Nový iPad Pro se dočkal M1 čipu, až 16 GB RAM, 2 TB úložiště, Thunderboltu a miniLED displeje. Nejvýkonnější tablet na světě ještě víc utíká konkurenci. Přehnané? Možná…
Už roky je Apple na tabletovém trhu úplně někde jinde. Ostatní výrobci často tablety přestaly vyrábět a nebo jejich nabídka zařízení nemůžou iPadu konkurovat ani ve výkonu ani v ekosystému. A není divu. Apple už od roku 2010 tlačí na vývojáře aby vydávali univerzální aplikace pro iPhone i iPad. Prakticky se tak nedá najít žádný software, který by neběžel na obojím.
Apple svůj náskok zvyšoval ještě více po uvedení speciálních iPadů Pro, které podporovaly stylus Apple Pencil, 120Hz frekvenci displeje, 4 reproduktory a výkonnější čipy s písmenem X, které znamenaly vyšší frekvence čipu a lepší grafický výkon. Díky tomu i můj 2017 iPad Pro 10,5” stále slouží neuvěřitelně dobře a zvládá všechno co na něm spustím.
Na eventu Spring Loaded se Apple rozhodl celý iPad Pro posunout na mnohem vyšší level.
Desktopový výkon v tabletu
Už dělší čas se vědělo, že iPad Pro musí dostat upgrade. Pár měsíců starý iPad Air ho dostihl jak ve výbavě, tak i ve výkonu. Čekali jsme, že do verze 2021 bude představena speciální silnější verze čipu A14X, která bude obsahovat třeba více grafických jader, více paměti a vyšší frekvence než u iPhonu 12. Chyba lávky. Apple všechny překvapil a do iPadu dal rovnou M1 čip. Přesně ten, který znáte z posledního Macu Mini, Macbooku Air nebo 13” Macbooku Pro.
To co na první pohled nedává moc velký smysl trochu změní význam, když se nad tím člověk zamyslí více do hloubky. Čip M1 je sice to nejvýkonnější co Apple aktuálně vyrábí. Na druhou stranu se jedná o velmi podobnou architekturu jako u A14 v iPhonu 12. A14X by prakticky byl M1. M1 akorát obsahuje speciální silikon speciálně pro Macy.
Jestli zvolit do iPadu M1 nebo A14X tak bylo pouze marketingové rozhodnutí. A možná taky šlo o to, že kvůli úsporám z rozsahu je pro Apple levnější vyrábět prostě jen M1 čip do Macu Mini, Macbooků Air/Pro a do iPadu – nemusí dělat speciální verzi čipu pouze pro relativně málo prodávaný iPad Pro (píšu relativně čistě proto, že normální iPad a iPad Air budou kvůli ceně na 100 % prodávanější).
Co M1 čip v iPadu Pro znamená prakticky?
- O 50 % vyšší výkon procesoru než u čipu A12Z z minulého iPadu Pro – 8 jader
- O 40 % vyšší výkon grafiky – 8 jader
- 16 jádrový neural engine pro strojové učení
- 2x rychlejší úložiště – až 2 TB
- Sdílenou, rychlou operační paměť
- 8 GB RAM nebo 16 GB RAM u iPadu Pro s 1TB a 2TB úložištěm
Tak jako tak – M1 v iPadu je bomba. Zvýšení operační paměti z předchozích 6 GB RAM na aktuálních 8/16 GB znamená konečně dostatečné místo pro běh více aplikací pro potřeby multitaskingu.
A to je všechno? Těžko říct. M1 se zdá jako velký overkill, který iPad nedokáže využít. Zástupci Applu se již opakovaně vyjádřili, že dávat macOS do iPadu nehodlají. Ale i tak tu jsou velké výhody.
- Velká rezerva výkonu do budoucna – už teď iPady vydrží klidně 5 let. To jim dřív odejde baterka, než že by čip nestíhal aplikace nebo hry
- Větší možnosti profesionálních aplikací – díky větší kapacitě RAM teď třeba kreslící aplikace zvládnou udržet v paměti mnohem více aktivních vrstev. Čip zvládne u externích displejů až 6K rozlišení (také díky Thunderbolt 3 konektoru) a Apple má těď mnohem více prostoru pro výrazné zlepšení multitaskingu u iPadOS 15 v létě.
MiniLED displej – revoluce v LCD technologii, technika XDR displeje
Nové iPady Pro jsou zvenku totožné. Tedy alespoň 11” verze je úplně stejná. Velký 12,9” brácha nabral půl milimetru šířky kvůli novému miniLED displeji (mimochodem to je taky důvod, proč na letošní velký Pro nepůjde použít Magic Keyboard z loňska, to bude hodně lidí mrzet).
Co je to miniLED? Klasické LCD měly vždy tu nevýhodu, že byla podsvícená celá plocha displeje. Při zobrazení černé scény černá nikdy nebyla zcela černá, ale spíše šedá. Tento problém řeší technologie miniLED. Nebo v případě Applu to je pojmenováno jako Liquid Retina XDR displej.
Displej používá pro podsvícení 10 000 (!) miniaturních LED. Díky tomu má neuvěřitelných 2 500 zhasínacích zón, které dokáže podle potřeby zapnout nebo vypnout. Pokud tedy třeba filmová scéna obsahuje noční oblohu, pak vrchní polovina displeje zůstane vypnutá a černá bude opět černá. Pro srovnání – profesionální XDR displej od Apple má zhasínacích zón “pouze” 576!
Díky této vlastnosti se Liquid Retina XDR přibližuje k OLED displejům – kontrast činí 1 000 000 : 1. Narozdíl od OLEDu je tu ale jedna velká výhoda – výrazně vyšší jas displeje. Udržitelný jas činí 1000 nitů a pro potřeby HDR obsahu až 1600 nitů!
Samozřejmě nesmí chybět ani podpora True Tone pro korekci barev dle prostředí, barevný rozsah P3, podpora Dolby Vision nebo ProMotion technologie pro variabilní obnovovací frekvenci až 120 Hz.
Je škoda, že 11” iPad nedostal stejný displej. Ale určitě se dočká při další obnově iPadu Pro.
Rychlost ve vzduchu i v drátě – 5G a Thunderbolt 3
Díky M1 čipu získal iPad Pro podporu extrémně rychlého rozhraní USB-C/Thunderbolt 3 s propustností 40 Gbps a podporou 10Gbps ethernetu. To v praxi znamená podporu pro externí displeje s rozlišením až 6K (jako je třeba XDR od Apple), možnosti rychlejšího externího úložiště nebo mnohem více prostoru pro Thunderbolt dokovací stanice.
Vysokorychlostní sítě nové generace byly velké téma pro nové iPhony 12. iPad Pro nesmí chybět – kdo si zvolí verzi s GSM připojením získá podporu 5G. To znamená rychlost až 4 Gbps pro mmWave. Ta je dostupná bohužel pouze v USA. U nás standard mmWave zatím neexistuje a tak se dočkáme v Evropě “pouze” nižších rychlostí 5G.
Ultra široká přední kamera a další maličkosti
Přední kamera je nyní ultra-wide. To neznamená pouze větší záběr fotek, ale také trochu Apple magie. Díky strojovému učení umí kamera sledovat člověka v záběru. Pokud přijde člověk navíc, kamera zabere oba. Pak to vypadá jak kdyby kameru držel kameraman, který se hýbe společně s nahrávanými subjekty. Apple tuhle vychytávku pojmenoval Centre stage a jsem velice zvědavý jak bude v praxi fungovat.
Díky spojení nového image signal procesoru z M1 čipu a LIDAR senzoru dokáže iPad Pro mnohem lépe ostřit a fotit v horších světelných podmínkách.
Magic Keyboard se nyní prodává i v bílé barvě. Bohužel i nadále stojí šílených téměř 9 tisíc Kč.
České ceny a dostupnost
Předobjednávat můžete od 30. dubna přímo na Apple.cz. 11” verze vás bude stát od 22 990 Kč za verzi s Wi-Fi a 128 GB paměti. 12,9” verze stojí od 30 990 Kč a je tedy dražší než model z minulého roku. U obou můžete za 4 000 přidat připojení přes GSM.
U obou vás bude stát skok na 256 GB místa 3 000 Kč. Vyšší kapacity jsou horší. Především změna na 1TB verze vás přijde na mastných 20 000 Kč. Nejspíš kvůli upgradu RAM z 8 GB na 16 GB u 1TB/2TB variant.
Co se týče mého názoru, tak nový iPad je naprosto přehnaná věc a to je super. Postupem času se totiž dražší technologie dostanou i k levnějším modelům. 11” iPad se miniLED displeje dočká nejspíš příští rok. iPad Air možná za dva roky. A třeba mezitím nové displeje dostanou i Macbooky, pokud Apple vyřeší problémy s výrobou.
Uvidíme co Apple s M1 čipem vymyslí. Doufám, že letošní iPadOS 15 posune iPad na vyšší úroveň v oblasti podpory externích displejů a multitaskingu.
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.
[…] jsem se o technologii miniLED rozepsal v článku o iPadu Pro 12,9″, takže si případně můžete počíst tam. Důležité je, že miniLED přináší […]