Každé září je doba, kdy Apple představuje nejnovější generaci nejprodávanějšího telefonu na světě. Minulý rok byl představen iPhone 11 a já věděl, že je čas na upgrade.
Následující článek berte jako dojmy někoho, kdo přecházel z iPhonu 7 Plus.
V čem mě iPhone 11 potěšil a naopak v čem zklamal? Zvládl dostát tomu, co jsem si od něj sliboval?
S iPhonem žiju už od modelu 3G. Od té doby jsem držel v ruce každou verzi, ale nikdy jsem nepatřil k lidem, kteří mění telefon každý rok. U jablečných telefonů je totiž velká výhoda v tom, že hardware je většinou velmi spolehlivý, přeprodejní cena klesá pomaleji než u konkurence a na aktualizace systému se můžete těšit 5 let – to je mnohem více než u Androidu, kde se po 2 letech většinou můžete s novými funkcemi rozloučit, pokud nepočítáte neoficiální „hackerskou“ komunitu nebo Pixely od Google.
Upgrade z iPhone 7 Plus byl tedy velký skok. Od uvedení větších Plus verzí jsem používal pouze ty – ne kvůli velikosti displeje, ale hlavně pro výrazně vyšší výdrž na baterii. Model 11 sliboval celodenní používání, obrovskou rychlost, výrazně lepší fotky a konečně pro mě zbavit se těch obrovských rámečků. Byl tedy čas poslat můj 7 Plus Jet Black do světa.
Design, vzhled, velikost
Když jsem vkročil do iStylu v Brně abych se podíval na všechy barvy, neměl jsem snadné rozhodování. Věděl jsem ale, že tentokrát chci využít široké nabídky barev. Život chce změnu a tak po několika letech střídání černého a bílého telefonu přišla řada na jinou barvu. Po dlouhém rozhodování jsem si vybral zelenou, která u mého mužského oka (které neumí správně pojmenovat barvy) přechází skoro na světle modrou. Na telefon jsem taky ihned nechal aplikovat 3D sklo a originální průhledný tvrdý obal.
Velikost telefonu mě nepřekvapila. Díky předchozímu používání Plus modelů mi padl hned do ruky. Rozměry jsou velmi podobné. Díky „bezrámečkovému“ displeji se ale úhlopříčka displeje pro mě zvětšila z 5,5 na 6,1 palců a změny je to znatelná.
Spousta lidí kritizovala větší rámečky než u prémiovější řady – já ten rozdíl vidím jen když telefon leží vedle XS/11 Pro a po chvíli jsem to už nevnímal. Ostrůvek pro FaceID mi nikdy vadit nezačal a neschovávám ho ani pomocí tapety. Displej je klasický LCD panel – kontrast ani černá na OLED v modelu Pro samozřejmě nemá. Ani rozlišení není tak velké, jaké by mohlo být. Přesto na běžné používání je dostačující a podání barev není vůbec špatné.
Celkově se mi telefon moc líbí. Antény jsou dobře schované, jablko na středu zad (a bez ostatních technických znaků) působí symetricky, jako kdyby tam bylo vždy.
Výkon a vychytávky
Čip A10 Fusion v iPhonu 7 nebyl žádný hlemýžď. Přesto skok na A13 Bionic v jedenáctce byl neuvěřitelný. Vše je plynulé, aplikace se otevírají okamžitě. Skok z 2 GB na 4 GB operační paměti zase znamená, že mnohem více aplikací vydrží uspaných na pozadí. Odemykání přes FaceID je pocitově stejně rychlé jako TouchID a funguje pro mě naprosto spolehlivě ve 100 % případů, což jsem nečekal. S TouchID jsem měl vždy problém, když ruce byly mastné, špinavé nebo mokré.
Ovládání gesty bez tlačítka plochy (home button) chtělo trochu cviku, ale přešlo do krve velmi rychle. Velmi příjemně mě překvapily velmi hlasité reproduktory. I normální telefonování je mnohem příjemnější, nemluvě o hlasitém odposlechu. Větší displej ve srovnání s těmito reproduktory znamená mnohem příjemnější sledování video obsahu třeba na YouTube nebo hraní her. Po upgradu mi také několik lidí pochválilo kvalitu hlasu přes FaceTime. To může ale částečně být i ucpanými mikrofony u předchozího telefonu.
Bezdrátové nabíjení přišlo až s iPhonem 8, takže toto je moje premiéra. Nikdy jsem ho nevyhledával. Nemožnost používat telefon při nabíjení mi nepřišla praktická. Sice jsem domů pro sebe i ženu pořídil kvalitní bezdrátové nabíjecí podložky Epico, přesto je využívám minimálně. Nabíjení přes noc mě několikrát zklamalo, protože jsem telefon nepoložil na podložku přesně, chvíli se nabíjel ale pak přestal a ráno jsem neměl plnou baterii. Nyní bezdrátové nabíjení využívám jen občas při práci u stolu na odložení telefonu.
Naopak dojem udělala oficiální podpora rychlého nabíjení. Podpora 18W nabíjení znamená 50 % baterie za 30 minut. Používal jsem 25W nabíječku pro Macbook nebo 12W nabíječku pro iPad. Pokud chcete využít tuto možnost na maximum, kupte si oficiální 18W adaptér od Apple za 890 Kč.
Vyšší voděodolnost a prachuvzdornost IP68 oproti IP67 u iPhonu 7 mi dává vyšší klid na duši když mám telefon v ruce a prší, nebo když ho mám schovaný v kapse na motorce v dešti. IP68 znamená certifikaci na až 30 minut do 2 metrů hloubky. Reálně by to mělo být víc – jsou známé případy vytažených iPhonů po dnech ve vodě a jsou v pořádku. Zkoušet to ale nebudu 🙂
Odebrání 3D Touch mi radost naopak neudělalo. Haptic touch je sice téměř srovnatelnou softwarovou náhradou, ale 3D Touch byl přesnější, rychlejší a zvládal více úrovní tlaku. Odebrání této funkce a zúžení displeje ale údajně způsobilo možnost zvětšení baterie a to beru všemi deseti.
Výdrž baterie u iPhonu 11
Tohle byla u mě tak obrovská změna, že jsem jí musel vyčlenit samostatnou kapitolu.
Baterka je u modelu 11 naprosto skvělá! Sice jsem u sedmičky měl před prodejem čerstvě vyměněnou originální baterii, přesto byl rozdíl tak velký, až se mi to těžko popisuje.
Na konci dne těžkého používání jsem měl klidně ještě třetinu baterie k dobru. Při lehčím používání polovinu. Situace je dokonce tak dobrá, že často iPhone zapomínám přes noc dobíjet, pokud další den neplánuji nějaký výlet.
Přičíst to můžeme samozřejmě několika faktorům. Úspornější a rychlejší čip A13, větší baterie a displej s menším rozlišením. Všechno to ale stálo za to a výdrž na baterku je vážně naprosto skvělá a je to věc, ze které jsem nadšený ze všeho nejvíc.
Focení a video
U iPhonu Plus jsem byl zvyklý na druhou čočku. Ta byla ale přibližovací, teleskopická. U obyčejné jedenáctky Apple vsadil na ultra širokou a díky bohu za to! Tele-čočku jsem využil jen párkrát, zato tuhle už mnohokrát. Pokaždé, když je potřeba zabrat panoramatickou krásu přírody nebo celou místnost a nemám už kam couvat. Tahle volba byla skvělá a chválím. Pro porovnání tu mám jednu fotku při východu slunce z normální čočky a z ultra široké.
Dejte jen pozor na používání ultra široké čočky při nízké úrovni světla, jako je večer nebo noc. Není totiž tak citlivá na světlo a vzniknou vám fotky s málo detaily nebo více šumem. Je to vidět i na příkladech výše.
Noční režim je kapitola sama o sobě. Applu se to opravdu povedlo. Díky nočnímu režimu vyfotíte fotky, které byste normálně na telefonu rozhodně nezvládli. Viz srovnání fotky z Lisabonu. Jedna je z ultra široké čočky a druhá z normální s použitím nočního režimu. Myslím, že celkem snadno poznáte, která je která.
Víc asi není třeba dodat, noční režim je zkrátka paráda a jsem z něj nadšený.
Portrétové fotografie většinou fungují dobře. Mám ale stále v některých situacích výtky k detekci hran, jako jsou brýle nebo vlasy. To stále nefunguje na 100 % i po letech.
Video na telefonu příliš často nědělám. Když už ale ano, tak záznam ve 4K s optickou stabilizací obrazu je ve výborné kvalitě a při přepnutí na 60FPS mód také krásně plynulý. Skvělá je možnost během natáčení přecházet z normální čočky na ultra širokou.
Závěr
Myslím, že z celého mého textu je nadšení z tohoto telefonu poznat. Je toho zkrátka málo, co by mi vadilo. Oproti tomu jsou celková zlepšení především v rychlosti, výdrži na baterii a fotoaparátu skutečně výrazná.
Jak už jsem psal ale na začátku, berte tuto „minirecenzi“ z pohledu člověka, který dělal upgrade z modelu, který byl o 3 roky starší. Pokud byste přecházeli z iPhonu XS, budete sice unešeni z nočního režimu a mnohem větší výdrže baterie, ale na vychytávky jako bezrámečkový displej nebo FaceID budete zvyklí.
Upřímně se velmi těším na další etapu v životě iPhonu. Modelem 12 bychom se dle domněnek mohli zase přiblížit k mému nejoblíbenějšímu designu – hranatému iPhonu 4.
[…] iPhone 11 uvedený v září 2019 uhranul i mě. Oproti svému dražšímu bratříčkovi nabízí téměř to samé, jen mírně horší displej a chybějící teleskopickou čočku. Jeho nástupce se dočkáme nejspíš klasicky v září 2020. Pořád se jedná o skvělý telefon, jehož nákupem chybu neuděláte. Pokud se ale díváte po novém telefonu a nespěcháte na něj, počkejte do září.Svoje zkušenosti s iPhonem 11 po půl roce používání jsem sepsal zde. […]
[…] rok). Tento model Applu zachránil kůži v jinak slaběji očekávaných prodejích. Sám jsem si jedenáctku koupil a kombinace nižší ceny a téměř srovnatelného hardwaru s modelem Pro je velmi solidní […]
[…] vás iPhone 11 zajímá víc, přečtěte si můj článek dojmů po půl roce […]