolů u telefonů s FaceID. U telefonů s home tlačítkem zase přejeďte prstem nahoru ze spodní strany plochy.