Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pozor na poskytování adresy svého domu při sdílení fotek!

David Hořínek 1

Věděli jste, že při sdílení svých fotografií můžete prozradit cizímu člověku přesnou adresu vašeho domova?

Prozradím vám, jak něčemu takovému zamezit. Chraňte si své soukromí!

Možná to nevíte, ale každá fotografie pořízená vaším telefonem není pouhá směsice různý barev, které dávají výsledný obraz. Ke každé fotce jsou totiž přilepeny tzv. metadata EXIF. To jsou různé informace o konkrétní fotografii a můžete se z nich dozvědět mnoho věcí. Třeba datum a čas pořízení, typ fotoaparátu, clony, ohnisko nebo expozice a mnoho dalšího.

EXIF informace si můžete zobrazit na Macu klávesovou zkratkou CMD+I pro zobrazení informací o souboru:

Zobrazení EXIF dat v MacOS u pořízené fotografie

Pozorní čtenáři si jistě všimli zakroužkovaného prostoru na screenshotu výše. Údaje zeměpisná šířka a výška – to jsou přesné GPS souřadnice pořízené fotografie! Asi je vám jasné, co to může znamenat. Stačí něco vyfotit doma a poslat to cizímu člověku. Ten si bez problémů může zobrazit třeba přesné místo vašeho bydliště. To předpokládám nechcete. Takže co s tím?

Jak skrýt zeměpisnou lokaci z fotografie při sdílení z iPhonu / iPadu

Naštěstí smazat tuto informaci z fotky není složité. Stačí pouze při sdílení fotografie zvolit nenápadnou možnost Volby a následně odškrtnout Zahrnout místo. Tím dojde k odmazání údaje o přesné zeměpisné poloze při vyfocení fotky.

Vypnutí zeměpisné polohy při sdílení fotografie z iOS

Tady musím dodat, že samotná informace o poloze při focení je velmi užitečná. Díky tomu si můžete zobrazit mapu s pořízenými fotkami z různých lokalit, nebo vyhledávat fotky z konkrétních míst a měst. Jen je potřeba myslet na to, že tento údaj je s každou fotkou ze začátku spojený a dle toho se zařídit.

Mapa pořízených fotografií v galerii iOS

Mapu fotek můžete v iOS zobrazit kliknutím na tři tečky vpravo nahoře v galerii fotek a následně klikněte na Zobrazit mapu.


Sledujte Granátový jablko na FacebookuTwitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *