Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Novinky v MacOS: Big Sur – ovládací centrum

David Hořínek 0

Operační systém MacOS 11 se mimo vzhledu přibližuje k iOS také dalšími funkcemi – počínaje ovládacím centrem, které můžete znát z iPhonů. Pojďte se ho naučit používat.

A jako bonus přihodím tip, jak si k ikoně baterie přidat zpět číselná procenta nabití.

Pokud jste prošvihli první díl uživatelské příručky k Big Sur, čtěte novinky v aplikaci Zprávy na tomto odkazu.

Ovládací centrum

Na ovládací centrum jsme zvyklí už od dob iOS 7 na iPhonu. Slouží k rychlému ovládání nejčastěji potřebných funkcí. Přepínání WiFi, Bluetooth, AirDropu, jasu obrazovky, zdroje a hlasitosti zvuku jsou příklady funkcí, které můžete sami využívat. MacOS Big Sur přináší plnohodnotné ovládací centrum také na Mac.

Ovládací centrum v MacOS Big Sur

K ovládacímu centru se dostanete po kliknutí na ikonu dvou přepínačů v horním menu.

Nezapomeňte, že některé nabídky můžete dále rozkliknout pro více možností. Třeba po kliknutí na šipku u monitoru (kde se nastavuje jas displeje) se zobrazí přepínač tmavého režimu a night shift (ubírání modrého světla po západu slunce). U WiFi můžete zobrazit dostupné Wi-Fi sítě, u Bluetooth spárovaná zařízení a u Nerušit můžete nastavit tento mód jen na hodinu nebo do zítra.

Rozšířené nastavení displeje v kontrolním centru

Tip pro profíky:

Pokud chcete ještě rychlejší přístup, každé základní tlačítko v ovládacím centru můžete myší chytit a přetáhnout do horního menu. Vytvoříte si tak třeba zkratku k módu nerušit, jak je vidět na screenshotu mé obrazovky o kousek výše.

Ovládací centrum je modifikovatelné stejně jako na iPhonu a iPadu. Stačí když otevřete Předvolby systému (Jablíčko v menu nahoře -> Předvolby systému) a kliknete na nabídku Dock a řádek nabídek. Tam můžete nastavit jednotlivá tlačítka a případně přidat další na spodní stranu ovládacího centra. Ty najdete v sekci Další moduly.

Přidání dalších modulů do ovládacího centra

Časem nejspíš budou moci vývojáři přidat také vlastní moduly, které uživatel bude moci přidat z aplikací třetích stran.

Tip pro profíky:

Po instalaci Big Sur jste možná zjistili, že nelze jednoduše přidat procenta nabití k ikoně baterie. To se dělá teď trochu složitěji, ale stále snadno. Když už jste v tomto menu viz screenshot, stačí zaškrtnout Zobrazit procenta.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *