Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

iPad Pro jako hlavní počítač? Jde to?

Michal Motyčka 2

Microsoft představil světu svůj Surface a svět pochopil, že může dostat plnohodnotné PC v kompaktním balení. Apple tedy zareagoval a představil iPad Pro. Časem mu odemknul souborový systém, naučil konektor skutečně komunikovat a dokonce vyladil svoji tužku na nejlepší citlivost na trhu.

Pořídil jsem si iPad Pro (2018). Bylo super mít po 5 letech HW aktualizaci a navíc jsem se těšil, že začnu více psát rukou. Časem mne ovládla myšlenka, zda by můj nový iPad nešel používat jako hlavní PC, neboť toho umí skutečně hodně.

Níže vás čeká podrobná procházka životem středně náročného uživatele, výpis všech nároků na PC a recenze, zda by takovým nárokům dostál právě zmíněný iPad Pro. Závěrem vystavíme iPad tabulkovému srovnání oproti PC/Macu.

A bude to vedeno jako takový rozhovor Macu s iPadem – take it easy! 🙂

K čemu používám PC/MAC a jak si s tím poradí iPad Pro?

Využití USB-C naplno

V práci či soukromí se mi tu a tam stane, že potřebuji zapojit do svého PC flashku. Ano, i v době cloudů je tento malý HW pořád relevantní. Kromě flashky chci používat různé přístroje (od větráčku na stole po externí mikrofon). PC/Mac mi tento úkol hravě zvládá.
iPad Pro disponuje konektorem USB-C a má k dispozici pouze jeden. Pokud chcete cokoliv připojit, budete pravděpodobně potřebovat redukci. Doporučuji použít takovou, která bude umožňovat minimálně: a) Nabíjení skrz USB-C b) HDMI c) USB-A
S redukcí nebudete mít problém do iPadu například připojit flashku a stáhnout z ní obsah pomocí nativní aplikace Soubory. (Stáhnete zde.)
Co se týče připojení něčeho složitějšího, doporučuji vždy sledovat, zda je zařízení kompatibilní s iPadem, nemusí to být automaticky dáno. Protože však osobně nezažívám situaci, kdy by mi někdo přinesl HW zařízení s prosbou "Můžu si to k tobě připojit?", troufám si říct, že iPad v této kategorii nezklamal.

Multimédia

Tohle je asi ta nejnenáročnější aktivita. Chci si pustit buď Netflix, nebo film z úložiště, ideálně i s titulky. Na PC samozřejmě žádný problém. 
Netflix, HBO, Apple TV+ a podobné služby mají vždy svoji aplikaci. S takovými nemá iPad žádný problém. 
Co se týče filmu z úložiště a titulky k němu, opět s trochou šikovnosti (a aplikací)  vše zvládnete. Na přehrávání filmů a práci s titulky doporučuji aplikaci PlayerXtreme (Ke stažení zde.) 

Připojení iPadu k projektoru?

V rámci práce často něco prezentuji. Buď přímo vytvořenou prezentaci, nebo jen statický obraz. PC disponuje HDMI konektorem a není proto žádný problém jej k tomuto účelu využít. Neměl jsem ještě nikdy problém, když nepočítám poškozené projektory a zlámané kabely.
A máme tu první okurku. iPad Pro zvládá přes redukci připojení k HDMI. Můžete si díky tomu nasdílet svůj iPad na větší monitor apod. Ale co se prezentace obsahu týče, není absolutně spolehlivý. 
Pokud s sebou nebudete mít pro jistotu notebook v tašce, může se snadno stát, že iPad bude signalizovat úspěšné připojení projektoru, ale projektor zkrátka zařízení nerozpozná. A stalo se mi tak bohužel i u projektorů, se kterými ještě týden zpět nebyl problém. 
Zde vás zkrátka iPad může snadno zklamat.

Kancelář, Microsoft Office a iPad.

Využívání programů Word, Excel a PowerPoint patří asi ke každé profesi. Prohlížení, ale i vytvoření zcela nového dokumentu rychle a pohodlně zvládá PC samozřejmě bez problémů.
Předesílám: Nepokoušejte se o práci s Office bez externí klávesnice. A to ani v případě, že na SW klávesnici píšete 400 úhozů/m. Jedná se spíš o problém aplikací Office, které zkrátka ani po těch letech nejsou zcela uzpůsobeny na dotykové ovládání. Ale kdo by nesouhlasil: Zkuste si práci s tabulkami v excelu, upravujte buňky a kopírujte je do tabulky vedle. Za minutu budete mít chuť vytáhnout Billa Gatese z důchodu a nechat ho to osobně přeprogramovat.
Ne, na opravdu plnohodnotnou práci s Office je iPad pořád krátký. Uděláte ve Wordu revize s komentáři, ale druhá strana to obdrží pouze jako červeně podtrhaný text bez komentářů. Vytvořit prezentaci v Power Pointu alespoň na úrovni "Junior Whatever Manager" nemáte šanci - PP není pro iPad plnohodnotný, spousta nutných nástrojů zkrátka chybí. Excel je to jediné, co jakž takž funguje, pokud ovládáte zkratky třemi prsty (kopírovat a vložit). Ale na nějaká složitá makra a programování zapomeňte. 

Gaming – Mac vs. iPad

Rád si ve volné chvíli zahraju nějakou strategii, či se chvilku ponořím do jiného světa, kde si mohu zastřelit, co mě napadne... Nejsem vysazen na ty nejnáročnější hry, ale chci, aby moje zařízení zvládlo alespoň průměrnou 3D hru bez sekání. 
Když pominu potřebu konkrétních her, jednu věc chci určitě přenášet s sebou lifetime bez ohledu na zařízení: Knihovny her jako Steam nebo Epic Games Store.
Věděli jste, že grafický výkon iPadu Pro se může skoro rovnat s konzolí Xbox? A že si můžete připojit i herní ovladač? Wow, že? A víte, co si s tím můžete zahrát? Mario Cart. Maximálně.. 
Nechápal jsem, nechápu a nepochopím, ale ani veškerá připravenost na náročné herní tituly zkrátka nedonutila Apple kopnout do vývojářů, že konečně nastal ten čas pro porty jejich velkých herních pecek. (Vzpmínáte, kdy 2K stáhli z iPadů Bioshock, protože už neměli kam uhýbat mizerným výkonům iPadu Air apod.?)
Zachránit nás může snad NVIDIA GeForce NOW, až představí appku pro iPad, ale do té doby si svůj "kapesní XBox" užijte pro hraní arkádovek, které by upočítal i čínský iSmile Shit Nuphone Kids za 1700 Kč. Hry tedy na iPad Pro NEEEEEEEE!

iPad jako grafický editor? Nebo snad ne?

Když mluvím o úpravě fotek, nemyslím kontrast, jas a filtr. Myslím tím možnost retušovat, vyměnit obličej za jiný a zkrátka předělání fotky od základu. S tím jde ruku v ruce i grafika - vytvořit z bílé stránky graficky zajímavý leták či podpůrný obrázek k článku. 
Na iPadu máte tisíce aplikací pro "plnohodnotnou úpravu fotek", ale 90 % z nich umí jen vložit filtr a upravit kontrast. Pokud mluvíme o úpravě, Adobe konečně vydalo plnotučný Photoshop, popřípadě si můžete pohrát s jeho ořezanými variantami. 
Pro tvorbu základní grafiky (letáčky, insta stories apod.) se mi osvědčila appka tradiční Canvy. Objevil jsem tak skvělou univerzální hračku, se kterou pokryjete prakticky všechny basic grafické výzvy,  a designéři mě nesnášejí. 
No, s odřeným ouškem, ale musím říct, že na úpravy fotek a tvorbu základní grafiky iPad Pro stačí. 

Hudební studio na iPadu?

Mnohdy potřebuji mít puštěný podklad, do kterého budu hrát na nástroj, ale zaznamenat chci pouze ten nástrojový vstup. To považuji za docela náročný požadavek, který PC/Mac hravě plní.
Ne. 
A víte proč? Ani po těch letech nebyl Apple schopen dát do svých zařízení sound mixér. (Tj. více aplikací z pozadí projevují svůj zvuk a vy si rozhodnete, kterou chcete slyšet víc, nebo vůbec.) Pokud vám na iPadu běží aplikace vydávající zvuk, jiná aplikace se zvukem ji automaticky umlčí - bez výjimky. 
V Microsoftu právě zajásali, jejich Surface s tím nemá od první verze problém. 

Let’s talk tables…

Uděláme to trochu „americkou“ srovnávačkou pro shrnutí, ale myslím, že to ničemu neuškodí – neprodávám tady Macy. 🙂

Jednoduché "americké" srovnání, jak si stojí iPad proti PC/Macbooku v uživatelské přívětivosti při každodenní práci
Ne, nejedná se o Comic Sans 😀

Závěrem

Jak vidíte, iPad Pro je skutečně mocný nástroj, ovšem váš Mac/PC pořád má své místo na vašem stole.

Když byl tento iPad představen, Apple pro něj postupně odemykal nové a nové funkce. Budeme tedy doufat, že jednoho dne odemče/doplní i ty zbývající, které mu k dosažení spolehlivého PC scházejí.

Kapkou naděje je nový iPadOS 13.4, který přinese podporu myši, jak o ní psal David ve svém článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *