Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Novinky v MacOS: Big Sur – Aplikace zprávy

David Hořínek 1

Big Sur přináší mnoho novinek. Jednou z nich je přepracovaná aplikace Zprávy, která umožňuje odesílat iMessage a SMS. Naučte se tuto aplikaci používat naplno a objevte skryté funkce!

Zprávy totiž umí mnohem více věcí – třeba efekty, tapback, odpovědi, přišpendlení, hlasové zprávy nebo dokonce také sdílení obrazovky.

Zprávy patří určitě mezi moje nejpoužívanější aplikace na Macu. Až do této chvíle ale byl trochu problém ji používat. Původní verze byla zastaralá a nepodporovala některé funkce, které můžete znát ze Zpráv na iPhonu nebo iPadu. Aplikace navíc byla pomalá a spotřebovala spoustu systémových zdrojů.

To všechno se nyní změnilo. Apple pomocí technologie Catalyst převedl aplikaci z mobilních zařízení na Mac – je nyní rychlejší než kdy dřív a podporuje spoustu skvělých funkcí. Dnes vám ukážu všechny nové i staré funkce, které se vám můžou hodit.

První nastavení

Po prvním nastavení Macu najdete aplikaci Zprávy dole v docku mezi ostatními ikonkami. Bílá bublinka na zeleném pozadí bude určitě povědomá. Pokud jste ji dosud z nějakého důvodu nespouštěli, zeptá se vás na Apple ID pro používání s iMessage. Stačí zadat svůj e-mail, heslo a všechno poběží.

Pokud chcete nastavit detailnější informace, pak klikněte nahoře v menu na Zprávy -> Předvolby.

Předvolby aplikace Zprávy

Můžete zde nastavit potvrzení o přečtení zprávy. Ostatní pak uvidí pod vaší odeslanou zprávou, že bylo nejen doručena ale také přečtena.

Nebojte se – u každého kontaktu můžete tuto funkci nastavit zvlášť. Stačí kliknout na informační ikonku „i“ v konverzaci vpravo nahoře a pak odškrtnout volbu Potvrzení o přečtení.

Dále v menu můžete nastavit synchronizaci zpráv do ostatních zařízení před iCloud, e-maily a telefonní čísla u kterých jste k zastižení. Pokud třeba nezapnete svoje číslo jako přístupné pro iMessage, pak vám zpráva od nějakého kontaktu (který zná pouze vaše tel. čísla a nikoliv e-mail) nemůže přijít jako iMessage.

Poslední nastavení je o zahajování konverzací. Pokud někomu pošlete novou zprávu a nemá uložený váš kontakt, uvidí zprávu poslanou právě z emailu nebo z telefonního čísla.

Odesílání SMS z Macu a iPadu přes iPhone

Samozřejmě ne každý má Apple zařízení s iMessage. Pokud ho člověk má, poznáte to podle modré bubliny odeslané zprávy. Pokud se zpráva odešle jako obyčejná SMS, pak je bublina zelená. Díky dobrému propojení ekosystému můžete z iPadu nebo Macu odesílat nejen iMessage, ale také SMS. Telefon tak nemusíte vůbec brát do ruky.

  1. Přihlašte se na Macu k iMessage (předvolby popsané o bod výše)
  2. Na iPadu nebo iPhonu se přihlašte ke stejnému účtu iMessage – v Nastavení -> Zprávy -> Odesílání a příjem
  3. Na iPhonu zapněte přeposílání zpráv na cílové zařízení v Nastavení -> Zprávy -> Přeposílání zpráv
Přeposílání SMS zpráv z iPhonu

Nyní můžete z Macu nebo iPadu odesílat všechny zprávy bez ohledu na iMessage/SMS. Skvělá funkce.

Odpovědi na zprávy

Ve složitějších nebo hromadných konverzacích je nyní možné odepisovat na konkrétní zprávy a tvořit tak vlákna v rámci konverzace.

Stačí kliknout pravým tlačítkem (nebo CTRL + klik) na přijatou zprávu a zvolit z nabídky Odpovědět. Odpovědi se pak budou seskupovat do vlákna ke konkrétní zprávě.

Kontextová nabídka zpráv
Odpověď na zprávu

Přišpendlení konverzací

Pokud některé kontakty využíváte často, můžete si je přišpendlit. Jejich jméno pak najdete vždy na vrcholu seznamu bez ohledu na to, kdy jste si psali poslední zprávu.

Stačí kliknout pravým tlačítkem (nebo CTRL + klik) na ikonu konverzace a zvolit přišpendlit.

Přišpendlení zpráv v MacOS Big Sur

Přišpendlených můžete mít až 9 kontaktů. Můžete tam umístit jednotlivé i skupinové konverzace.

Odeslání zprávy s efekty

Stejně jako na iOS můžete zprávy odeslat pomocí efektů. Dodáte tak zprávě speciální důležitost nebo můžete zvýraznit její význam. Stačí napsat zprávu, kliknout vlevo dole na ikonku aplikací a zvolit Efekty ve zprávách.

Efekty v aplikaci Zprávy

K dispozici je mnoho efektů. Můžete použít třeba balónky a efekty pro přání k narozeninám, ohňostroj pro přání k novému roku, neviditelný inkoust můžete zase použít třeba pro poslání intimních zpráv nebo tajemství. Efektů je hodně a jsou zábavné, tak je vyzkoušejte všechny. 🙂

Ukázka efektů ve zprávách

TapBack – rychlé reakce na zprávy

Pokud se zrovna necítíte na složité odepisování na zprávy, můžete přidat pouze rychlou reakci – srdíčko, palce nahoru a dolů, zasmání se nebo vykřičník a otazník.

Klikněte pravým tlačítkem (nebo CTRL + klik) na přijatou zprávu, zvolte TapBack a pak vyberte žádanou reakci.

TapBack ve zprávách

Pokud náhodou nemáte stále zapnuté kliknutí pravým tlačítkem nebo vás štve používání CTRL + klik, pak si pravé tlačítko zapněte. Stačí jít do Apple menu (jablíčko vlevo nahoře v menu) -> Předvolby systému -> Trackpad -> Sekundární kliknutí.

Hlasové zprávy

Někdy psaná zpráva nedokáže vyjádřit přesný úmysl odesílatele. Chybí jí zkrátka tón hlasu. Naštěstí Zprávy umí odesílat také hlasové zprávy. Stačí kliknout na ikonu zvukové vlny vedle pole pro psaní zprávy, nadiktovat zprávu, kliknout na stop tlačítko pro zastavení nahrávání a následně odeslat modrou šipkou.

Memoji

Memoji a nálepky jsou nyní k dispozici i na Macu. Navíc vaše nastavené Memoji z iPhonu nebo iPadu jsou přenesený i do počítače. Pokud žádné memoji ve vaší podobě nemáte vytvořené, můžete to udělat také přímo na Macu. Nebo lze použít třeba ostatní nálepky jako je žralok, sova, robot, jednorožec nebo samozřejmě nechybí ani? ?.

Memoji ve Zprávách

Memoji nálepky najdete po kliknutí na ikonku aplikací a zvolení Nálepky s memoji.

Fotky, místa a dokumenty v konverzaci – sdílené přílohy

Možná se vám už někdy stalo, že hledáte konkrétní fotku, kterou jste někomu poslali do konverzace třeba pár měsíců zpátky. Co uděláte? Posouváte konverzaci stále dokola asi půl hodiny, než hledanou fotku najdete? Špatný nápad!

Přílohy, fotky a dokumenty ve zprávách

Stačí kliknout v konverzaci na informační „i“ vpravo nahoře, sjet kousek dolů a najdete vše, co jste si navzájem sdíleli!

Sdílení obrazovky na Macu

Poslední funkce, kterou vám chci ukázat, je sdílení obrazovky. Mnoho lidí to neví, ale Zprávy mají integrovanou pomoc – ať už ji potřebujete vy nebo nějaký váš známý.

Sdílení obrazovky přes zprávy

Stačí během konverzace najet na horní menu a tlačítko Konverzace a pak zvolit buď:

  • Požádat o sdílení obrazovky – pokud se chcete připojit ke vzdálenému počítači
  • Pozvat ke sdílení mojí obrazovky – pokud potřebujete pomoc naopak vy

Po schválení druhou stranou pak můžete ovládat počítač na druhé straně a třeba pomocí s technickým problémem a nebo si nechat pomoct.

Další maličkosti

  • lištu mezi ikonami kontaktů a konverzací můžete chytit myší a změnit její velikost – místo kompletních jmen kontaktů tak můžete mít pouze jejich ikony a ušetřit místo na obrazovce
  • každou konverzaci můžete ztlumit, aby vás upozornění na ně nerušila – hodí se to například u rušných skupinových konverzací. Stačí kliknout na „i“ vpravo nahoře a vybrat možnost Skrýt upozornění

Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *