Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak k iPadu připojit jakékoliv USB zařízení

David Hořínek 6

Pokud si k iPadu pořídíte Lightning/USB redukci, můžete z něj udělat mnohem schopnější zařízení. Připojte flashky, pevné disky, klávesnice, myši, mikrofony, herní ovladače a další!

Už dlouho se vedou spory o to, jestli je iPad plnohodnotný počítač. Mohli jste si o tom přečíst třeba v Michalově článku, jestli jde iPad používat jako hlavní počítač. Můj názor je ten, že notebook nahradit iPadem lze. Ale záleží na tom, co konkrétně potřebujete dělat.

Například já jsem schopný na blogu kompletně pracovat na iPadu. Je to trochu složitější kvůli práci s fotkami a soubory, ale jde to. Pro některé věci ale může být iPad limitující, hlavně pokud potřebujete externí periferie. Naštěstí existuje řešení. Díky oficiální redukce z Lightning na USB-A můžete připojit mnoho příslušenství. A možná je toho víc, než by někdo čekal. Navíc některé věci fungují i na iPhonu.

iPad s připojeným USB mikrofonem Rode, bezdrátovou myší a klávesnicí přes smart connector

Oficiální Lightning – USB-A redukce od Apple pro iPad

Redukce jsou od Apple v prodeji celkem dvě.

 1. Lightning/USB adaptér fotoaparátu – levnější možnost za 890 Kč. Umožní vám připojení USB zařízení k iPadu/iPhonu. Zásadní nevýhody jsou dvě. Nemůžete s ním svůj iPhone/iPad nabíjet a při použití tohoto adaptéru nemůžete používat externí periferie s vyšším odběrem energie (například pevné disky). Z tohoto důvodu si doporučuji mírně připlatit a pořídit následující možnost.
 2. Lightning/USB 3 adaptér fotoaparátu – dražší, ale mnohem schopnější verze za 1 190 Kč. Kromě USB-A portu má ještě Lightning port pro připojení napájení z nabíječky
Lightning – USB3 adaptér fotoaparátu pro iPhone/iPad

Vůbec nedoporučuji první možnost. Kupte rovnou adaptér s napájením. Za 300 Kč navíc získáte mnohem schopnější a všestrannější redukci.

Co lze připojit Lightning/USB 3 adaptérem fotoaparátu

Sám Apple uvádí následující možnosti použití:

 • rozbočovače – USB huby
 • ethernetové adaptéry – připojení ke kabelovému internetu
 • zvuková a MIDI rozhraní – například hudební klávesnice atd.
 • čtečky karet CompactFlash, SD nebo microSD.
 • přenesení fotek z digitálního fotoaparátu
 • „Lightning/USB 3 adaptér fotoaparátu podporuje standardní formáty fotek jako JPEG a RAW spolu s formáty videa ve standardním a vysokém rozlišení jako H.264 a MPEG-4. 12,9palcový iPad Pro (1. a 2. generace) a 10,5palcový iPad Pro přenášejí data rychlostí USB 3, zatímco 9,7palcový iPad Pro používá USB 2.“
Připojený externí pevný disk k iPadu přes redukci

To ale samozřejmě není všechno. Vyzkoušel jsem ještě několik dalších možností. Jak vidíte na fotkách okolo, úspěšně jsem k iPadu připojil následující periferie:

 • USB mikrofon RODE
 • flashku
 • HDD – pevný disk (ten ale kvůli vysokému odběru energie bude fungovat jen s připojením nabíječky!)
 • externí USB klávesnici
 • externí USB číselnou klávesnici – numpad
 • USB myš
 • herní ovladač Dual Shock 4 od PlayStationu 4 – ten se při tomto použití zároveň dobíjí

Pokud využijete USB rozbočovač, můžete těchto zařízení připojit dokonce víc najednou. Může se ale stát, že pak ani napájení do redukce nebude stačit. V tom případě můžete potřebovat rozbočovač s vlastním napájením. Například něco z této nabídky na Alze.

Připojený herní ovladač Dual Shock k iPadu přes kabel

Celkově musím říct, že mě redukce velmi příjemně překvapila. Někoho se může stát požadovaná cena moc. 1 190 Kč není málo. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že se nejedná o obyčejnou kabelovou redukci. Tento adaptér je vlastně mikročip s vlastním firmwarem. Takže se může stát, že po připojení kabelu uvidíte podobnou zprávu jako já – bude potřeba software v redukci aktualizovat.

Aktualizace softwaru redukce v iPadu

Na konec musím ještě říct, že Lightning/USB 3 adaptér fotoaparátu bude fungovat také na iPhonu třeba pro stahování fotek nebo připojení flashky/pevného disku. Nezapomeňte si ale externí diskové zdroje otevírat přes aplikaci Files/Soubory. Jinde v systému je neuvidíte a žádná hláška o připojení disku na vás nevyskočí.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

 1. Vladimir Neuman Vladimir Neuman

  Dobrý den,
  pokud přes takovouto redukci připojím k iPadu USB DAC, hudba se do DACu nedostane. S Mac mini DAC funguje. Nějaká rada?
  Děkuji Neuman

  • Zdravím, jediné co můžu poradit je mít poslední verzi systému, tu redukci zároveň napájet nabíječkou aby DAC měl napájení pokud ho potřebuje. Pokud je ten DAC certifikovaný přes MFI program, pak by na 100 % měl fungovat.

 2. Lubomir Bartus Lubomir Bartus

  Dobry vecer.
  Kupil som si adapter k ipadu a neviem to spojazdnit. Chcel som pripojit esterny disk ktory mam napojeny v sieti cez adapter. Pevny disk vsak v ipade neviem najst. Viete mi prosim poradit?
  Dakujem.
  Ps: ipad mam 10,1 2021 a adapter usb3 camera adapter lightning original od applu

  • Zdravím Lubomíre. Pokud máte disk správně napojený a i tak není v aplikaci Soubory vidět, pak ho připojte k počítači a přeformátujte ho na souborový systém exFat, to by mělo pomoct. NTFS a podobné neumí iOS číst.

 3. T. Neckář T. Neckář

  Ke svému novému iPadu Air s čipem M1 jsem si koupil originální adaptér na USB A a připojil starý hdd samsung 500GB na který si archivuji filmy. Nikdy dřív jsem ke svým minulým iPadům nic nezkoušel připojovat a tuto redukci jsem si koupil, protože jsem byl zvědavý ?. Nejprve se nic nedělo, ale když jsem se vrátil z wc běžel film! Samozřejmě jsem předtím nainstaloval VLC a ono to přehrává jak avi tak mkv! Jsem nadšen ?. Nyní si již nemusím do postele tahat maca ?.
  Jenom bych chtěl upozornit, že načtení filmu chvíli trvá (pár minut, možná)

  • Super, díky za potvrzení. Upřímně se divím, že se to HDD rozjelo bez dodatečného napájení pouze přes USB-A. Asi to bude tedy pomalejší 5400 ot/min disk a to ve spojením s pomalou rychlostí USB-A sběrnice a nějakým filmem ve vysokém rozlišení… to celkem chápu, že to nějakou dobu trvalo, než to přechroustalo. 😀

   David

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *