Potřebujete někomu zavolat a hovor z jakéhokoliv důvodu uložit k pozdějšímu použití?
Tenhle dotaz vídám často. Protože přeci na Androidu to jde snadno. No jo, jenže…
… jenže iPhone s iOS není samozřejmě jen nějaký telefon s Androidem. Troufám si tvrdit, že Apple nikdy zabudované nahrávání hovorů nepřidá. Apple vždy bojuje za soukromí svých uživatelů a pochybuji, že by někdy posvětil oficiální možnost vašeho odposlouchávání bez vašeho vědomí.
Takže jednoduchá a rychlá odpověď je ta, že to v rámci systému nejde. Je tu ale také odpověď složitější.
Nahrávejte přes hands-free, reproduktor nebo hlasitý odposlech
Nejjednodušší možnost je zapnout hovor na hlasitý reproduktor, připojit si BlueTooth repráček nebo zapnout hovor do rádia v autě a následně si hovor nahrát přes druhé zařízení.
Nemusí se jednat přímo o externí diktafon. Můžete použít aplikaci v jiném telefonu třeba od partnera, kamaráda, nebo nějaký starší model co už nepoužíváte a válí se jen v šuplíku.
Aplikace na nahrávání hovorů v AppStore
Možná jste zkusili vyhledat nahrávání hovorů v obchodě s aplikacemi a dokonce jste spoustu takových aplikací našli. Tady musím silně varovat z několika důvodů:
- Tyto aplikace mají často falešné recenze
- Většinou jsou ke stažení zdarma a pak je tam velmi vysoký poplatek za členství, klidně v rámci tisíců korun
- Dost často se stává, že aplikace po zaplacení ani nesplňuje slibovanou funkci
Tyhle aplikace fungují na principu vytočení hovoru na nějaké (často zahraniční) číslo, kde by měl vzniknout konferenční hovor tří stran. Takže voláte vy – váš volaný a přes nějaký neznámý telefon v zahraničí, který váš hovor zaznamenává. Častá nefunkčnost tohoto řešení je jedna věc. Když se ale zamyslíte víc – důležitý hovor jde přes neznámou stranu, která ho navíc nahrává. To přeci není ani dobré, ani bezpečné řešení.
Důrazně tedy před těmito aplikacemi varuji.
Pokud si zaplatíte nějaké předplatné a aplikace nebude splňovat slibované funkce, mrkněte na návod jak si zažádat o vrácení peněz.
Jailbreak – poslední zoufalá možnost
Pokud nejste s procesem jailbreakování seznámeni, jedná se o obcházení bezpečnostních protokolů telefonu a prakticky jeho odemčení pro instalaci neschváleného softwaru Applem mimo AppStore.
Jailbreak býval populárním řešením před několika lety, kdy iPhony neuměly některé žádané funkce. Od té doby se toho naučily mnohem víc a jailbreak ztratil na popularitě i nutnosti. Apple navíc bezpečnostní chyby rychle opravuje a dnes je už velmi těžké najít dostatečné „díry“ v systému pro odemčení aktuálních systémů a telefonů.
Jailbreak dnes existuje třeba přes software checkra1n, který umožňuje odemknout iOS 14 na starších modelech iPhone 6S, iPhone 6S Plus a SE s čipem A9. V budoucnu autoři doufají v podporu čipu A10, což by znamenalo také iPhone 7 a 7 Plus.
Čím starší model iPhonu a starší verzi operačního systému budete mít, tím je větší šance, že systém půjde odemknout. Pak lze nainstalovat neoficiální obchod s aplikacemi (dříve třeba Cydia), kde už také určitě budou aplikace pro nahrávání hovorů.
Tak jako tak – pokud nevíte co děláte, tuto možnost nedoporučuji. Apple považuje jailbreaking za porušování licenčních podmínek. Můžete si poškodit zařízení a navíc odemčený telefon znamená potenciální narušení bezpečnosti.
Já rozhodně jailbreak v dnešní době nedoporučuji dělat a vzdávám se jakékoliv zodpovědnosti, pokud se do toho na vlastní triko budete pouštět. 😉
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.