Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

iPhone SE 2 je za rohem – jaký bude a co mu předcházelo

David Hořínek 2

Uplynulý víkend je zajímavý tím, že se vlastně vůbec nic zajímavého nestalo. A tím bych mohl tento článek ukončit. Jenže jedna relativně zajímavá věc tu je. A tím je nový iPhone 2 SE.

Nový iPhone SE se totiž neustále vrací. První zmínky o vytouženém, novém modelu se objevily už mnoho let zpět. Jen rychlé hledání na Google zobrazilo třeba články z roku 2018. Tehdy se čekalo, že se styl iPhonu X přenese na menšího a levnějšího bratříčka. To by znamenalo hybrid iPhonu SE a bezrámečkového iPhone X.

Tehdy jsem si říkal, že to je nesmysl. „SE“ model symbolizoval využití staršího hardwaru za přijatelnou cenu a v té době pro Apple bylo FaceID i OLED displeje příliš nová a drahá technologie u jablečného telefonu. Teď ale opět nastala situace, kdy se vyrojily nové spekulace o uvedení iPhonu SE 2, které mělo nastat každou hodinou… a víte vlastně, co novému modelu SE předcházelo?

Snaha o malý a „levný“ iPhone

Jak vypadají aktuální domněnky? Říká se, že iPhone SE 2 bude prakticky letošní iPhone 9. Levný telefon, využívající tělo iPhonu 8 s novějším čipem z iPhonu XS/iPhonu 11 a novými fotoaparáty.

To zní celkem reálně, že? Tehdy takto Apple skutečně ten telefon postavil. Vzal těla, která se mu válela na skladě z iPhonu 5/5S, zasadil do nich rychlý procesor, přidal novější čočky, odebral 3D Touch a cenovku v roce 2016 nastavil v České republice na 12 999 Kč za 16 GB verzi a 16 999 za 64 GB variantu.

iPhone SE za 400 dolarů vypadal velmi lákavě

Jednalo ses o telefon, který se stal hitem. Kupovalo si ho spoustu lidí, kteří nepotřebovali nejnovější model iPhonu, který tehdy začínal na 20 000 Kč. Kompromisů bylo málo. Chybějící 3D Touch dnes vypadá jako předpověď budoucnosti, kdy dnešní iPhony už ho mají jen softwarové řešení. TouchID fungovalo skvěle jako vždy a malá velikost byla pro mnoho lidí naopak přínosem.

Apple nikdy neprodával levné telefony, ani se o to nesnažil. Apple se snaží proti levnějším telefonům s Androidem bojovat tak, že nechá v prodeji i několik let staré modely. Aktualizace iOS většinou dostáváte 5 let a dnešní iPhony jsou tak výkonné, že méně náročným uživatelům skutečně tak dlouho vydrží. O rok později navíc iPhone SE dostal upgrade na 32 GB respektive 128GB paměti.

iPhone SE byl první pokus bojovat s levnější konkurencí. A zabralo to. Model SE se katapultoval mezi nejprodávanější telefony na světě a v prodeji se držel několik let. Apple ukončil výrobu iPhonu SE v roce 2018. Mimochodem, SE nebyl úplně tak první pokus o levný iPhone. Pamatujete si na model iPhone 5C?

Počátek barev s iPhonem 5C

iPhone jste většinou mohli mít v jakékoliv barvě, pokud je to barva bílá nebo černá. Na jiné varianty jsme museli čekat dlouho. Dokud nepřišel rok 2013, kdy byl představen iPhone 5C.

iPhone 5C byl představený spolu s modelem 5S. Narozdíl od něj neměl ty nejnovější komponenty – výbavou vycházel ze staršího modelu iPhone 5. Lišil se ale především v materiálu. Jeho vnějšek byl vyrobený z polykarbonátu, který by někteří škarohlídi mohli označit za plast :-). 5 barev mělo úspěch především u žen. V rámci značky iPhonu tento model ovšem spousta novinářů označovala za „propadák“. Přitom čistě prodejní čísla by stačila na katapult mezi nejprodávanější modely z řad Androidu.

K dispozici byly velikosti 16 a 32 GB. Ty byly nahrazeny pouze 8 GB možností při uvedení iPhonu 6 a výroba telefonu byla ukončena o další rok později s uvedením iPhonu 6S. iPhone 5C tehdy začínal na sebevědomých 14 699 Kč. Mimochodem, pamatujete si dnes už legendární přešlap s kryty, které připomínaly kroksy? 🙂

Tyhle kryty byly trošku omyl

iPhone SE 2 pro rok 2020

Podle mě nedává smysl čekat tvar starého iPhonu SE s bezrámečkovým displejem. I když na konceptech to vypadá pěkně, není to příliš reálné. To by totiž znamenalo vývoj zcela nového modelu. Dle mě máme jednu hlavní možnost:

  • iPhone 9 / iPhone SE 2 v těle staršího iPhonu 8 s lepším foťákem a procesorem

Model středně drahého iPhonu zabrala řada XR/11. Nejspíš proto nemůžeme očekávat něco ve stylu iPhonu X s horším displejem. Takový telefon už totiž máme a myslím si, že v tomto bude Apple pokračovat.

Na druhou stranu lidé stále vyhlíží cenovku původního SE a menší velikost do ruky. Všechny iPhony jsou dnes totiž „obrovské“. Navíc, mnoha lidem chybí i senzor otisku prstu. Zvlášť v dnešní době, kdy všichni nosíme roušky. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *