Jste majitelem alespoň jedné ruky? Sportujete? Pokud vás nyní ze souhlasného kývání bolí za krkem, divil bych se, kdybyste nenosili nějaký ten chytrý náramek, nebo dokonce rovnou hodinky.
Předpokládám, že Apple Watch byla první volba – koneckonců čtete článek právě na Granátovým Jablku. Jenomže Apple už nějakou dobu oprašuje neustále ten stejný vzhled svých hodinek, nové funkce spíše nepřibývají – koho by nenapadlo kouknout po konkurenci?
Bohužel se nikde nedočtete, jestli je skutečně dobrý nápad odcházet, nebo to způsobí více strasti.
Pojďme se na to podívat ze čtyř uživatelských pohledů, na kterých průměrnému vlastníkovi rukou záleží:
- Software
- Výdrž baterie
- Vzhled
- Sportovní funkce
Pro testování posloužily modely Apple Watch 5 40 mm a Garmin Vivoactive 4.
Software
Možnost úpravy vzhledu?
Apple – Možnost upravit komplikace na předem definovaných cifernících.
Garmin – Možnost stáhnout si spousty ciferníků díky uživatelské komunitě, ale jejich upravitelnost je pro změnu dosti těžkopádná.
Tady podle mě nevyhrává ani jedna strana – obě vás zamykají do svého prostředí a dávají minimum možností úprav.
Aplikace?
Apple – AppStore dnes nabízí spousty možností. Aplikace mají vlastní logiku sedící přímo na hodinkách, někdy se jedná o prodlouženou ruku telefonu. Ano, mají stále své mouchy a svá omezení, ale díky aplikacím můžete dosti snadno ovládat svůj telefon.
Garmin – Ne. Heh, dobře, abych byl spravedlivý – Garmin nabízí aplikace, ale funkčně to není žádná sláva a rozhodně jich je velmi omezené množství. Navíc jsou to opravdu jednoduchá rozhraní bez vyšších funkcí.
Zde vyhrává Apple a do budoucna pravděpodobně nechá Garmin ještě dál za sebou – zatímco Apple chápe důležitost aplikací a snaží se je neustále tlačit vpřed, Garmin pro to podle mě příliš nedělá.
Ovládání
Apple – HW korunka, HW tlačítko, dotykový displej a SW je velmi podobný těm telefonním. Není co vytknout.
Garmin – 2 HW tlačítka, dotykový displej. SW mi připadal trochu kostrbatější, ale to je asi věc zvyku či vkusu – Není co vytknout.
Výdrž baterie
Ožehavé téma, pojďme na něj.
Apple – Jeden den a kus noci. Ano, nové hodinky možná dají i ty dva dny, ale čím více aplikací a bateriové historie, tím kratší dobu je možné spoléhat na výdrž 24 hodin. Nabíjení je naštěstí rychlé a velmi jednoduché.
Garmin – 2-3 dny. Ne, opravdu nedají 5 dní, jak udává výrobce – nemá smysl se na to upínat. Zkoušel jsem i vypnout všechny možné „žravé“ funkce a podsvícení – i tak 3 dny. Nabíjení jednoduché, byť musíte kabel zapojit tlakem.
Zde jednoznačně vyhrává Garmin. Není třeba delších spekulací.
Vzhled
Zevnějšku, ty věci nestálá. Jedni velebí Tě, jiní haní, nehledíc na stano, zda matička příroda přála či nepřála.(Nebo tak nějak to bylo.)
Tady se budu snažit vidět věc objektivně a vás prosím o nadhled – tisíc lidí, tisíc chutí.
Na první pohled
Apple – povedený design, prémiově upravené materiály a krásný zobrazovač. Nad každým detailem se někdo zamyslel. Jediné mínus vidím ve tvaru a koncepci hodinek – začíná to být po 5 letech okoukané. Obecně působí hodinky elegantně a v dnešní benevolentní době je lze vzít snad i k obleku.
Garmin – kvalitní materiály, vypadají víc jako hodinky, detaily příjemně dokreslují punc klasických hodinek. Zobrazovač je ok, ale oproti Applu tragédie. Displej vypadá jak z kapesních tetrisů 90. let a opravdu vás po všech krásných renderech na webu výrobce zklame. (Tedy pokud jste předem nevěděli, do čeho jdete.) Garmin mají tendenci býti tzv. cibulačkami, tj. ohromně velkými hodinkami. Někomu se to líbí, já zrovna fanoušek nejsem.
Prostředí hodinek
Design menu, tlačítek, ikonek – tady nemusíme dlouze srovnávat. Apple si dal záležet a zobrazovač mu výrazně pomohl. Bohužel, u Graminu se setkáte i viditelnými pixely, takže moc není o čem…
Sportovní funkce
Apple
+ pěkné prostředí
+ přesné měření
+ jednoduchost ovládání
– nízká úroveň modifikovatelnosti obrazovek
– málo informací pro sportovní začátečníky
– každý den musíte sportovat
Garmin
+ funkční zobrazení
+ vysoce modifikovatelné obrazovky
+ přesné měření
+ mnoho informací včetně vysvětlení (např. zóny tepové frekvence)
+ měření aktivních minut je na bázi týdne, ne dne – počítá se s pauzami
– ovládání tlačítky se musíte naučit – není cesty zpět z přehmatu (pozor na plavání a nesmyslné ukončení cvičení)
Ano, zde se dostáváme na zásadní rozcestník. Nejde říct, že je to či ono špatně. Tady se prostě musíte coby uživatel rozhodnout, zda chcete spíše lifestyle hodinky s motivátorem – potom jste typ Apple. Pokud ale chcete spíše pořádný sport tracker a na vzhled a detaily nehledíte, jste spíš typ Garmin.
Shrnutí
Ano, Apple vyhrál. Ale ne snad proto, že by byl obecně lepší v produkci hodinek než Garmin. Každá recenze může nastavit jiné metriky a nechat Garmin proběhnout cílovou pásku jako první.
Snad jsem vám alespoň trochu přiblížil tyto dva skvělé produkty pohledem běžného uživatele. Každý z nich má mouchy, ale oba vám přinesou spoustu radosti a užitku.
Sledujte Granátový jablko na Facebooku, Twitteru a Instagramu pro další návody nebo novinky, které se na blogu neobjeví.
[…] Srovnání chytrých hodinek Apple Watch a Garmin Vivoactive 4 […]