Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Nový, kontroverzní, třináctipalcový Macbook Pro – kde jsou chybějící vytoužené funkce?

David Hořínek 2

Když jsem předevčírem psal článek o nově představeném modelu Macbooku Pro 13″, byl jsem celkem nadšený. Apple hlásal konec butterfly klávesnic, fyzická klávesnice escape, větší kapacita disků, novější procesory Intel 10. generace a 16 GB operační paměti v základu.

Jenže není všechno zlato co se třpytí a Honza mě upozornil na to, že ty lepší procesory nejsou všude. A tím to všechno jenom začalo…

Vyšší výkon jen u nejdražších specifikací

Pokud se podíváte na české stránky Apple, najdete čtyři základní specifikace nového Macbooku Pro:

Aktuální základní nabídka třináctipalcových Macbooků Pro

A tady už vidíme malý problém. Nejnovější procesory Intel 10. generace najdeme pouze u nejdražší konfigurace, která začíná na vysokých 59 000 Kč. Zcela upřímně – nejnovější procesory jsou fajn, ale jejich výkon není až o tolik větší. Většinou se jedná o jednotky procent, které nepoznáte. Zajímavější je skok v grafickém výkonu. Apple/Intel udává až 80 %. Reálná měření ukazují spíše 60 %. Na hraní to pořád nebude, ale rozhodně se to dá ocenit.

Vyšší výkon samotného procesoru nestojí moc za řeč. Pokud k tomu přičteme i zajímavější grafickou část a ještě podporu mnohem rychlejších 3733 MHz LPDDR4X pamětí, je to už zajímavější. 4x Thunderbolt 3 port místo pouhých dvou je taky příjemný bonus. Každý se ale musí rozhodnout sám, pokud mu to stojí za výrazný příplatek.

Důvod přetrvávajících čipů 8. generace u nižších konfiguracích je vysvětlován domněnkami o nedostatku výroby nových čipů. Pravý důvod se asi ještě nějaký čas nedozvíme. Zvláštní je, že i když 10. generace podporuje nový standard Wi-Fi 6, u Macbooku Pro z nějakého důvodu není přítomen.

Stále stejné tělo s 13 palcovým displejem

Samotný notebook se dočkal téměř neznatelných úprav v rozměrech. Nejspíš kvůli vyšší klávesnici. Měří na výšku 1, 56 cm místo starších 1,49 cm. Váží také o 30 g více – celkem 1,4 kg.

Spoustu lidí doufala ve stejnou lékařskou kůru, jakou dostal větší bráška – šestnáctipalcový Macbook Pro. Tedy o palec větší displej s menšími rámečky. 14 palcového displeje jsme se ale prozatím nedočkali. Možná tyto displeje (kvůli problémům s výrobou v Číně) nebyly k dispozici.

Loni uvedený Macbook Pro s 16 palcovým displejem je vážně výkonný fešák

Stejné, staré audio

Macbook Pro 16″ získal velký upgrade v oblasti audia – 6 stereo reproduktorů širokého rozsahu s dvojitými woofery hrají nejlépe ze všech notebooků. To je zkrátka fakt. Apple vždy reproduktory uměl.

Soustava tří mikrofonů „studiové kvality“ s vysokým odstupem signálu od šumu zase nabízí mnohem kvalitnější nahrávky a audio/video hovory.

To všechno zní skvěle, že? Ale v menším Pro tyto funkce nenajdete. Velká škoda. Nejspíš Apple nenašel dostatek místa ve starém těle notebooku. Snad se dočkáme při následujícím upgradu na 14 palcový model.

Tělo stále trochu topinkovač

Větší Macbook se dočkal také vylepšeného systému chlazení. O 35 % větší plocha pro odvod tepla a o 28 % vyšší průchod vzduchu slibují mnohem kvalitnější chlazení, které umožňuje udržet notebook a čipy chladnější a hlavně pracovat s vysokým výkonem mnohem déle.

Nový systém chlazení u většího Macbooku Pro 16 palců

Ničeho takového jsme se opět nedočkali. Dá se to pochopit. Tělo je prakticky totožné jako u minulé generace. Macbooky ale rádi topí, to je známá věc. A každá pomoc v této oblasti by byla velmi vítána.

Závěr

Neviděl bych to tak černě. Je zde spoustu věcí, kterých se podle mého názoru dočkáme – pouze o něco později.

Já osobně bych ale doporučil spíše nakonfigurovat nový Air s větší pamětí RAM, diskem a 4 jádrovým procesorem. Udělá vám nejspíš lepší službu za menší peníze ve většině případů. 13 palcový Pro tak vyplňuje zvláštní meziprostor mezi Airem a větším šestnáctipalcovým Pro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *