Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jablko, které nepatří do jablečného koláče – Apple Watch a aktivita

Kristýna Hořínková 0

Nevím jak vy, ale já musím s klidným srdcem říct, že my s Davčou tu karanténu zvládáme skvěle. Já si vařím, peču a uklízím a on si pracuje, píše jablíčko a pomůže, když mi v kumbálku něco spadne na hlavu. Harmonie. Klid a pohoda. Svět jako by se zastavil. Škoda jen, že venku neustále řádí šířící se virus, na který bohužel zatím není lék. Všichni lékaři, sestřičky a ostatní příslušníci záchranných složek mají můj velký obdiv a uznání.

Pro zvednutí nálady Vám tady dneska popíšu další Apple věcičku týkající se Apple Watch, která obohatila můj život a stala se nepostradatelnou součástí mého života. Mimo jiné se také dozvíte, jaký problém nastane, pokud jste zvyklí nosit kabelku na levém rameni.

Apple Watch vs sport

Sport. Činnost, která nyní chybí mnohým z nás. Jasně, všichni si můžeme zacvičit i doma u televize, ale zcela upřímně by mě můj soused asi zabil, kdybych začala skákat přes švihadlo nebo zběsile poskakovat v obývacím pokoji přímo nad jeho hlavou. Navíc Davča už takhle „cvičí “ už dva týdny a během té doby se někam (jen) ztratila váha a většina brambůrek ze skříňky. Asi trpaslíci…

Loni v dubnu se můj život obohatil o Apple Watch 3. generace. Motivace pro delší běhy a aktivnější cvičení. Vždycky jsem je chtěla a najednou byly tu. Prostě pecka. Nebýt Davči, tak bych si je asi nikdy sama nekoupila, ale když žijete s někým, kdo je „Applofil“, tak to jinak asi ani nejde.

Když se nyní zpětně dívám na svoji aktivitu, musím říct, že Apple Watch rozhodně motivují. Každý den cvičení, každý den uzavřené všechny kroužky.

Tři barevné kroužky aktivity na Apple Watch:

Modrá znamená klid aneb 1. kroužek Stání – Donutí Vás vstát, když už dlouho sedíte na zadku. Kroužek stání splníte tím, že se každou z dvanácti hodin denně alespoň na jednu minutu postavíte a trochu se protáhnete. Osobně tuto věcičku považuji za docela užitečnou, protože se mi nesčetněkrát stalo, že jsem se začetla do spisu a hodina byla pryč jen to hvízdlo. Jakmile mi hodinky píply, vždy jsem se alespoň trochu protáhla v kanceláři, nebo si zašla do kuchyňky pro vodu. Časté sezení může vést ke zdravotním problémům a snižuje krevní tlak. Sice se mi kolega v kanceláři vždycky smál, když jsem začala skákat panáka nebo zběsile dřepovat a to klidně i v podpatcích. Ale co?! Tu energii, kterou mi to dodalo, prostě ničím nenahradíte (pokud nesníte tabulku čokolády a nezapijete to kotlem kávy, což považuji také za docela přijatelnou a příjemnou alternativu).

Zelená znamená život aneb 2. kroužek Cvičení – Cvičení… mučení. Ale není to tak hrozný. Stačí třicet minut denně svižné chůze a je hotovo. Kroužek cvičení nám průběžně během dne ukazuje, kolik minut „dynamické aktivity“ máme již za sebou a kolik nám ještě chybí. Automaticky se vyplňuje, pokud máme aktivovaný trénink v aplikaci Cvičení. Můžeme ho vyplnit najednou, nebo postupně. Třicet minut cvičení denně je ze strany lékařů považováno za zdravější, než když jednou týdně naběhnete do posilovny a strávíte tam půl dne mučením svého „vypracovaného“ těla, necháte tam moře potu, a ještě k tomu si vyfotíte tu trapnou selfie, aby Vám ostatní věřili, že jste byli cvičit, když potom tři dny nemůžete nic dělat, protože Vás všechno bolí.

Absolutně nevím, na co tady narážíš (-:

David

Červená znamená válku aneb 3. kroužek Pohybu – Osobní cíl v počtu kalorií spálených při aktivitě. Cíl si nastavujete sami a počítá se do něj opravdu vše. Od chůze po vysávání a vytírání podlahy. To byste nevěřili, kolik takovým úklidem doma můžete spálit kalorií. Na konci každého týdne Vám navíc hodinky navrhnou zvýšení nebo snížení cílového pohybu podle toho, jak se Vám dařilo.

Vše výše popsané je ostatně i heslem Apple Watch: „Hýbej se, cvič a občas se postav.“ Jednoznačně tři věci, které nám zdravotně mohou jen prospět. To asi je ve stručnosti, abyste byli v obraze.

Aplikace v mobilu Vám potom nabízí přehled veškeré Vaší aktivity. Je to fakt pecka.

Problém ale nastává například zde:

  1. Nosíte kabelku na levé straně a při chůzi jste si zvykli ji držet? Tak se připravte na to, že spálíte mnohem méně kalorií (alespoň podle Apple Watch) než Vaše kamarádka, která má kabelku na pravém rameni. Vtip? NE. A proč tomu tak je? Jednoduše protože Vaše kamarádka volnou rukou, na které má i Apple Watch (tedy pro ostatní ženy – levé zápěstí), při chůzi automaticky máchá rukou dopředu a dozadu. Hodinky pak tento pohyb vyhodnocují za namáhavější a aktivnější, než je ten Váš. To nevadí, že ona si kabelku drží pravou rukou, prostě „cvičí“ víc. Dost k vzteku, ale pořád to můžete vyřešit tím, že si Vaše Apple Watch nastavíte na druhé zápěstí, nebo začnete kabelku nosit na pravém rameni. Neřešitelný problém ale nastává až pod číslem dvě.
  2. Trpíte na nízký krevní tlak? Máte studené ruce? Tak se psychicky připravte na to, že ať uděláte cokoliv, tak Vašemu partnerovi, kamarádovi nebo kamarádce s teplýma rukama, se aktivita při chůzi sama sepne daleko rychleji než Vám. To jsem ostatně popisovala už v prvním díle Jablečného koláče. Když jdeme s Davčou na procházku, jemu aktivita po chvilce oznámí „Vypadá to, že cvičíte. Zaznamenat chůzi?…“ a já si na toto oznámení potom ještě musím zpravidla půlhodinky počkat. Někdy se mi to nezapne vůbec. Copak ty hodinky mají nějaký senzor a vidí, že Davča funí jako lokomotiva? Nebo jako co? Dost trapný a trapnější ještě je, že i když si aktivitu zapneme současně, já spálím mnohdy jen polovinu kalorií, co Davča. Jelikož máme nastavený stejné denní cíle, tak já se po procházce můžu znovu vydat na další vydatný trénink a Davča už má klid, chipsy, víno a nohy na stole.

Život prostě není fér!

Mějte se krásně a pokud máte Apple Watch, noste kabelku na pravém rameni!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *