Apple bezesporu dělá spoustu věcí dobře. Rozhodně ale není dokonalý. Napadá mě několik případů, kde je možnost pro zlepšení, malých či velkých. Sepsal jsem je dohromady a doufám, že alespoň některé z nich tento rok nebo v blízké budoucnosti uvidíme.
Pokud máte další nápady, budu rád, když se o ně podělíte třeba na Twitteru nebo do komentářů. Zcela neexistujícím produktům (jako jsou VR brýle atp) se budu věnovat příště.
iPhone
iPhone 11 v roce 2019 podle přinesl tři zásadní vylepšení. Zlevnění základního modelu, výrazné zvýšení výdrže na baterii napříč celou modelovou řadou (především Pro) a také velké zlepšení fotografických možností včetně nočního režimu.
U nového modelu pro rok 2020 bych rád viděl zcela nový design, a tato varianta je naštěstí velmi pravděpodobná. iPhone X přinesl inovovaný, téměř bezrámečkový design a další iPhone v září by po třech letech jen mírných úprav vzhledu měl přinést něco zcela nového. Spekuluje se o podobném industriálním designu jako nejnovější iPad Pro – stylový návrat k hranám, podobným iPhonu 4/4S. To byl podle mě jeden z nejhezčích modelů a doteď ho rád občas vytáhnu z šuplíku jen abych se znovu podíval na tu parádu.
Rád bych také viděl v rámci možností zmenšení FaceID ostrůvku, samozřejmě ale bez kompromisu na bezpečnosti. FaceID je nejbezpečnější systém skenování obličeje na trhu a rychlý způsob přihlašování do telefonu. Mám ho mnohem raději než TouchID. Je také načase, aby se OLED displej rozšířil na kompletní řadu telefonů – nejen na dražší modely.
iPhone SE 2 dle aktuálních zpráv vypadá už skoro jako jistota – určitě bude patřit mezi velmi žádané modely. Ale návrat zpět až k modelu iPhone 8 mi připadá zbytečný. Raději bych ocenil menší verzi iPhonu XS. Díky použití stejného designu se tak možná dočkáme i názvu iPhone 9.
Když jsem měl od kamaráda kdysi půjčený Samsung Galaxy S7, udělal na mě velký dojem always-on displej zobrazující vždy základní notifikace nebo čas a datum. Apple by tuto technologii mohl přinést na iPhony. Technologii už má – Apple Watch Series 5 má OLED always-on displej, kde se obnovovací rychlost displeje sníží na pouhý 1Hz a tím šetří baterii.
V neposlední řadě bych také velice ocenil přechod veškerého portfolia Applu na USB-C, včetně iPhonu. Nabíječky už mají výstup v USB-C, iPad Pro a Macbooky konektory taky. Je načase zavést USB-C na všechny produkty!
iPad a iPad Pro
Apple provádí s iPadem v posledních letech skvělé věci. Prakticky nikdo nemá lepší tablet a potvrzují to i zákazníci, kteří dávají najevo, že celosvětový tabletový trh je prakticky trhem pouze iPadu.
Apple výrazně zvětšil nabídku modelů a podařilo se mu úspěšně zvýšit podporu stylusů i klávesnic:
- základní iPad 10,2″ (který už ale také podporuje Apple Pencil 1 a smart keyboard)
- malý iPad mini 7,9″ s podporou Apple Pencil 1
- iPad Pro s 120Hz displejem, podporou Pencil 2, Smart Keyboard Folio a s bezkonkurenčním výkonem spolu s FaceID ve dvou velikostech zařízení – 11″ a 12,9″
- iPad Air 10,5″, který je mezistupněm mezi levným iPadem a iPadem Pro. Apple Pencil 1 a Smart Keyboard zvládne taky
Nabídka iPadů nikdy nebyla větší. Existuje model pro uživatele, kteří chtějí levný tablet ale zároveň pro ty, kteří potřebují výkon a/nebo kreslit a dlouze psát. Osobně vlastním iPad Pro 10,5″ druhé generace a nemůžu si ho vynachválit.
Hardwaru nemám asi co vytknout. Téměř bezrámečkový displej u iPadu Pro je krásný, Apple Pencil druhé generace má zase geniální bezdrátové nabíjení (jen ten její magnet by mohl držet víc i v tašce!)
Samozřejmě všichni uvítají výkonnější čipy a fotografické možnosti převzaté z iPhonu 11 Pro. Osobně mě napadá také podpora rychlejšího nabíjení. Always-on displej by se mi líbil jako možnost i zde, dopad na baterii by u iPadu mohl být minimální.
MacBooky
Nový Macbook Pro 16″ napravuje pošramocenou reputaci. Konečně jsme se po letech průšvihů s klávesnicí (o kterých jsem psal v článku zde) dočkali návratu ke spolehlivější nůžkové technologii kláves. Ale to není všechno. Zvětšená baterie na 99.8W, větší displej, kvalitnější reproduktory a mikrofony, účinnější chlazení, oddělené klávesy ESC a směrových šipek. Nový Macbook Pro uvedený v roce 2019 napravuje snad všechny výtky a mám z něj velkou radost.
Problém je v tom, že tuto klávesnici zatím nemají ostatní modely. Hlavním požadavkem tento rok je tak zakomponovat nový druh klávesnice do všech modelů. Třináctipalcový Macbook Pro by se navíc mohl dočkat podobné terapie jako jeho větší bratříček – displej 14″, nová klávesnice, reproduktory, mikrofony, větší baterie a účinnější chlazení.
Modernizovaný Macbook Air čeká také na novou klávesnici, a jeho většímu rozšíření by bezesporu pomohlo ještě další snížení ceny, které ale asi není tento rok pravděpodobné.
Stolní počítače
Úzce zaměřený iMac Pro má i přes vysokou pořizovací cenu úspěch. Nově uvedený Mac Pro taktéž. Pro Display XDR dostává uznalé poklepání po ramenou za skvělé zobrazovací možnosti při přijatelné ceně (i když v některých ohledech stále nesrovnatelný s referenčními monitory za 30 000 dolarů).
Co podle mě chybí na trhu je levnější Mac Pro zaměřený na herní komponenty a nikoliv na serverové. Stále více her vychází i na systém MacOS, velký potenciál tu je. Ale Mac Pro je příliš drahý a neefektivní na tyto činnosti než na které byl navržen.
Mac Mini byl naposledy výrazněji aktualizován v roce 2018. Určitě by si zasloužil oživení novými komponenty. Mini je stále nejlevnější model Applu a jako takový je vstupní bránou pro mnoho uživatelů. Nemluvě o jeho praktickému využití i jako domácího serveru.
Hudba – AirPody a HomePod
AirPody mají u uživatelů obrovský úspěch – ani ne tak pro jejich zvuk ale spíše pro vynikající integraci do ekosystému, přepínání mezi zařízeními je opravdu jednoduché. AirPody Pro zase přinášejí lepší držení v uších, aktivní potlačení hluku okolí nebo lepší ovládání gesty (už si konečně člověk nemusí nepříjemně klepat sluchátko do uší).
U AirPodů mě asi nenapadá nic, co by šlo Applu vytknout. Uživatelé je milují a nedivím se tomu. Sám používám AirPody druhé generace a jediné v co bych doufal je vylepšení zvuku a hrubější vnější obal se strukturou pro lepší držení v uších. Ne každému drží dobře v uších a Pro model je zase pro mnoho lidí zbytečně drahý.
Homepod je asi aktuálně nejméně úspěšným produktem Applu. Přitom skvěle hraje a jeho mikrofony dokážou výborně rozpoznat pokyny uživatele pro Siri. Hlavní problém je nejspíš jeho cena, která třeba u nás činí 8 tisíc korun a výš.
HomePod se u nás oficiálně přes Apple ani neprodává. Já si tipuji, že je to právě kvůli absenci české Siri. Do mého seznamu přání se tak jistě dostává podpora české Siri spolu se snížením ceny, aby se chytrý reproduktor mohl rozšířit mezi více uživatelů (článek k české Siri je v přípravě). Více Homepodů po domě s podporou pro stereo nebo přepínání přehrávání přes AirPlay 2 dokáže být mocná kombinace a nižší cena by mohla pomoct výraznějšímu rozšíření.
Apple Watch
Apple Watch jsou nejprodávanější a nejpopulárnější chytré hodinky na světě. Podobně jako tablet = iPad, chytré hodinky se rovnají Apple Watch. V poslední páté generaci Apple uvedl několik vylepšení jako například aktivní měření hluku nebo always-on displej. Především vylepšení displeje jsme si všichni přáli již od první generace.
Moje přání k další generaci jsou celkem jednoduchá – osamostatnění Watch od iPhonu, LTE model v České republice a podpora pro vlastní ciferníky v AppStoru nebo alespoň větší customizaci ciferníků od Apple. Osobně nemám problém s hranatým tvarem, lépe se na nich čte text a seznamy, ale zajímalo by mě, jak by vypadala kulatá verze v podání Apple.
Ostatní kategorie
Co se týče ostatního, tak spíše jen rychleji a v bodech:
- Apple TV potřebuje update s novými komponenty a nižší cenu, aby mohla konkurovat Amazon Fire TV nebo Google Chromecast. Nový použitelnější ovladač by také nebyl na škodu.
- iPad OS potřebuje dodatečné poladění dnešního těžkopádného multitaskingu
- iOS a MacOS obecně mají za sebou těžký rok co se týče bugů a neodladěnosti. Apple by měl přestat tlačit na uvádění nových funkcí jednou ročně na pevné datum a místo toho rozprostřít uvádění novinek do průběhu celého roku
- Líbil by se mi návrat Apple do oblasti chytrých a bezpečných routerů s možností bezdrátového zálohování počítačů skrz Time Machine
- Do HomeKitu Apple obecně zatím tlačí velmi málo. Rozvoj v této oblasti je pomalý. Dokázal bych si představit také přímo HomeKit kompatibilní kamery nebo žárovky přímo od Apple
- Kdepak máme AirTag, chytrý čip/tracker umožňující sledování pozice čehokoliv pomocí široké sítě iOS zařízení a ultrawideband technologie? Podle mě se dočkáme na jaře a ztracené batohy nebo klíče už budou minulostí.
[…] rozšíření fotografických možností z iPhonu na iPad jsem psal nejen v mém seznamu přání, ale je to prakticky veřejné tajemství. Že se dočkáme i většího výkonu a […]