Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Apple dnes začal prodávat nový iPhone SE 2

David Hořínek 3

Tak jsme se dočkali. Přesně jak jsem psal před necelými 10 dny, Apple dnes představil nový iPhone SE. Jak je často u naší jablečné společnosti zvykem, nedočkali jsme se číslovky v názvu podobně jako u iPadu, iPadu Air apod.

Nový iPhone SE je tu. Je přesně takový, jakého jsme čekali. Jen jsem si nebyl jistý, jestli to bude oficiálně SE nebo iPhone 9 :-).

Tak se na něj pojďme podívat. Čeho jsme se dočkali a co je možná trošku jinak?

Rychlost bude bez kompromisů

Dle očekávání nový iPhone SE v sobě má čip A13 Bionic – ten samý, který v sobě má iPhone 11 (Pro). O zpomalení systému nebo pomalých reakcích rozhodně nebude moct být řeč. I po více než půl roku od uvedení je tento procesor neuvěřitelně rychlý. V měření výkonnosti stále překonává i aktuálně uvedené telefony od konkurence. Lépe to už snad vyřešit nešlo. Udělalo mi to větší radost, než kdyby si do nového SE našel cestu o generaci starší A12.

TouchID je přesně to, co si spousta lidí žádalo. Telefon pomocí otisku prstu odemknete rychle a bez chyb. Zvlášť v dnešní době roušek to ocení spousta lidí. A ti, kteří mají FaceID, musí zadávat stále kód nebo vymýšlet způsoby, jak to obejít.

Podpora Qi standardu bezdrátového nabíjení je stejná jako u iPhonu 8. Telefon tak můžete dobíjet na každé standardní nabíjecí podložce. Potěší podpora rychlého nabíjení – nový SE nabijete z 0 na 50 % za 30 minut pokud použijete 18W nabíječku nebo silnější. Postačí třeba ta dodávaná k iPhonu 11 Pro, která samostatně stojí 890 Kč.

Fotoaparát se dočkal vylepšení

Říkat, že nový iPhone se dočkal vylepšení fotoaparátu by bylo jako nosit dříví do lesa. Takže v bodech:

 • 4K 60fps video pro zadní kameru, rozšířený dynamický rozsah v 30fps
 • 12MP čočka na zadní straně, f1.8, optická stabilizace obrazu
 • podpora portrétového režimu na zadní i přední kameře (pouze lidé)
 • 7MP přední kamera, f2.2 1080p 30fps
 • Podpora smart-HDR

Ve zkratce tu máme jednu čočku schopnou zaznamenávat 4K video ve skvělých 60 snímcích za sekundu a podporou portrétového režimu osob, což umí i přední kamera. Podle mého dostatečné pro naprostou většinu lidí.

Další podrobnosti

Telefon narozdíl od nového Macbooku Air podporuje nejnovější a nejrychlejší standard WiFi 6 (802.11ax).

Spolu se standardní SIM podporuje nový iPhone SE i eSim.

Vcelku překvapivě chybí nový čip U1 zajišťující ultra wideband služby pro přesnou lokalizaci zařízení i uvnitř budov. Nový iPad Pro 2020 ho ale také nemá. Ukazuje se tak, že přidání čipu nejspíš vyžaduje větší zásah do návrhu zařízení a základní desky.

Narozdíl od původního SE nemá nový model 3,5 jack pro sluchátka. Není to moc překvapením, protože iPhone 8 ho také neměl.

Souhrn

Nový iPhone SE je přesně ten telefon, který jsem čekal. Využívající staršího těla iPhonu 8, nového a rychlého čipu A13 Bionic z nového iPhonu 11, s lepším fotoaparátem a přitom za nejdostupnější cenu. Ceny začínají v ČR na 12 990 Kč u 64GB varianty. 14 490 Kč za 128 GB úložiště a 17 590 Kč za 256GB místa.

Dle mého názoru iPhone SE z roku 2020 splní všechna očekávání těch, kteří chtějí rychlý iPhone se čtečkou otisků prstů. Stejně tak udělá radost všem, kteří mají stále rádi menší telefony.

Co se týče ceny. Pokud vám jde o co nejlevnější nový iPhone není co řešit. Pokud ale někde najdete o generaci starší iPhone XR, ceny začínají zhruba na 15 tisících za nový kus. Podívejte se třeba na Heuréce. Pokud někoho zaujme mnohem větší výdrž na baterii, větší displej, FaceID a téměř bezrámečkový displej, tak iPhone XR je stále lepší volba za mírně více peněz.

Nový iPhone SE 2. generace přináší:

 • 4,7″ retina displej
 • čip A13 Bionic
 • 12MP kamera s podporou portrétů
 • TouchID
 • Haptic Touch
 • IP67 certifikace s odolností proti prachu a vodě (to znamená až 1 metr po dobu 30 minut)
 • Bezdrátové QI nabíjení
 • Barvy – černá, bílá, Product RED červená
 • Ceny od 12 990 Kč do 17 590 Kč
 • Předobjednávky začínají na Apple.com 17. dubna 2020 od 14 hodin
 1. […] Nový iPhone SE – představující článek na Granátovým JablkuiPhone SE na Apple.comiPhone SE za rohem – spekulativní článek na Granátovým Jablku před vydáním telefonuNový iPad Pro 2020, Macbook Air, Mac Mini – představující článek na Granátovým JablkuMichalův článek o používání iPadu jako hlavního počítačeInformace k nové Magic Keyboard na Granátovým JablkuiPad Pro na Apple.comKlávesnice pro iPad na Apple.comNový Macbook Air na Apple.com„Aktualizovaný“ Mac Mini na Apple.comSpojení Apple a Googlu pro trasování pozitivních na COVID […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *